EPIDEMILOŠKA SLIKA U PGŽ-u SE STABLIZIRA Premijer najavljuje: Kad EU dobije cjepivo, dobit će ga i naši građani

Unatoč lošoj epidemiološkoj slici u cijeloj Europ i rastu broja umrlih, ohrabruje najava da je farmaceutska industrija u završnim ispitivanjima cjepiva protov bolesti COVID-19. 

Rijeka – U Primorsko-goranskoj županiji u protekla 24 sata zabilježene su 104 novozaražene osobe korona virusom, dok je ozdravilo njih 219. Aktivnih slučajeva na današnji dan je 1.280. 

Prema zadnjim podacima Vlade RH, u našoj županiji dosad je evidentirano 3.278 osoba zaraženih ovim virusom, od kojih je 30 preminulo.

Borba protiv pandemije se nastavlja, državne Vlasti uvode nove i još restriktivnije mjere, iako se zasad ne govori o proglašenju lockdowna i policijskog sata, što su brojne europske zemlje već poduzele.

Unatoč lošoj epidemiološkoj slici u cijeloj Europ i rastu broja umrlih, ohrabruje najava da je farmaceutska industrija u završnim ispitivanjima cjepiva protov bolesti COVID-19. 

Naime, eksperimentalno cjepivo protiv koronavirusa američkog farmakološkog diva Pfizera i njemačke tvrtke BioNTech ima 90-postotnu učinkovitost u sprječavanju zaraze, objavile su jučer ove dvije kompanije. To je, rečeno je, golema prekretnica u obrani od pandemije.

– Ona farmaceutska kompanija koja najprije napravi cjepivo koje je verificirano, akreditirano, potvrđeno i prihvaćeno, ono će se nabaviti. Kada ga dobije EU, dobit će ga nakon toga i hrvatski građani. To je naša odgovornost, naša zadaća i na tome radimo, kazao je premijer Andrej Plenković.

Potencijalno cjepivo Pfizera i BioNTecha dosad je ispitano na više od 43.000 sudionika različitih statusa, od kojih je 38.955 primilo drugu dozu 8. studenoga. Cjepivo postaje učinkovito sedam dana nakon druge doze.

Na temelju predviđanja, dvije tvrtke bi do kraja godine mogle isporučiti do 50 milijuna doza cjepiva u svijetu te do 1,3 milijarde doza u 2021.

Europska medicinska agencija, regulatorno tijelo EU-a, pokrenula je ubrzanu proceduru glede odobrenja za kandidatsko cjepivo BioNTech/Pfizer, kao i za cjepivo koje razvijaju AstraZeneca i Sveučilište Oxford.