Podignuta optužnica protiv bivše intendantice HNK Nade Matošević i troje “suučesnika”

Četvero (bivših) zaposlenika riječkog kazališta ovu je kuću, prema navodima ŽDO-a, oštetilo za više od pola milijuna kuna.

Rijeka – Županijsko državno odvjetništvo Rijeka podiglo je optužnicu protiv bivše intendantice HNK Ivana pl. Zajca Nade Matošević te još troje zaposlenika kazališta – poslovne ravnateljice Ane Lučić, tadašnjeg ravnatelja Opere Ozrena Prohića i voditeljice računovodstva Mirjane Purete. Matošević se tereti za tri kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti i kazneno djelo povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga, dok su ostalima na teret stavljene svojevrsne “suučesničke” uloge.

– Prvookrivljenicu i drugookrivljenicu se tereti da su od 2007. do 2014. godine, i to prvookrivljenica na poticaj drugookrivljenice, kao odgovorna osoba za zakonitost rada ustanove u kulturi na području grada Rijeka; protivno odredbama pravilnika o radu i pravilnika o stimulaciji ustanove te kolektivnog ugovora za zaposlene u ustanovama kulture tog grada; naložila isplatu stimulacija u visini deset posto od iznosa uplaćenih sponzorstava u korist drugookrivljenice i zaposlenice marketinga iako se radilo o poslovima u opisu njihovih radnih mjesta, za koje su primale plaću. Slijedom toga je drugookrivljenici pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu od 201.500,00 kuna, a ustanova u kulturi je oštećena za isplaćeni bruto iznos od 439.837,56 kuna, dok je zaposlenici marketinga pribavljena protupravna imovinska korist u iznosu od 55.631,86 kuna, a ustanova u kulturi oštećena za isplaćeni bruto iznos od 99.488,35 kuna, navodi se u priopćenju ŽDO-a.

U optužnici se navodi i da je Matošević od 2007. do 2013. godine s Prohićem, koji je istovremeno u stalnom radnom odnosu s punim radnim vremenom u drugoj pravnoj osobi, protivno odredbama zakona, statuta i pravilnika ustanove, za obavljanje poslova radnog mjesta ravnatelja ustrojstvene jedinice ustanove u kulturi sklapala ugovore o autorskom radu umjesto propisanog sklapanja ugovora o radu, pri čemu je ugovoren i stalni mjesečni honorar u iznosu višem od mjesečne plaće po propisanom koeficijentu za to radno mjesto.

– Time je trećeookrivljeniku omogućeno da ne traži od poslodavca sklapanje drugog ugovora o radu na dio radnog vremena uz umanjenje plaće, te mu je pribavljena protupravna imovinska korist u visini od najmanje 106.300,89 kuna razlike isplaćenog honorara od propisane plaće tog radnog mjesta, na štetu ustanove u kulturi. Prvookrivljenicu, drugookrivljenicu i četvrtookrivljenicu tereti se da su od 2013. i 2014. godine u svojstvu odgovornih osoba za financijsko poslovanje i vođenje računovodstva; protivno odredbama zakona i pravilnika o proračunskom računovodstvu; propustile voditi propisane poslovne knjige i uredne evidencije o troškovima reprezentacije, rashodima s osnova autorskih ugovora i ugovora o djelu, kao i da nisu osigurale unošenje u poslovne knjige i iskazivanje o financijskim izvješćima obveza po načelu nastanka poslovnog događaja. Na opisani način rezultati poslovanja nisu iskazani objektivno i istinito te je otežana revizijska kontrola poslovanja ustanove, poručili su iz ŽDO Rijeka.