EPK i dalje ‘vruća’ tema u riječkoj politici – Obersnel: ‘Umjetnost postoji da se nekom sviđa, a nekome ne sviđa’

Vijećnica Milinović rekla je kako je nevažno tko je formalni provoditelj projekata, budući autor za te projekte dobiva honorar. Milinović je navela kako je suprug zaposlenice gradske uprave jedan od autora Opere industriale, što čini usko zatvoren krug ljudi. Vijećnica je istaknula kako je političku korupciju teško dokazati te da formalno-pravno nisu prekršeni zakoni, no naglasila kako se radi o netransparentnosti u poslovanju.

Rijeka – Otvorenje Europske prijestolnice kulture, „repovi“ koji se vuku za provedenim natječajem, kao i dio „kontroverznih“ programskih aktivnosti koji su vezani uz socijalističke teme i motive, „oduzeli“ su najveći dio današnjeg Aktualnog sata na sjednici riječkog Gradskog vijeća.

Sandro Vizler (HNS) postavio je pitanje direktorici TD Rijeka 2020 Emini Višnić vezano uz medijske natpise o nepravilnostima oko natječaja javne nabave za audiovizualnu opremu i pozornicu za potrebe programa Otvorenja Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, te zatražio da se pojasni situacija.

Emina Višnić

Višnić je istaknula kako je tvrtka dosad provela i započela 13 pokušaja javne nabave čija je ukupna procijenjena vrijednost preko 17 milijuna kuna (bez PDV-a), te kako je do ovog slučaja izražena samo jedna žalba, i to za prvi postupak javne nabave kojeg je tvrtka provela, nakon čega se pokazalo da je prvi odabir u tom postupku bio ispravan. Navela je kako Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) nije poništila ukupni pokušaj niti u svom rješenju sugerirala da je Rijeka 2020 trebala odabrati ponudu žalitelja, kao i činjenicu da je DKOM Rijeci 2020 odobrio da se bez obzira na žalbeni postupak nastavi s postupkom javne nabave i da tvrtka sklopi ugovor s odabranim ponuđačem. DKOM je u svom rješenju djelomično prihvatio žalbu, ali nije prihvatio žalbeni nalog prema kojem se tvrdilo da odabrani ponuđač raspolaže s opremom lošije kvalitete od žalitelja. Direktorica Rijeke 2020 kazala je kako će tvrtka razriješiti tri pronađene nepravilnosti prema DKOM-ovim uputama; nedostatak opisnih ocjena ponuda ponuđača uz izrađene brojčane ocjene, izostanak angažmana sudskog tumača za određene riječi na srpskom i engleskom jeziku u tekstu natječaja, te neposjedovanje potvrde o nepostojanju poreznog duga ponuđača. Višnić je zaključila kako državno regulatorno tijelo nije donijelo poništenje postupka javne nabave, već je traženo ponavljanje postupka pregleda i ocjene ponuda sukladno pravnom shvaćanju tijela.

Petra Karanikić (SDP) zatražila je informacije o proračunskim stavkama projekta Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture te eventualnim izmjenama tog proračuna. Vijećnica je upitala je li moguće prenamijeniti sredstva za projekt EPK u druge gradske projekte.

Gradonačelnik Obersnel kazao je kako su financijska sredstva mogla biti uložena u druge projekte, no u razdoblju prije predaje kandidature za Europsku prijestolnicu kulture, budući da je u samom procesu kandidature bilo jasno da će iz gradskog proračuna biti potrebno izdvojiti 10 milijuna eura za programski dio, dok je taj iznos veći kad se uzme u obzir infrastrukturni dio. Proračun projekta EPK od početka je bio koncipiran na oko 50 milijuna eura, od čega je 30 milijuna predviđen za programski dio, a 20 milijuna za infrastrukturu. Prema riječima gradonačelnika, došlo je do promjena u tom financijskom planu, stoga je programski dio smanjen na oko 27 milijuna eura, prvenstveno zbog odustajanja Primorsko-goranske županije da sufinancira sav svoj udio prema dotad definiranom načinu. Izdvajanja za infrastrukturu su narasla na 40-tak milijuna eura, nakon što se iz raznih mehanizama europskih fondova dobilo znatno više novaca nego što se planiralo u prvoj fazi, pa je gotovo 50 posto izdvajanja za infrastrukturu pokriveno europskim novcem. Obersnel je istaknuo kako će ova ulaganja rezultirati potpuno novouređenim dijelom grada u bivšem industrijskom kompleksu Rikard Benčić gdje će biti smještene četiri ustanove u kulturi koji će ostati za buduće generacije – Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Muzej grada Rijeke, Dječja kuća i Gradska knjižnica. Spominjući kako bi se Benčić uređivao i bez projekta EPK, gradonačelnik je naveo kako bi u tom slučaju ta uređenja trajala petnaestak godina, dok će sada sve biti završeno u periodu od dvije godine. Zaključno, Obersnel je kazao kako tijekom godina nije bilo značajnijih promjena u financijskom planiranju programskog dijela EPK, dok je infrastrukturni povećan zbog značajnog financiranja iz europskih fondova.

