Gradsko vijeće usvojilo rekordan budžet – Za prolaz proračuna ključni glasovi Liste za Rijeku

Ključni su pritom bili glasovi Liste za Rijeku koji su osigurali „prolaz“ proračuna, a koji su Obersnelov budžet podržali budući da je gradonačelnik Rijeke usvojio sve amandmane koje je Lista za Rijeku predložila.

Rijeka – Gradsko vijeće usvojilo je danas proračun Grada Rijeke za 2019. u iznosu od 1,143 milijarde kuna, što predstavlja najveći riječki proračun do sada. Nakon višesatne rasprave, proračun je usvojen s 22 glasa „za“, a uz klub vijećnika predvođen SDP-om, podržala ga je i Lista za Rijeku u sklopu kojeg djeluje i Zvonimir Peranić te vijećnica Živog zida Mirjana Jukić. HDZ, Akcija mladih, MOST te vijećnik Živog zida Veljko Balaban glasali su protiv, dok je nezavisni vijećnik Marinko Koljanin ostao suzdržan. Hrvoje Burić nije imao priliku glasati jer je ranije izbačen sa sjednice. Ključni su pritom bili glasovi Liste za Rijeku koji su osigurali „prolaz“ proračuna, a koji su Obersnelov budžet podržali budući da je gradonačelnik Rijeke usvojio sve amandmane koje je Lista za Rijeku predložila.

Predstavljajući prijedlog proračuna, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je kako proračun obilježavaju u prvom redu velike investicije vezane uz projekt Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, ali i osiguravanje viška prihoda u iznosu od 30 milijuna kuna godišnje u naredne tri godine za planirano pokriće manjka, a sukladno u rujnu usvojenom Planu mjera za pokriće manjka i smanjenje obveza Grada Rijeke. Dok je proračun za 2019. godinu najveći, budući da se upravo u idućoj godini planiraju najveći infrastrukturni projekti vezani uz projekt Europske prijestolnice kulture, projekcije za 2020. i 2021. godinu su nešto manje.

Trećinu proračuna čine rashodi za kapitalne projekte

– Što se tiče rashodovne strane, proračun je planiran maksimalno racionalno, bez bitnih povećanja, osim na stavkama za koje imamo osigurane prihode. Nisu planirana povećanja za zaposlene, osim u dijelu koji se tiče dječjih vrtića, zbog potrebe novog zapošljavanja zbog preustroja vrtića i otvaranja novih kapaciteta te novog kolektivnog ugovora. Značajno su povećanja sredstva koja se odnose na  subvencije trgovačkim društvima, a vezano uz projekt EPK. Naime, povećanje od 30 milijuna kuna namijenjeno je sufinanciranju tvrtke Rijeka 2020, koja provodi projekt EPK. Ostali rashodi su ostali na  istoj razini ili su neznatno smanjeni, kako bi osigurali višak na kraju godine potreban za pokriće manjka iz prethodnih godina,“ naglasio je gradonačelnik Obersnel.

Trećinu proračuna čine tzv. kapitalni rashodi za nefinancijsku imovinu u iznosu od 330 milijuna kuna, koji uključuju projekt revitalizacije kompleksa Benčić, od uređenja Dječje kuće, nove zgrade Gradske knjižnice Rijeka te pripadajuće javne površine, kao i dovršetka uređenja Upravne zgrade Šećerane kao novog sjedišta Muzeja grada Rijeke, uz obnovu broda Galeb, zatim nastavak ulaganja u energetsku obnovu dječjih vrtića, osnovnih škola  i muzeja, ulaganje u izgradnju cesta, komunalnu infrastrukturu, te gradska groblja, zatim uređenje poduzetničkog inkubatora Torpedo, Interpretacijski centar prirodne baštine i drugo.

