Akcija mladih predala u proceduru Gradskog vijeća Grada Rijeke Odluku o subvencioniranju dadilja

Svjesni su da je ovo samo kap rješenja u moru problema kapaciteta dječjih vrtića, poručuju iz Akcije mladih

Rijeka – Danas je vijećnik Akcije mladih, Vedran Vivoda uputio gradonačelniku i Gradskom vijeću grada Rijeke prijedlog odluke za sufinanciranje djelatnosti dadilja na području grada Rijeke.

Ova mjera jedno je od rješenja trenutnog problema nedostatka kapaciteta u dječjim vrtićima na području Grada Rijeke. Prema prvim neslužbenim rezultatima upisa djece u dječje vrtiće na području Grada Rijeke u pedagošku godinu 2021./2022., na listi čekanja nalazi se 511 djece od toga preko 300 kojima su oba roditelja zaposlena i to većinom jasličke dobi. S obzirom na navedeno ova mjera mora se donijeti u najkraćem mogućem roku, a to je nakon što se sprovede natječaj od 1. siječnja 2022. godine.

U ožujku 2013. godine Hrvatski sabor je donio Zakon o dadiljama, u cilju omogućavanja i reguliranja djelatnosti čuvanja, brige i skrbi djece do 14 godina u stambenom ili poslovnom prostoru. Na ovaj način se omogućava da se regulira i unaprijedi ova vrsta brige, a posebno se to odnosi na brigu o djeci jasličke i predškolske dobi.

Prema članku 37. Zakona o dadiljama, jedinice lokalne i područne samouprave sudjeluju u sufinanciranju djelatnosti dadilje, na području svoje JL(R)S, sukladno svojim programima i odredbama posebnog propisa kojim je uređen djelokrug JL(R)S.

Prema članku 18., Zakona o dadiljama, dadilja je obavezna primjenjivati znanja i vještine iz svoje djelatnosti, poštujući prava djeteta, djetetov najbolji interes, etička i stručna načela čija je svrha zaštita djeteta. Tako je obavezna osobito: voditi brigu o zdravlju i sigurnosti djeteta, o zdravoj prehrani, o dnevnom odmoru, uvjetima u kojim se dijete nalazi, poučavati dijete životnim i socijalnim vještinama i dr. Iako je dadilja dužna osnovati obrt kako bi mogla poslovati, dadilja može biti osoba koja je stručno osposobljena prema istom Zakonu te upisana u imenik dadilja.

Obzirom da je u većini jedinica lokalne samouprave problem kako zadovoljiti potrebe zaposlenih roditelja za organiziranom skrbi za djecu rane i predškolske dobi, ovaj model se pokazuje izuzetno dobrim, pa je većina prihvatila sufinanciranje ove djelatnosti, naročito za one dobne skupine i dužinu boravka, odnosno čuvanja djeteta za koje nema dovoljno kapaciteta u ustanovama predškolskog odgoja. Obrti za dadilje omogućavaju smještaj djece roditeljima koji imaju potrebu za organiziranom brigom za djecu kada rade, a u slučajevima kada u ustanovama predškolskog odgoja obuhvaćenih Planom mreže dječjih vrtića na području Grada Rijeke nema mjesta.

Što se tiče modela sufinanciranja rada dadilja predlaže se da se ova vrsta usluga sufinancira kao model sufinanciranja programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja pod jednakim uvjetima pod kojima se sufinanciraju programi smještaja djece u ustanovama predškolskog odgoja obuhvaćenih navedenim Planom mreže dječjih vrtića na području Grada Rijeke.

Prema predanom prijedlogu odluke Grad Rijeka će obrtnicima koji ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje sukladno Zakonu, sufinancirati djelatnost dadilja za djecu od jedne (1) godine života do navršenih tri (3) godine života (jaslice) i za djecu od navršenih tri (3) godine života do obveznog upisa u redovan program predškolskog odgoja i obrazovanja (vrtić) po principu ravnopravnosti s ciljem da roditelji-korisnici usluga upisane djece sudjeluju u mjesečnoj cijeni redovitog cjelodnevnog programa sa iznosom od 720,00 kuna, odnosno redovitog poludnevnog programa sa iznosom od 385,00 kuna, a obrtnicima koji ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje sukladno Zakonu isplaćivati ostatak do iznosa ekonomske cijene programa utvrđenog za pedagošku 2020./2021. godinu.

U Akciji mladih svjesni su da je ovo samo kap rješenja u moru problema kapaciteta dječjih vrtića, no raditi ćemo ustrajno na tome da se strukture grada ubrzaju i do kraja ove godine pripreme sve za početak gradnje novih vrtić već sljedeće godine.