EU projekt “Carnivora Dinarica” – Suradnja Slovenije i Hrvatske s ciljem dugoročnog očuvanja divljih zvijeri

Glavna svrha projekta „Carnivora Dinarica“ je poboljšanje statusa zaštite velikih zvijeri – euroazijskog risa, vuka i medvjeda – u područjima Natura 2000: Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te na području Gorskog kotara i sjeverne Like u Hrvatskoj.

Crni Lug – U NP Risnjak u Crnom Lugu održana je početna konferencija projekta „Carnivora Dinarica – Prekogranična suradnja i usluge ekosustava u dugoročnom očuvanju populacija velikih zvijeri u sjevernim Dinaridima”, koji se provodi u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014.-2020. te je službeno započeo 1. rujna 2018. godine. Vrijednost projekta je 2.333.997,64 €, sufinanciran je sredstvima Europske unije, a izvodit će se tijekom 30 mjeseci, do kraja veljače 2021. godine.

Glavna svrha projekta „Carnivora Dinarica“ je poboljšanje statusa zaštite velikih zvijeri – euroazijskog risa, vuka i medvjeda – u područjima Natura 2000: Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te na području Gorskog kotara i sjeverne Like u Hrvatskoj. Projektom je obuhvaćeno prekogranično šumsko područje, jedinstveno u Srednjoj Europi, gdje je na istom prostoru prisutno još oko 20 risova, 60 vukova i 700 medvjeda. Očuvanje njihove dugoročne prisutnosti od iznimnog je značaja za zaštitu biološke raznolikosti i ekosustava prekograničnog područja Slovenije i Hrvatske.

Projekt je usredotočen na tri najvažnija zajednička izazova: I) poboljšanje strategije i uklanjanje nedostataka u prekograničnom upravljanju velikim zvijerima; II) smanjenje rizika koji ugrožavaju velike zvijeri, posebno sve veći pritisak od čovjeka (promet, štete na poljoprivredi i fragmentacija staništa), te III) (ne)razumijevanje uloge velikih zvijeri u ekosustavima. Posebna pažnja će se obratiti na smanjenje rizika koji ugrožavaju očuvanje velikih zvijeri. U tu će se svrhu izvesti deset demonstracijskih aktivnosti. Važan dio aktivnosti posvećen je radu s ljudima s ciljem poboljšanja vještina, znanja i svijesti o važnosti velikih zvijeri i načinima suživota s njima. To će se postići kroz opsežnu komunikacijsku kampanju i obuku nacionalnih i lokalnih dionika i drugih zainteresiranih strana na projektnom području.

Primorsko-goranska županija, putem Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj, sudjeluje u projektu proračunom od 177.500 € i aktivnostima koje se odnose na smanjenje rizika koji ugrožavaju velike zvijeri, a između kojih su: izrada studije mikro lokacija za postavljanje aktivne signalizacije prisutnosti divljih životinja na dvije lokacije (Gorski kotar i rubni dio područja Nature 2000), osiguravanje prometnih prijelaza za divljač, donacija ograda za sprečavanje šteta te postavljanje spremnika za otpad „otpornih“ na medvjede.

U projektu sudjeluju, uz vodećeg partnera Univerza u Ljubljani – Biotehnološki fakultet, slovenski partneri Zavod za gozdove Slovenije i Općina Pivka te na hrvatskoj strani Sveučilište u Zagrebu – Veterinarski fakultet, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, WWF Adria – svjetska organizacija za zaštitu prirode, grad Vrbovsko i Primorsko-goranska županija. U projektu sudjeluju i pridruženi partneri, Javna ustanova Priroda (Primorsko- goranska županija), Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode, Hrvatska agencija za okoliš i prirodu i NINA Norsk Institut for naturforskning (Norveški institut za istraživanje prirode).