Ivona Milinović

Ivona Milinović (HDZ) također je pitala o financiranju programskog dijela programa EPK, navodeći kako je umjetnik Nemanja Cvijanović autor nekolicine projekata za koje dobiva honorare preko TD-a Rijeka 2020, u kojoj je i zaposlen kao koordinator jednog od programskih pravaca. Vijećnica je upitala gradonačelnika o njegovoj ocjeni ovog slučaja te smatra li da je Rijeka 2020 postupala nekorektno.

Gradonačelnik Obersnel kazao je kako je spomenuti umjetnik zaposlen u tvrtki Rijeka 2020, a kako je realizator spominjanih projekata Muzej moderne i suvremene umjetnosti, koji je u kontekstu programa EPK prijavio niz programa. Gradonačelnik je kazao kako u angažmanu umjetnika ne vidi ništa sporno, budući da on u Rijeci 2020 radi na programskom pravcu Kuhinja različitosti, što nije povezano s aktivnostima vezanima uz programski pravac Doba moći.

Vijećnica Milinović rekla je kako je nevažno tko je formalni provoditelj projekata, budući autor za te projekte dobiva honorar. Milinović je navela kako je suprug zaposlenice gradske uprave jedan od autora Opere industriale, što čini usko zatvoren krug ljudi. Vijećnica je istaknula kako je političku korupciju teško dokazati te da formalno-pravno nisu prekršeni zakoni, no naglasila kako se radi o netransparentnosti u poslovanju.

Tamara Martinčić (SDP) navela je kako je Otvorenje EPK bilo spektakularan događaj za Rijeku te upitala gradonačelnika o financiranju programa.

Gradonačelnik je izdvojio kako su tijekom programa Otvorenja korišteni segmenti riječke povijesti i tradicije kao što su radništvo, avangardni pjesnik Janko Polić Kamov, punk i rock glazba, antifašizam i zvončari. Osvrćući se na određene negativne reakcije na događaj, Obersnel je naveo kako umjetnost postoji da se nekome sviđa, a nekome ne sviđa i kako će o Otvorenju EPK suditi povijest. Za cjelodnevni program otvaranja izdvojeno je oko 8,6 milijuna kuna, u što je uključena Opera industriale, programi u centru grada na 30 lokacija s preko 70 izvođača, svečanost u HNK Ivana pl. Zajca, za što je vijećničko pitanje postavio i dobio odgovor vijećnik Zvonimir Peranić. Gradonačelnik je usporedio ovaj događaj s konkretnim kulturnim događajima u drugim gradovima koji su privukli mnogo manje publike, a financijski su stajali mnogo više.

Duško Milovanović (SDP) zatražio je objašnjenje programa EPK koji se odnosi na programe „Jugo joga“ i „Spomenik crvenoj Rijeci“ koji su izazvali kritike i prijetnje određene političke opcije.

