FOTO Špajza – Idealno mjesto za sve željne održivijeg načina života

Dugotrajan i naporan rad doveo ih je do ostvarenja želje – za kupce otvorenih vrata Špajze. S vremenom su primijetile veliku zainteresiranost kupaca za održivijim načinom života.

Rijeka – Malo tko okrenut održivijem načinu života u Rijeci nije čuo za Špajzu. Zanimljiva trgovinica u kojoj nema plastike sa ekološki uzgojenim i napravljenim proizvodima od nedavno se nalazi na adresi Erazma Barčića 11. Koliko je za kupce, ali i samo poslovanje trgovine bitno na kojoj se lokaciji nalazi, pojasnila je djelatnica Špajze: „Tek tjedan dana radi, ali se već vidi velika razlika. Neki čak uđu zato što misle da je tu ljekarna i dalje“. Naime, Špajza je otvorena od kolovoza 2018. godine, no nalazila se na drugoj lokaciji, u Ružićevoj ulici.

U njoj svatko može naći ponešto, prirodnu kozmetiku po pristupačnim cijenama, slatkiše, džemove, pamučne pelene za djecu već od stotinjak kuna, biljna ulja, razne pive, mliječne proizvode, tjesteninu, povrće i voće, pa čak i kavu u zrncima. Određeni proizvodi se, na inicijativu posjetitelja, mogu i degustirati, a često imaju i popuste.

Iako joj je tek nešto više od godine dana, ideja o Špajzi postoji dugi niz godina. Vlasnice Dina Benazić i Ana Kovačević godinama su zajedno volontirale u ekološkoj udruzi Žmergo iz Opatije i kako kažu, redovito raspravljale o tome kako bi bilo super imati mogućnost kupnje domaćih proizvoda sa što manjim ekološkim otiskom. Kako bi zadovoljile i vlastitu potrebu za kupnjom u takvoj trgovini, odlučile su Špajzu i pokrenuti 2017. godine kada Ana ulazi s tom idejom u riječki Start-up inkubator, a Dina se naknadno priključuje.

Dugotrajan i naporan rad doveo ih je do ostvarenja želje – za kupce otvorenih vrata Špajze. S vremenom su primijetile veliku zainteresiranost kupaca za održivijim načinom života.

– Većina kupaca kod nas najviše cijeni mogućnost kupnje u rinfuzi, kao i mogućnost kupnje lokalnih sezonskih proizvoda čime minimalno štete planeti. Spektar kupaca je zaista šarolik – neki dolaze zbog kupnje u rinfuzi radi uštede, neki dolaze sa svojim posudama kako bi izbjegli upotrebu plastične ambalaže, a nekima nije toliko važno pakiranje koliko samo porijeklo proizvoda, tj. da sa sigurnošću znaju da kupuju provjereni domaći, ili pak ako se radi o uvozu, certificirani bio proizvod, izjavila je Benazić.

Njihovi najčešći kupci su mlade obitelji koje kupuju voće, povrće i žitarice iz kontroliranog ekološkog uzgoja, ali i ljudi koji se trude voditi „zero-waste“ način života. To bi značilo da se u rinfuzi kupuju hrana i deterdženti, zatim različite zamjene za plastične predmete poput krutih sapuna, starinskih inox brijača, staklenih boca, višekratnih folija za hranu, drvenih četkica za zube i papirnatih štapića za uši. Iz toga bi se moglo zaključiti da je ovakva trgovina upravo i trebala Rijeci, s obzirom da se veliki broj građana okreće osvještenijem načinu života.

Na pitanje odakle sve nabavljaju voće i povrće, odgovaraju: „Većina voća i povrća je domaća, najčešće iz ekološkog uzgoja. Ovisno o podneblju u kojem nešto raste, pokrivamo zaista cijelu Lijepu našu. U ponudi tako imamo limune, mandarine, naranče, nar i suhe smokve iz Dalmacije, jabuke i kaki iz Istre, češnjak iz Međimurja, ciklu, mrkvu i krumpir iz Like, a batat iz okolice Karlovca. Iz plodne Slavonije nam dolaze različite žitarice u raznim oblicima, ali i velik izbor povrća. Ponuda nije stalna, i kako radimo s malim OPG-ovima, surađujemo zaista s velikim brojem te tako popunjavamo „rupe“ u ponudi i naručujemo od svakog ponešto“.

Ukoliko u Hrvatskoj ne mogu pronaći sve što kupci traže, ponudu proširuju uvozom iz također kontroliranog ekološkog uzgoja. Kod Špajze je zanimljivo i to da se dosta često organiziraju razne radionice vezane uz „zero-waste“ način života, radionice recikliranja papira, izrade platnenih torbi i blazinica, kompostiranja i izrade masti od ljekovitih biljaka. Vlasnice su u pripremi novih radionica, koje će kao i sva događanja, biti objavljene na Špajzinim društvenim mrežama.