[VIDEO] Izložba ‘Vrednovanje vode kroz povijest riječkih vodosprema i budućnost EU projekta aglomeracije Rijeka’ na postamentima na Korzu

Riječke vodospreme, a posebno obnovljene povijesne riječke vodospreme Pećine, Križ, Podvežica i Vidikovac su simbol stoljetne brige o vodno-komunalnom standardu Riječana, podsjetnik na vodno izobilje koje baštinimo i koje smo odgovornim raspolaganjem i adekvatnom zaštitom dužni očuvati za buduće naraštaje. Obnova riječkih povijesnih vodosprema provodi se s ciljem njihova stavljanja u funkciju javnog korištenja.

Rijeka – U sklopu obilježavanja Svjetskog dana voda, na postamentima na Korzu, ispred zgrade Grada Rijeke, postavljena je izložba fotografija pod nazivom „Vrednovanje vode kroz povijest riječkih vodosprema i budućnost EU projekta aglomeracije Rijeka“. Izložbu organiziraju KD Vodovod i kanalizacija i Grad Rijeka, a moći će se razgledati do 30. ožujka 2021.godine.

Izložba povezuje jedno od ukupno pet gledišta Svjetskog dana voda – vrednovanje vode kroz ulaganja u vodnu infrastrukturu. Izložba je posvećena riječkim vodospremama s posebnim naglaskom na obnovljene povijesne riječke vodospreme: Pećine, Križ, Podvežica i Vidikovac. Riječke vodospreme simbol su stoljetne brige o vodno-komunalnom standardu građana i podsjetnik na riječko vodno izobilje koje je važno očuvati za buduće naraštaje. Upravo iz tog razloga izložbom je obuhvaćen i EU projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“, jedan od najvećih vodno-komunalnih projekata u Republici Hrvatskoj dovršetkom kojeg će se, između ostalog, postići veći stupanj zaštite izvorišta pitke vode te očuvanja mora.

Riječke vodospreme, a posebno obnovljene povijesne riječke vodospreme Pećine, Križ, Podvežica i Vidikovac su simbol stoljetne brige o vodno-komunalnom standardu Riječana, podsjetnik na vodno izobilje koje baštinimo i koje smo odgovornim raspolaganjem i adekvatnom zaštitom dužni očuvati za buduće naraštaje. Obnova riječkih povijesnih vodosprema provodi se s ciljem njihova stavljanja u funkciju javnog korištenja.

U smislu čuvanja vodnog bogatstva našeg kraja izložba je posvećena i EU projektu „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“, jednom od najvećih projekata vodno-komunalnih direktiva u Republici Hrvatskoj, vrijednom oko milijardu i 760 milijuna kuna za koji su osigurana bespovratna EU sredstva.

Tijekom današnjeg dana, od 12.00 do 17.00 sati, u sklopu „Šetnje kroz povijest Sušačkog vodovoda“ građani su se mogli upoznati sa zanimljivim informacija o povijesti sušačkog vodovoda i najpoznatijim riječkim vodospremama putem informativnih postolja postavljenih na deset lokacija unutar parka Ive Lole Ribara i vodospreme Vidikovac.

Projektom „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“ KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. nastavljaju s dogradnjom vodno-komunalne infrastrukture kako bi se podigao komunalni i životni standard građana, dostigli europski standardi u upravljanju komunalnim otpadnim vodama te postigao veći stupanj zaštite izvorišta pitke vode i očuvalo more.

Projekt obuhvaća izgradnju uređaja drugog stupnja pročišćavanja otpadnih voda u Rijeci na lokaciji Delta, gradnju i rekonstrukciju oko 217 kilometara kanalizacije i 125 crpnih stanica s istovremenim izvođenjem radova na oko 100 kilometara javne vodoopskrbe u gradovima Rijeci i Kastvu te općinama Viškovo, Čavle i Jelenje koji čine područje aglomeracije Rijeka.

Na području grada Rijeke radovima je obuhvaćeno 200-tinjak ulica, oko 82 kilometara kanalizacije i oko 31 kilometar vodovoda. Pročišćivač otpadnih voda na Delti imat će drugi stupanj pročišćavanja s biološkom obradom otpadnih voda prije njihova ispuštanja u more te obradom mulja do sadržaja od minimalno 90% suhe tvari te će moći podnijeti opterećenje od 200.000 stanovnika. Projekt obuhvaća ukupno 120 projekata po podsustavima.

Projektom se predviđa povezivanje oko 92% stanovništva aglomeracije Rijeka na sustav javne odvodnje, a samim time i smanjenje direktnog ispuštanja nepročišćenih otpadnih voda u more i tlo što ima direktan utjecaj na smanjenje onečišćenja okoliša.

Kako podsjećaju iz Grada Rijeke, prvi radovi na izgradnji vodno-komunalne infrastrukture u sklopu ovog EU projekta izvršeni su 2017. i 2018. na području naselja Škurinjska Draga, Martinkovac i Marinići.

Na području naselja Martinkovac izgrađen je 200 metara dugačak rasteretni kanalizacijski kolektor. Potom je u sklopu rekonstrukcije raskrižja Škurinjska draga u 2017. realizirana i izgradnja kolektora sanitarnih otpadnih voda u dužini od 300 metara.

Izgradnja vodno-komunalne infrastrukture na Marinićima također je dio dosad realiziranih aktivnosti u sklopu ovog velikog EU projekta. Radi se o 240 metara fekalne kanalizacije i 180 metara vodovoda u okviru izgradnje kružnog raskrižja Marinići.

U 2020. godini u sklopu projekta završeni su radovi u Krešimirovoj ulici i na području Općine Viškovo. Na području Viškova, odnosno na području Mladenići-Ronjgi, u sklopu investicije postavljeno je 1100 metara sanitarne kanalizacijske mreže te 1050 metara vodovodne mreže. Izgrađeno je 27 revizionih kanalizacijskih okana i 14 vodovodnih zasunskih okana. Izvedeno je 39 kućnih priključnih kanalizacijskih okana te 58 kućnih priključnih vodovodnih okana.

U Krešimirovoj ulici u Rijeci u sklopu projekta  izgrađen je  transportni kanalizacijski kolektor u dužini od 1100 metara. U istoj je dužini rekonstruiran i javni vodovod te položen optički kabel – DTK mreža. Položeno je više od 1.000 metara sanitarnog kolektora i preko 900 metara vodoopskrbnog cjevovoda.

Projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“ je vrijedan oko milijardu i 760 milijuna kuna, a za njegovu su realizaciju osigurana bespovratna EU sredstva od milijardu i 260 milijuna kuna u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“