FOTO/VIDEO Noćni marš za 8. mart okupio stotine Riječana: Nasilje ostaje ključan problem na svim razinama

Žene u Hrvatskoj i dalje umiru zbog nasilja, bivaju zlostavljane i iskorištavane, pa je veliko pitanje kada će napokon doći dan da ovakvi prosvjedi više neće biti potrebni.

Rijeka – „Manijak dvaput silovao djevojčicu mlađu od 15 godina – ostala je trudna. Žalio se sudu: „Istraga nije potrebna, sve sam priznao“, „Osumnjičeni za grupno silovanje maloljetnice u Dalmaciji pušteni na slobodu“, „Oteo bivšu curu, pa je vozio u prtljažniku“, samo su neki od teških problema s kojima se naše društvo susreće, a na koje su ukazale organizatorice ovogodišnjeg Noćnog marša za Osmi mart.

Na Kontu se večeras okupilo mnoštvo Riječana koji su transparentima poput „Davore, sposobnost se ne zove imenom tvojim“, „Izvini ako moja prava smetaju tvojoj mizogoniji“ i „Ne peri pedofiliju svetom vodicom“ marširali do Trga 128. brigade HV-a. Uz glasne zviždaljke, bubnjeve i parolu: „Progovori, nemoj sama! Nisi kriva, nisi sama!“, mnoštvo Riječana – roditelja s djecom, žena i muškaraca, pokazalo je da ih se itekako tiču situacije svih onih žena koje su na bilo koji način pretrpjele nasilje, osjetile neravnopravnost i ukazali da ona i dalje postoji.

Po dolasku na Trg 128. brigade HV-a organizatorice su sa pozornice poručile: „Ne znači ne. Da nismo seksualni objekti, igračke koje si svatko daje pravo dirati. Još uvijek dokazujemo da odjeća koju nosimo ili usputni smiješak nisu i ne mogu biti opravdavanje za silovanje i seksualno uznemiravanje. Nakon stogodišnje borbe naša dokazivanja i dalje traju. Mi se i dalje moramo dokazivati – obitelji, društvu i sustavu“, dok ih je mnoštvo gromoglasno podržalo. Ukazale su i na problem nasilja, zdravstvenih ustanova i pravosuđa koje nasilje još uvijek ne kažnjava pravedno.

Na pozornicu je stupila i žrtva nasilja Katarina Galetić: „Kad sam izjavila što mi se dogodilo, tek sam tada shvatila u kakvom se društvu zapravo nalazim. Kad sam istupila sa time što mi se dogodilo, što mi se radilo, dobila sam natrag masu prijetnji tužbom, na kraju je nasilnik taj koji je moja žrtva, na kraju sam ja ta koja privlači pažnju time što pričam što mi se dogodilo, nisam mogla vjerovati“, no zahvalila se svima koji su bili uz nju i rekla koliko joj ovakva podrška znači.

Njen je govor bio prilično emotivan za sve okupljene. Osim nje, Lara Jurišević Debat je ukazala na problem u odnosu zemlje u kojoj je rođena, Argentine, prema ženama. Održan je i kratki performans o hrvatskom društvu i državi odnosno našem odnosu prema ženskim pravima.

Ono što je svakako važno za istaknuti je da žene u Hrvatskoj i dalje umiru zbog nasilja, bivaju zlostavljane i iskorištavane, pa je veliko pitanje kada će napokon doći dan da ovakvi prosvjedi više neće biti potrebni.