Grad Rijeka za program potpora poduzetništvu pripremio 4 milijuna kuna: Filipović smatra da je poduzetnički ekosustav poticajan

“Postavlja se pitanje jesu li mjere koje Grad Rijeka nudi poduzetnicima prepoznate od istih”?

Rijeka – Prepoznaju li riječki poduzetnici sve one mjere koje za njih ima Grad Rijeka – jedno je od vječnih pitanja koje je postavio i HDZ-ov gradski vijećnik Danijel Imgrund gradonačelniku Marku Filipoviću.

“U tablici izvršenja rashoda i izdataka (gradskog proračuna) po odjelima gradske uprave u prvom polugodištu 2021. godine vidljivo je da je u Odjelu za poduzetništvo planirano 29.460.800 kuna, a da je predmetno izvršenje u navedenom razdoblju 1.455.045 kuna”, zapazio je Imgrund koji shodno tome nastavlja:

“Postavlja se pitanje jesu li mjere koje Grad Rijeka nudi poduzetnicima prepoznate od istih”?

Iz dugog odgovora na ovo vijećničko pitanje, proizlazi da gradski Odjel za poduzetništvo zapravo ne raspolaže s 29.460.800 kuna, već sa značajno manjom cifrom.

“Ako se izuzmu kapitalni i Europski projekti, financijski plan Odjela iznosi 4.681.950 kuna”, pojašnjava Filipović.

Iz dugog pojašnjenja o tome kako funkcionira i koliko troši gradski Odjel za poduzetništvo, proizlazi Grad Rijeka raznim programima potpomaže lokalno gospodarsku scenu koja prepoznaje aktivnosti nadležnih gradskih službi.

Za direktne potpore riječkom poduzetništvu u 2021. predviđeno je gotovo četiri milijuna kuna, od čega je oko 600 tisuća već izvršeno.

Na jačanje konkurentnosti poduzetništva bit će potrošeno najviše, oko 2,2 milijuna kuna.

“Najveći udio unutar aktivnosti ‘Jačanje konkurentnosti poduzetnika’ odnosi se na dodjelu nepovratnih subvencija riječkim poduzetnicima temeljem Javnog poziva za podnošenje prijava za dodjelu nepovratnih subvencija iz Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke”, pojašnjava gradonačelnik u svom odgovoru HDZ-ovom vijećniku.

“Javnim pozivom iz proračuna Grada Rijeke u 2021. godini osigurano je 2.000.000 kuna. Poziv se uvijek raspisuje u rujnu tekuće godine, te je tako u 2021. godini raspisan 13. rujna, a prijave su otvorene od 17. rujna do 07. listopada 2021. Iz navedenog je evidentno da s 30. lipnja 2021. ova proračunska mjera nije mogla biti realizirana. Neupitna prepoznatljivost ove mjere od strane riječkih poduzetnika ogleda se u činjenici da broj prijava na Javni poziv uvijek višestruko nadmašuje broj poduzetnika kojima su subvencije dodijeljene. Tako je u 2020. godini pristiglo ukupno 508 prijava poduzetnika, a dodijeljeno je 147 subvencija, odnosno nešto manje od 30 % u odnosu na prijave. U 2021. broj pristiglih prijava na Javni poziv je 547, što je za 8% više u odnosu na prethodnu godinu, poručuje Filipović.

Osim toga, 900 tisuća kuna usmjereno je k poduzetničkom inkubatoru.

“Provođenje ove aktivnosti odvija se prema predviđenom planu odnosno, realizirano je 374.988,90 kuna, što čini 41,67% godišnjeg plana”, kaže gradonačelnik.

“Poduzetnički inkubatori predstavljaju najvažniji dio poduzetničke potporne infrastrukture grada Rijeke, u kojima u ovom trenutku boravi 28 poduzetnika, čime su njihovi prostorni kapaciteti gotovo popunjeni. Do sada je u 2021. godini organizirano i provedeno preko 20 edukacija, a potpisan je i ugovor o suradnji na istraživačkim i razvojnim projektima između RRA Porin d.o.o., upravitelja inkubatora, i Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. RRA Porin ove je godine postao Europe Direct centar za Rijeku i PGŽ u razdoblju 2021.-2025. godine”, poručuje Filipović koji navodi da se i u ovim izvanrednim okolnostima riječki poduzetnički ekosustav pokazuje kao poticajno poduzetničko okruženje.