Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Županija tuži Vladu zbog plutajućeg terminala: Komadina najavio upravnu tužbu kako bi spriječio 'lex LNG' @ Rijeka
Pročelnica UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Koraljka Vahtar-Jurković dodala je kako plutajući LNG terminal nije sukladan prostorno-planskoj dokumentaciji Općine Omišalj i PGŽ jer za njegovu provedbu nisu propisani lokacijski i drugi uvjeti, što je osnovni preduvjet za izdavanje lokacijske i građevinske dozvole i dodjelu koncesije.
Rijeka - Kakve to zakone imamo u Republici Hrvatskoj kada jednim zakonom suspendiramo postojeće, mislim naravno na lex LNG, izjavio je danas na redovnom susretu s novinarima župan Zlatko Komadina te najavio da će na Županijsku skupštinu uputiti prijedlog za pokretanje upravnog spora jer je evidentno da je riječ o Zakonu kojim se preskaču propisane procedure i "legalizira" nezakonitost, što znači da itekako ima elemenata za ocjenu ustavnosti lex LNG-a.
Pročelnica UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Koraljka Vahtar-Jurković dodala je kako plutajući LNG terminal nije sukladan prostorno-planskoj dokumentaciji Općine Omišalj i PGŽ jer za njegovu provedbu nisu propisani lokacijski i drugi uvjeti, što je osnovni preduvjet za izdavanje lokacijske i građevinske dozvole i dodjelu koncesije. Nezakonitim je ocijenila i namjeru izravne dodjele koncesije trgovačkom društvu LNG Hrvatska jer se time negira važećim zakonima propisano provođenje javnog natječaja a time se ujedno krši i jedno od temeljnih načela EU- načelo tržišnog natjecanja.
- Sve ukazuje da ovaj Zakon kao lex specijalis nije utemeljen na važećim relevantnim propisima te je suprotan procedurama zajamčenim Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi i Ustavu RH. Grubo se osim toga zanemaruje izričito protivljenje ovom projektu od strane lokalne i regionalne samouprave i njezinih građana, rekla je pročelnica Vahtar-Jurković te navela da je na javnoj raspravi Studije utjecaja na okoliš iznijeto čak 160 primjedbi. Dodala je također da peticiju protiv izgradnje plutajućeg LNG-a na Omišlju potpisalo više od 15.000 građana.