Vijećnici najviše raspravljali o projektu EPK te autobusnom kolodvoru

U ime Kluba vijećnika HDZ-a Josip Ostrogović kazao je kako njegova stranka neće podržati riječki proračun, izražavajući bojazan da 2021. godine Gradu Rijeci, kada na naplatu dolaze podignuta zaduženja, prijeti bankrot. Ujedno je istaknuo kako je na stavki izgradnje autobusnog kolodvora u naredne tri godine osigurano nula kuna, a jedna od primjedba se odnosi i na značajno smanjenje za potporu poduzetništvu u 2021. godini. Vijećnik Kristjan Staničić (HDZ) naglasio je kako proračun nije razvojan ni utemeljen na realnim projektima koji bi poboljšali standard građana ili unaprijedili grad, dok je vijećnica Ivona Milinović (HDZ) istaknula kako nema povjerenja niti u istinitost ovako predloženog proračuna niti da će ga gradonačelnik moći realizirati.

Gradonačelnik Obersnel istaknuo je kako je u državi u kojoj se stalno mijenjaju pravila financiranja jedinica lokalne samouprave, poput nedavno usvojenih izmjena koje se odnose na poreze, teško planirati godinu dana unaprijed, a kamoli za 2021. godinu. Ujedno je naglasio kako  2020. godine završava sedmogodišnja financijska perspektiva EU te stoga u proračunu nisu mogla biti planirana eventualna sredstva iz europskih fondova. Komentirajući projekt izgradnje autobusnog kolodvora, gradonačelnik je naglasio kako je Grad Rijeka uložio sredstva u kupovinu zemljišta, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa te izradu projekta do građevinske dozvole, koja će biti izdana kada investitor iskaže svoje potrebe. Naglasio je kako se trenutno razgovara s nekoliko zainteresiranih investitora te napomenuo kako vjeruje da će do kraja ovog mandata kolodvor biti u poodmakloj fazi gradnje. Osvrnuvši se na iskazano nepovjerenje u njegov rad, gradonačelnik Obersnel je podsjetio da Vlada RH na čelu s Andrejem Plenkovićem ima povjerenja u gradsku upravu, kojoj je prije nekoliko dana za projekt EPK povjerila 35 milijuna kuna te planira izdvojiti dodatnih 35 milijuna kuna.

Vijećnica Tamara Martinčić istaknula je kako će Klub SDP-SDSS- Laburisti podržati proračun kojeg obilježavaju kapitalni projekti te koji dokazuje koliko gradska uprava ulaže napora u osiguranje dodatnih izvora prihoda. Istaknula je kako će iza projekta EPK, kojeg podržava i Vlada RH, ostati trajne vrijednosti, te napomenula da se podrška poduzetništvu ne može gledati samo kroz proračun Odjela za poduzetništvo, pogotovo što se kroz EU projekte uređuje Poduzetnički park Torpedo, dok je radna zona Bodulovo prijavljena za sredstva EU fondova, a i komunalna infrastruktura se uređuje i za poduzetnike. Naglasila je kako su predviđena i druga kapitalna ulaganja, poput novih POS-ovih stanova na Martinkovcu i Hostovom bregu, a spomenula je i sredstva planirana za poboljšanje kvalitete života građana, poput Socijalnog programa, naknade za novorođenčad, te programa u osnovnim školama, kao što su rano učenje informatike, program zavičajne nastave Moja Rijeka te izvannastavna aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje.

Nezavisni vijećnik Marinko Koljanin rekao je kako je proračun neuravnotežen, budući da oko 300 milijuna kuna odnosi na projekt EPK, te izrazio nadu da 2021. godine neće biti apokalipsa, no istaknuo je svoju bojazan da će ovaj veliki projekt završiti nepovoljno za grad. Predložio je dva amandmana, istaknuvši kako će glasovati za proračun ako budu prihvaćeni njegovi amandmani. Sastavnim dijelom proračuna postao je njegov prijedlog da se sa 600 tisuća kuna financira postavljanje umjetne trave na otvorenom igralištu na Kampusu, dok je odbijen amandman kojim je predloženo da se milijun kuna izdvoje kao inicijalna sredstva za izgradnju šetnice od Kantride do Preluka. Kako je pojasnio gradonačelnik Obersnel, amandman je odbijen, budući da milijun kuna nisu dovoljna inicijalna sredstva za početak projekta koji je ukupno vrijedan oko 50 milijuna kuna te podijeljen u faze, od kojih svaka vrijedi oko 8 milijuna kuna, te stoga Grad Rijeka ne može ići u radove mimo građevinske dozvole koje su vezane uz faze uređenja. Nakon što je gradonačelnik jedan amandman prihvatio, a drugi odbio, vijećnik je istaknuo kako prihvaća argumentaciju, ali da će kod glasovanja o proračunu biti suzdržan.

