Crkve u Rijeci i diljem županije otvorile svoja vrata vjernicima: Na misama uglavnom stariji građani, bez maski i rukavica

Jedan od, s epidemiološkog stajališta, najproblematičnijih elemenata mise – podjela svete pričesti, nije „obustavljena“, ali je navedeno kako svećenik pričest mora dijeliti s maskom na licu, a prije toga obavezno dezinficirati ruke.

Rijeka – Danas su, nakon otprilike mjesec dana „pauze“, svoja vrata otvorile crkve diljem Hrvatske, pa tako i u Primorsko-goranskoj županiji. Tako su na religijske obrede pohrlili brojni građani, a među njima je bilo najviše onih koji spadaju u rizičnu skupinu, dakle osoba starije životne dobi. Pritom su tek rijetki koristili preporučenu zaštitu, odnosno maskice i zaštitne rukavice.

Stožer Civilne zaštite Republike Hrvatske nije dao posebne odredbe vezane uz održavanje vjerskih susreta, a Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je tek preoporuke. Na temelju njih, riječki nadbiskup Ivan Devčić predstavio je vlastite odredbe i preporuke koje se odnose na crkve u Rijekoj nadbiskupiji.

Između ostalog, traži se da se vrata crkve drže otvorenima da ih vjernici ne moraju dodirivati pri ulasku/izlasku iz crkve te da se kod ulaska u crkvu omogući vjernicima dezinficiranje ruku. Također, jedna od najvažnijih mjera je nastojati u svim prilikama održavati udaljenosti između pojedinih vjernika od najmanje 2 metra.

– Ako se dogodi da svećenik ima simptome povišene tjelesne temperature, te uz to kašlje i ima poteškoća s disanjem, neka ne slavi misu s narodom i neka ne dijeli sakramente, naveo je mons. Devčić, dodavši da je moguće slaviti svete mise i na otvorenom, uz održavanje mjera fizičkog distanciranja.

Jedan od, s epidemiološkog stajališta, najproblematičnijih elemenata mise – podjela svete pričesti, nije „obustavljena“, ali je navedeno kako svećenik pričest mora dijeliti s maskom na licu, a prije toga obavezno dezinficirati ruke.

– Premda primanje svete Pričesti poznaje dva oblika (na jezik ili na ruke) preporuka je da se u ovim neredovitim prilikama vjernici pričešćuju primanjem svete hostije na ruke. Kao što je i kod prvih odredbi bilo rečeno, neka se na svetim misama izostavi davanje mira pružanjem ruke, a u škropionici neka ne bude vode. Neka se milostinja prikuplja tako da vjernici ne dolaze rukama u kontakt s košaricom u koju se prikuplja milostinja. A onaj tko je prikuplja neka nosi masku. U svakom slučaju, treba izbjegavati da vjernici jedan drugome dodaju košaricu, naveo je mons. Devčić.