Egzotika u centru Rijeke – Turska kuća na Velikoj tržnici

Za Tursku kuću se veže i jedna prilična neuobičajenost – na njoj se nalaze godine muslimanskoga kalendara, što inače baš nije slučaj u ovome dijelu Europe. U moru novih stambenih zgrada, zaista je lijepo imati i jednu „bakicu“ kojoj je više od 140 godina!

Rijeka – Uglavnom je slučaj da kada živiš u nekome gradu, rijetko podigneš pogled i promotriš zgrade oko sebe. Balkoni, uzorci na građevinama, tehnike gradnje, iz starijih se zgrada lako može iščitati priča nekog grada. I zato smo kao turisti nerijetko oduševljeni drugim zemljama, njihovom povijesti i divimo se arhitekturi građevina.

Rijeka kao grad ima vrlo neobičnu priču. Grad koji je živio u sedam država, koje su sve ostavile dio sebe u njemu, a ispunile ga nekom (ne)vidljivom posebnošću. Turska kuća jedan je od ostataka nekih sasvim drugih vremena. Nalazi se na Velikoj tržnici i posebna je po tome što podsjeća na Orijent, dok mi danas težimo Zapadu. Zanimljivi ornamenti, ženske i muške figure te cijelo pročelje zgrade koje je upotpunjeno horizontalnim prugama crvene i žute boje. Tko bi rekao da Rijeka ima natruhe egzotičnog u sebi!

Ustvari, ova se zgrada prilično ističe, no među raznobojnom ponudom tržnice, uglavnom je ne doživimo. Zanimljiva je činjenica da je dio grada između kazališta i tržnice isprva bio zamišljen kao elitna četvrt, u kojoj će se obavljati vrlo važne djelatnosti za razvitak riječkog morskog prometa i luke. Međutim, iako se danas na tom području nalaze ponajviše odvjetnički uredi, možemo se složiti sa činjenicom da ta četvrt zaista nije najelitnija u Rijeci.

Turska je kuća izgrađena 1879. godine, a poznata je i pod nazivom Palača Bartolich-Gelletich-Nicolaides, prema Antoniji Bartolich Gelletich, koja se 12 godina nakon izgradnje zgrade udala za Nikolakija Nikolaki Effendija de Nicolaidesa. Nikolaki je bio Armenac, stalni konzul u Rijeci, a tijekom svog stanovanja u toj zgradi odlučio je dati izraditi 96 natpisa na arapskom jeziku. Ti su natpisi vezani uz Kuran, a uglavnom se radi o citatima poput „Spas je u iskrenosti“.

Za izgradnju Turske kuće zaslužan je Carlo Conighi, čuveni arhitekt koji je još stvarao i dijelove grada poput Pećina i Sušaka. Ovu je orijentalnu zgradu napravio prema onome što se sviđalo Nikolakiju. Početkom 20. stoljeća u ovu su zgradu smjestili turski konzulat, a zgrada se kroz godine ipak renovirala i nije u tadašnjem zdanju. Točnije, svoj je pečat ranije dala i Antonija Bartolich Gelletich time što je odlučila napraviti četvrti kat i redizajnirati pročelje.

Prije devet godina na nju je postavljena spomen ploča na kojoj piše: „Kuća Bartolich-Gelletich-Nicolaides sjedište turskog konzulata u Rijeci od 1900.-1918. jedinstveno je arhitektonsko ostvarenje koje predstavlja tursku kulturu i umjetnost. Spomen-ploču postavlja Hrvatsko-tursko društvo – Rijeka Veleposlanstvo R. Turske u Zagrebu 2011.“.

U unutrašnjosti zgrade mogu se vidjeti orijentalne pločice u obliku mozaika, stupovi, kao i prepoznatljivi ornamenti. Ulazeći, može vam pasti na pamet pitanje koliko stvarno poznajete Rijeku i koliko sve ovakvih neobičnih i povijesnih zgrada ima. Za Tursku kuću se veže i jedna prilična neuobičajenost – na njoj se nalaze godine muslimanskoga kalendara, što inače baš nije slučaj u ovome dijelu Europe. U moru novih stambenih zgrada, zaista je lijepo imati i jednu „bakicu“ kojoj je više od 140 godina!

dav