Vijećnik Hrvoje Burić (Bura) istaknuo je kako je dokaz načina na koji Grad Rijeka brine o gradskom proračunu činjenica da je Grad Rijeka izgubio 20 milijuna kuna na račun nenaplaćene komunalne naknade brodogradilištu 3. maj, dok je vijećnica Tamara Martinčić (SDP) istaknula kako smatra da Grad Rijeka ne bi trebao biti grobar ove riječke tvrtke. Burić je također istaknuo kako se u proračunu ne vidi nužno povećanje kapaciteta Dječjeg vrtića Rijeka, a gradonačelnik Obersnel je istaknuo kako je u proteklih nekoliko godina povećani kapaciteti za 650 novih mjesta, a u 2019. godini započet će se s planiranjem izgradnje novog vrtića.

Neispunjena obećanja

Vijećnik Tihomir Čordašev (Klub AM – Živi zid) istaknuo je kako ovaj proračun predstavlja kontinuitet SDP-ove politike neispunjenih obećanja i neproduktivnog rasipanja prihoda, zbog koje grad već tri desetljeća stagnira a sada i grca u dugovima. Istaknuo je dio neispunjenih obećanja, od centra mladih u Harteri preko radne zone Bodulovo do autobusnog kolodvora. Kao jedan od razloga neprihvaćanja proračuna izrazio je i skepsu u dinamiku realizacije projekta EPK, na što je vijećnica Martinčić (SDP) naglasila kako su procedure javne nabave, pogotovo u dijelu uređenja kompleksa Benčić koji se financira iz sredstava Urbane aglomeracije Rijeka, dugotrajne. Amandman Kluba vijećnika AM – Živi zid, koji se odnosio na povećanje sredstava za čišćenje slivnika, odbijen je zbog nezakonite forme.

Vijećnik Čordašev predložio je amandman kojim se sto tisuća kuna za podmirenje troškova izrade i održavanja portala na kojem će se objavljivati svi ugovori koje Grad sklapa s primateljima proračunskih sredstava, a u cilju osiguranja transparentnosti poslovanja gradske uprave i administracije. Gradonačelnik Obersnel odbio je amandman, istaknuvši kako je već na portalu www.rijeka.hr te na portalu otvorenih podataka dostupni ugovori, posebice što se tiče javne nabave, i to u većem obimu nego što je zakonska obveza.

Vijećnik Vedran Vivoda (Akcija mladih) predložio je povećanje sredstava za 500 tisuća kuna za održavanje javnih, pogotovo zelenih površina, koje izgledaju zapušteno i nepravovremeno pokošeno, a na uštrb čišćenja javnih sanitarnih čvorova, što nije prihvaćeno. Također, nije prihvaćen niti amandman vijećnika Vivode da se za 300 tisuća kuna povećaju sredstva potrebna za vraćanje srednjovjekovnog zida na Klobučarićev trg, no gradonačelnik je pojasnio da za vraćanja zida na njegovu izvornu poziciju prepreka nije bio nedostatak sredstava, već traženje adekvatnog tehničkog rješenja.

Vijećnica Tea Mičić Badurina istaknula je kako će Klub PGS-a podržati proračun, budući da se njihovi prioriteti, a to su revitalizacija kompleksa Benčić, komunalni prioriteti u mjesnim odborima te daljnji razvoj poduzetništva, mogu iščitati iz prijedloga proračuna.

