Zaštitne mjere 100 puta rigoroznije u knjižnicama nego u kafićima

Preporuke za rad u knjižnicama i antikvarijatima tijekom epidemije govore o 15 posjetitelja na 100 metara četvornih…

Rijeka – Zaštitne mjere protiv širenja korona virusa 100 puta su rigoroznije u knjižnicama i antikvarijatima od onih u ugostiteljskim objektima, poruka je koja se širi društvenim mrežama. Posebno oštre kritike stižu iz riječkih krugova. Kad se te mjere usporede to nije daleko od istine.

Naime, preporuke za rad u knjižnicama i antikvarijatima tijekom epidemije govore o 15 posjetitelja na 100 metara četvornih, dok se u radu ugostiteljskih objekata navodi mjera razmaka od 1,5 metra među ljudima. Prilikom interakcije sa strankom osoblje knjižnica i antikvarijata treba koristiti zaštitnu masku koja prekriva nos i usta, dok takve upute za konobare nema.

– Ako je moguće, potrebno je prostorno osigurati razmak od minimalno dva metra između djelatnika i stranke prilikom međusobne komunikacije, stoji u preporukama za knjižnice i antikvarijate.

– Ako je moguće, preporučuje se prostorno osigurati razmak od minimalno 1,5 m između poslužitelja ili blagajnika i kupca prilikom izdavanja robe i plaćanja robe, odnosno ako je moguće, ugraditi zaštitnu pregradu na mjestu posluživanja i na blagajni, koja će fizički odvojiti blagajnika od kupca, to je pak preporuka za kafiće i restorane.

Za knjižnice i antikvarijate postoji i preporuka da osoblje treba prije dolaska na posao izmjeriti tjelesnu temperaturu.

– Ako je tjelesna temperatura viša od 37,2 stupnja Celzija, ako se osoba osjeća bolesno ili ima bilo koje znakove bolesti (odnosi se na sve simptome i znakove bolesti, ne samo na bolesti dišnih puteva), treba se javiti nadređenom i ne dolaziti na posao dok se telefonski ne javi liječniku obiteljske medicine ili hitnoj medicinskoj službi u slučajevima kad je izravno ugrožen život ili teško narušeno zdravlje.

Ovakve preporuke za ugostitelje nema.