FOTO/VIDEO Završava se Palača šećerne koja kroz odrednice šećer – papir – čelik govori o turbulentnoj riječkoj povijesti

Palača šećerane budući da je dom Muzeja Grada Rijeke, a prema najavama pročelnika za kulturu Grada Rijeke Ivana Šarara trebala bi biti završena 15. listopada.

Rijeka – Višegodišnje i komplicirano uređenje Palače šećerane privodi se kraju i za manje od mjesec dana to kompleksno i značajno zdanje u sklopu Rikarda Benčića trebalo bi biti završeno. Prostor bi, prema najavama pročelnika za kulturu Grada Rijeke Ivana Šarara, trebao biti završen 15. listopada. Mjesec dana očekuje se završetak i Dječje kuće.

Palača šećerane je jedna od građevina koje su do 90-tih godina prošlog stoljeća činile industrijski kompleks koji je kroz povijest bio središte industrije u zapadnom dijelu Rijeke, a sada postaje muzej fascinantne povijesti Rijeke. Naime, Palača šećerane budući da je dom Muzeja Grada Rijeke, a autorica stalnog postava je poznata i nagrađivana dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović, diplomirana dizajnerica.

Ovih dana završava se opremanje gradskog muzeja koji na dva kata pomoću suvremene tehnologije kronološki dočarava povijesti Rijeke. Jedan od najkompleksnijih zahvata bio je restauratorski, odnosno radovi na zidnim oslicima te štuko ukrasima koje izvodi Hrvatski restauratorski zavod. Također, izvode se restauratorski radovi na čišćenju marmoriziranih zidova i stropova te ukrasnih štukatura na stropovima.

Sam sadržaj muzeja dočarava egida: šećer – papir – čelik. To su industrijske odrednice koje su definirale razvoj Rijeke kroz minula stoljeća, dok je paralelno tekla vrlo burna politička povijest koja je Rijeku odvela u nekoliko vrlo različitih država. To će sve vrlo lijepo i sofisticirano dočarati novi gradski muzej kao jedan od jedinstvenijih prostor u Hrvatskoj, a vjerojatno i šire.

Sama Šećerna podijeljena je u dvije tematske cjeline koje se nalaze na prvom i drugom katu. Na prvom katu muzej govori o Rijeci u vrijeme tvornice papira i razvoja torpeda, kao i povijesnim okolnostima pred, za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata. Tu će promatrač moći doznati sve bitne odrednice riječkog života, od kulture i industrije, do politike i tragedija rata i poraća.

Drugi kat posvećen je pak industrijskim prapočecima Rijeke, odnosno proizvodnji šećera. Sagrađena je kao upravna zgrada tvornice šećera 1752. godine, na inicijativu Povlaštene tršćansko-riječke kompanije.

Nakon požara 1785. značajno je obnovljena i opremljena baroknim interijerima sa zidnim slikama i štukaturom. U 19. stoljeću služila je kao upravna zgrada tvornice duhana, a potom i tvornice motora Rikard Benčić.

Na trećem katu se nalaze prostori za rad kustosa i ostalog pratećeg osoblja.

Pročelnik za kulturu Ivan Šarar o završetku Palače šećerane

Pročelnik Šarar o završetku Dječje kuće