Djelatnicima Prirodoslovnog muzeja Rijeka dodijeljene godišnje nagrade Hrvatskog muzejskog društva u dvije kategorije

Prirodoslovni muzej Rijeka je u posljednje 4 godine osvojio godišnje nagrade u različitim kategorijama, za realizirani stalni postav, pedagoško-edukacijski program, marketinško-propagandni program te informacijsko-dokumentacijski program, što govori o priznanju stručne muzejske zajednice različitim granama muzejske djelatnosti u kojima djelatnici Muzeja svojim znanjem, trudom i kreativnošću razvijaju uvijek nove pristupe.

Rijeka – Na Svečanoj dodjeli Nagrada Hrvatskog muzejskog društva za projekte realizirane u 2018. godini, Prirodoslovnom muzeju Rijeka, odnosno njegovim stručnim djelatnicima dodijeljene su godišnje nagrade u dvije kategorije: autorima aplikacije Plavo oko,  Milvani Arko Pijevac i Borutu Kružiću, dodijeljena je nagrada u kategoriji za informacijsko-dokumentacijski program, a Marti Blažević i Aniti Hodak za pedagoško edukacijski program Hej, zaljubi se u muzej.

Dodjelom godišnjih nagrada, Hrvatsko muzejsko društvo nastoji doprinijeti valoriziranju i poticanju rada muzejskih djelatnika i institucija. Prirodoslovni muzej Rijeka je u posljednje 4 godine osvojio godišnje nagrade u različitim kategorijama, za realizirani stalni postav, pedagoško-edukacijski program, marketinško-propagandni program te informacijsko-dokumentacijski program, što govori o priznanju stručne muzejske zajednice različitim granama muzejske djelatnosti u kojima djelatnici Muzeja svojim znanjem, trudom i kreativnošću razvijaju uvijek nove pristupe.

Kategorija za realizirani informacijsko-dokumentacijski program

Osnovom povijesne orijentacije djelatnosti Prirodoslovnog muzeja Rijeka prema istraživanjima Jadranskog mora, sakupljanju građe, obradi podataka, dokumentaciji i sistematizaciji građe u zbirke flore i faune Jadranskog mora, u 2018. izrađena je aplikacija Plavo oko, dok je sama ideja inicirana višegodišnjim sudjelovanjem na European Marine Science Educators Association kongresima.

Cilj izrade aplikacije bio je učinkovitiju sustav prikupljanja podataka i očuvanje bioraznolikosti Jadranskog mora kroz povećanje pismenosti o funkcioniranju morskog okoliša kroz sustavno praćenje pojava morskih organizama i onečišćenja mora. Korisnici su svi koje povezuje svijest prema očuvanju prirode i okoliša, raspon uzrasta nije određen, a važno je imati uz sebe mobilni uređaj ili fotoaparat. Prijavom na aplikaciju i popunjavanjem podataka u najkraćem roku dobiva se informacija o vlastitom opažanju u prirodi, neobičnom događanju ili snimljenoj vrsti uz morsku obalu, u ili na površini mora. Istovremeno, zabilježenim podacima stručnjaci dobivaju korisne podatke koji im služe u daljnjim istraživanjima, a povratnim podacima o snimljenoj vrsti ispravno informiraju javnost. Dostavljanjem fotografija i podataka pojedinci mogu i aktivno sudjelovati i pomagati u stručnim i znanstvenim istraživanjima (citizen science), čime se postiže bolji pregled kretanja određene vrste ili grupe organizama i učinkovitije organiziranje kod eventualnih potreba poduzimanja mjera zaštite. Na ovaj način Plavo oko klasičnu komunikaciju između stručnjaka i publike pretvara u interakciju, a glavni cilj je obostrana korist u dobivanju i pružanju informacija između stručnjaka i korisnika.

Unutar sustava je u manje o godine dana prijavljeno 225 registriranih korisnika. Prema vrsti dojava, 70%o čine upite o morskim organizmima, 20 posto o onečišćenju mora, 4 posto o morskim biljkama te su 6 posto ostale vrste upita.

Ova jedinstvena aplikacija djelo je Boruta Kružića i Milvane Arko-Pijevac iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka te se autorima aplikacije dodjeljuje nagrada u kategoriji Hrvatskog muzejskog društva u kategoriji za informacijsko-dokumentacijski program.

Kategorija za realizirani pedagoško – edukacijski program

Pedagoško edukacijski program Hej, zaljubi se u muzej Prirodoslovnog muzeja Rijeka provodi se u okviru projekta CLAUSTRA+ sufinanciranog iz Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska 2014-2020. Cilj projekta je aktivna zaštita povijesnog rimskog obrambenog sustava na području Hrvatske i Slovenije Claustra Alpium Iuliarum održivim turizmom.

Edukativni program Prirodoslovnog muzeja Rijeka pod nazivom Hej, zaljubi se u muzej ima u cilju unaprijediti percepciju kulturne i prirodne baštine, prirode i prirodnih zakonitosti, kao i razviti osjećaj povezanosti s baštinom. Program nastoji postići da se djeca i mladi, odrasli i treća životna dob osjećaju ugodno i dobrodošlo, te da spoznaju Muzej kao mjesto gdje mogu potražiti informacije, naći odgovore na svoja pitanja te nadograditi svoje znanje o svijetu prirodne i kulturne baštine te se jednostavno družiti.

Koristeći se svim sredstvima Muzeja i timom stručnjaka, program nastoji javnosti približiti i upoznati ih s prirodoslovnim i kulturnim temama kroz sve oblike edukativne komunikacije. U sklopu edukativnog programa Hej, zaljubi se u muzej osmišljene su, pripremljene i realizirane kreativno-interaktivne radionice, stručna vodstva i predavanja namijenjena djeci, mladima, odraslima, obiteljima, 54+, stručnoj i široj javnosti. Kroz navedene edukativne aktivnosti, program je obuhvatio nekoliko muzejskih projekata: Rimska noć – rimske igre, Šišmiši osvajaju muzej – Šišmišasta mračna potraga, Muzejski obiteljski vikendi, Spoznajne radionice s dječjim vrtićima, Moj laboratorij, Zima u mom muzeju, Tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki, Ljeto u mom muzeju, Priče s planina.

Tijekom 2018. godine Hej, zaljubi se u muzej obuhvatio je 1.748 sudionika kroz 35 edukativnih programa, 5 edukativnih predavanja, 3 stručna vodstva i 1 otvorenje izložbe.

Koncept pedagoško edukacijskog programa Hej, zaljubi se u muzej potpisuju muzejske pedagoginje Marta Blažević i Anita Hodak te voditeljica projekta u Prirodoslovnom muzeju, viša kustosica Željka Modrić Surina, dok su autorice pedagoško edukacijskih radionica spomenute muzejske pedagoginje.