Gradonačelnik Vojko Obersnel naveo je kako je kultura uvijek bila područje koja je otvaralo određena pitanja, koje je preispitivalo prošlost i sadašnjost, pa i provociralo. Obersnel je istaknuo kako se kao gradonačelnik nikad nije miješao u kulturne sadržaje bilo koje ustanove, pa tako niti osmišljavanje programa EPK, dodajući kako je nositelj spomenutih projekata Muzej moderne i suvremene umjetnosti. Gradonačelnik se osvrnuo na medijske reakcije na ove projekte, navodeći kako si ne može bilo tko dozvoliti pravo da isključivo sebe predstavlja kao reprezenta određene populacije ili određenih vrijednosti. Govoreći reakcijama na zastavu SFR Jugoslavije na Korzu, programu koji se odvio na dan Otvorenja EPK 1. veljače, gradonačelnik je kazao kako je riječ o vremenskoj crti koja je prikazivala povijest Rijeke u proteklih stotinjak godina, uključujući i zastave država kojima je bila sastavni dio, dok je za najavljeni projekt, koji uključuje postavljanje zvijezde na vrh Riječkog nebodera, pod nazivom „Spomenik crvenoj Rijeci – samoobrambeni spomenik“ naveo kako se bavi povijesnim činjenicama vezane uz bitku za oslobođenje grada 1945. godine. Kada je riječ o projektu „Jugo joga“, Obersnel je naveo kako u njegovom opisu stoji kako se radi o tjelesnom performansu imitiranju poza sa spomenika Narodno-oslobodilačke borbe, koje više liči na sarkazam i šalu nego na propagiranje određenih ideja, dok je projekt „Zajednički Manifest komunističke partije ujedinjenog građanstva Rijeke“ smišljen s ciljem podsjećanja Riječana na borbu za radnička prava i sve ono što su radnici morali postići da se izbore za svoja prava. Gradonačelnik je naveo kako je originalni dokument „Manifest komunističke partije“ na kojeg se poziva ovaj EPK projekt uvršten u listu UNESCO-a vrijedne povijesne memorije.

Jugo Joga

Ana Trošelj (PGS) izrazila je zgroženost medijskim izjavama određenih pojedinaca koji su agresivno reagirali na program Otvorenja EPK, ocijenivši neke od tih izjava prijetećima koja je uznemirila građane. Vijećnica je upitala gradonačelnika o eventualnim mjerama nadležnih tijela protiv takvih istupa.

Gradonačelnik Obersnel kazao je kako je u demokratskom društvu iznošenje mišljenja poželjno, kazujući kako se o njima može raspravljati, no dodao kako postoji velika razlika između izražavanja verbalnog neslaganja i prijetnji određenim akcijama. Ističući kako je dobio pismo koje smatra prijetnjom prema svima onima koji ne smatraju da se u Rijeci radi nešto nedopustivo, gradonačelnik je naveo kako je o pismu obavijestio policiju.

Oskar Skerbec (IDS) upitao je o posjećenosti programa Otvorenja EPK i broju sudionika.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je ponovio kako je kroz cjelodnevni program otvorenja sa 70 događaja na 30 lokacija sudjelovalo oko petstotinjak izvođača, no kako je nemoguće izbrojati posjetitelje tog dijela programa. U službenom dijelu programa u kazalištu sudjelovalo je stotinjak izvođača uz 550 uzvanika, dok je u riječkoj luci na Operi industriale sudjelovalo dvjestotinjak izvođača uz desetke tisuća posjetitelja. Gradonačelnik se zahvalio HRT-u na izvrsnom praćenju ovog događaja s tridesetak kamera te odašiljanju signala u razne države Europe, ali i Kinu, kazavši kako je Otvorenje pratilo 260-tak akreditiranih novinara, od čega je osamdesetak inozemnih iz 14 zemalja.

Ljiljana Cvjetović (HSU) upitala je informacije o prihodima vezanima uz Otvorenje EPK.

Gradonačelnik je kazao kako su objavljeni podaci o boravku turista u Rijeci u siječnju, koji govore kako je ostvaren turistički promet u tom mjesecu za 11 posto veći u odnosu na siječanj 2019. godine, te dodao kako se trenutno obrađuju podaci o popunjenosti turističkih kapaciteta izvan Rijeke. Obersnel je istaknuo kako je prema fiskalnim računima i djelomičnim podacima porezne uprave, u subotu, 1. veljače ostvaren je promet 100 posto veći nego prethodnu subotu te kako je u pripremi je široka analiza ekonomskih benefita.

.