Gradski proračun u pola godine uprihodio 400 milijuna kuna, oporba Obersnelu zamjerila loše upravljanje gradom

Vijećnik Nezavisne liste Bura Hrvoje Burić zamjerio je gradonačelniku što, za razliku od svog pulskog kolege, koji je brodogradilištu Uljanik naplatio komunalnu naknadu, isto nije učinio za brodogradilište 3. maj, koje Gradu Rijeci duguje 20 milijuna kuna.

Rijeka – Gradsko vijeće usvojilo je većinom glasova Izvješće o realizaciji proračuna Grada Rijeke koje pokazuje kako je u prvih šest mjeseci ove godine prihod iznosio 399,8 milijuna kuna ili 37,6 posto godišnjeg plana, dok su rashodi izvršeni u iznosu od 376 milijuna kuna ili 35,5 posto godišnjeg plana. To znači da je od siječnja do lipnja ostvaren višak prihoda u iznosu 23,8 milijuna kuna, od čega se 18,6 milijuna kuna odnosi na višak prihoda gradskog proračuna, a 5,1 milijuna kuna na višak prihoda proračunskih korisnika. Višak je rezultat priliva sredstava iz Europskih fondova, koja se smiju koristiti samo namjenski. Gradonačelnik Obersnel je istaknuo kako se, unatoč povećanju poreznih prihoda u odnosu na prethodnu godinu, na ukupne prihode i dalje negativno odražava porezna reforma, dok su gotovo svi elementi rashoda ostvareni uglavnom manje od planiranog, što je u skladu sa smjernicama za pokriće manjka proračuna iz prethodnih godina i smanjenje obveza Grada Rijeke.

Izvješće su podržali vijećnici SDP-a, PGS-a, HSU-a, IDS-a, Laburista, SDSS-a, HNS-a te nezavisni vijećnik Marinko Koljanin.

U ime kluba Akcije mladih i Živog zida vijećnik Tihomir Čordašev, istaknuo je kako ovo izvješće pokazuje da se gradom i dalje loše upravlja, istaknuvši kako su, za razliku od prihoda od poreza, koji se samo slijevaju u proračun, oko prihoda kod kojih se Grad Rijeka mora uložiti napor, realizacija je puno manja, pa tako prihodi od prodaje nefinancijske imovine iznose 9 milijuna kuna, od planiranih 59 milijuna kuna. Naveo je neke od pozicija u proračunu, koje uopće nisu ostvarene, poput izradu kartu buke, sanacije divljih deponija ili pak obnove kaštela na Trsatu, dok su rashodi na poziciji komunalnih prioriteta mjesnih odbora ostvareni s malim izvršenjem.

Vijećnica Ivona Milinović je u ime kluba vijećnika HDZ istaknula je kako je nezahvalno komentirati polugodišnji izvještaj, s obzirom na dinamiku ostvarenja projekata i programa kroz godinu.
– No, kad pogledamo ostvarenja proračuna proteklih godina, mogu reći da je proračun je planiran kao muzej neostvarenih obećanja. Bili smo protiv donošenja proračuna, pa ćemo biti i protiv izvješća o izvršenju, jer je i to rezultat kontinuiteta politike, koja nas je dovela do 277 milijuna kuna deficita te 186 milijuna kuna dospjelih nepodmirenih proračuna do 30. lipnja, kazala je Ivona Milinović, istaknuvši kako izvješće potvrđuje kako je proračun nerealno planiran, kao primjer navevši kako su rashodi za održavanje komunalne infrastrukture ostvareni s 31 posto.

U ime kluba vijećnika SDP – LABURISTI – SDSS vijećnica Tamara Martinčić je naglasila kako činjenica o manjem izvršenju pojedinih stavki ne znači da se u gradskoj upravi ništa ne radi te da se u prvom dijelu godine pripremaju mnoge javne nabave ili pozivi, poput onog za dodjelu nepovratnih subvencija poduzetnicima.

Vijećnik Nezavisne liste Bura Hrvoje Burić zamjerio je gradonačelniku što, za razliku od svog pulskog kolege, koji je brodogradilištu Uljanik naplatio komunalnu naknadu, isto nije učinio za brodogradilište 3. maj, koje Gradu Rijeci duguje 20 milijuna kuna. Vijećnik Burić je ocijenio kako je na taj način gradonačelnik pogodovao Uljaniku, na isti način kako im je pogodovao direktor 3. maja Maksimilijan Percan davši Uljanik grupi pozajmicu od 523 milijuna kuna. Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel odbacio je optužbe, istaknuvši kako je odlukom o nenaplaćivanju potraživanja od 3. maja mogao pogodovati jedino radnicima, za čije plaće nije osigurano rješenje.

Usvojeno je Izvješće gradonačelnika o radu za prvih šest mjeseci 2018. godine. Prezentirajući izvješće gradonačelnik Obersnel je posebno istaknuo značajni broj ugovorenih europskih projekata, aktivnosti vezane uz pripremu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, posebice vezano uz izgradnju infrastrukture te turističke rezultate na području grada Rijeke. Vijećnici oporbe nisu podržali izvješće, smatrajući da unatoč nezanemarivim pozitivnim rezultatima, Rijeka ne razvija zadovoljavajućom brzinom.