„Logično je da je proračun vezan uz EPK, i da je nužno planirano zaduživanje da bi se mogla povući EUsredstva za njegovu realizaciju. Ići će na uštrb nekih aktivnosti, no činjenica je da veliki gradski projekti sada moraju biti prioritet. Također, važno je da se svake godine osigurava po 30 milijuna kuna za pokriće manjka iz prethodnih godina,“ kazala je Mičić Badurina.

Vijećnik Danko Švorinić istaknuo je kako je se stavovi Kluba vijećnika Liste za Rijeku nisu značajno promijenili u odnosu na proteklu godinu te najavio kako će podržati proračun postanu li njihovi amandmani sastavni dio proračuna. Kako zbog financijskog stanja i ranije preuzetih obveza postoji mali manevarski prostor za izmjene proračuna, naglasio je vijećnik Švorinić, amandmani nisu megalomanski i pokazuju da se i s manjim sredstvima mogu napraviti pomaci. Kroz četiri amandmana predloženi su pilot-projekti – uvođenje modela poticanja darovite djece, kojim bi se u riječkim odgojno-obrazovnim ustanovama povećao obuhvat nadarene djece, potom osiguravanje sredstava za financijske poticaje najuspješnijim startup projektima razvijenim u Startup inkubatoru Rijeka, koji rezultiraju otvaranjem tvrtke ili obrta sa sjedištem u gradu Rijeci, kao i dva kulturna projekta, i to objedinjavanje radova umjetnika Romola Venuccia i izrada izvedbeno-interpretacijskog plana za projekt promocije kulturne baštine Molo longo – riječki đir. Također, Lista za Rijeku predložila je i dva zaključka – da se, u skladu s mogućnostima proračuna, osiguraju sredstva za izradu projektne dokumentacije za uvođenje javne rasvjete između Pulca i Drenove te za realizaciju projekta multimedijalne knjižnice za potrebe djece s teškoćama u razvoju.

Dva MOST-a

Jedan se amandman Liste za Rijeku poklapa s amandmanom Odbora za nacionalne manjine, na čijem je čelu vijećnica Ivona Milinović. Naime, Lista za Rijeku amandmanom je predložila povećavaje sredstva za programske aktivnosti vijeća nacionalnih manjina za 185 tisuća kuna kako bi doprinijelo njihovom kvalitetnijem radu, dok je Odbor za nacionalne manjine predložio povećanje od 195 tisuća kuna.

Gradonačelnik je prihvatio i amandman vijećnice Živog zida Mirjane Jukić, kojim je osigurano dodatnih 200 tisuća kuna za uslugu dodatne psihosocijalne pomoći korisnicima nužnog smještaja i beskućnicima kao posebno socijalno ugroženim kategorijama građana.

Petra Mandić je u ime MOST-a istaknula kako neće prihvatiti proračun, smatrajući ga nerealno planiranim, dok je Zvonimir Peranić, izabran s liste MOST-a, ali član Kluba vijećnika Liste za Rijeku, istaknuo je drugi dio MOST-a smatra kako od glasovanja za proračun za 2018. godinu do glasovanja do danas nisu nestali razlozi zbog kojih je MOST glasovao za ovogodišnji proračun, što se u prvom redu odnosi na projekt EPK.

Vijećnica HNS-a Morana Jokić istaknula je kako je EPK neodvojiv od ovako predloženog proračuna te da treba biti svjestan odgovornosti vijećnika za usvajanje proračuna za 2019. godinu, a na podršku proračunu pozvao je u ime kluba vijećnika HSU-IDS vijećnik Mate Tomljanović.

U završnoj raspravi u ime kluba vijećnika AM – Živi zid vijećnik Tihomir Čordašev istaknuo je kako je podržavanje amandmana obmana, dodavši kako je HNS protekle godine podnio 1,8 milijuna kuna vrijedan amandman vezan uz povećanje sredstava za podizanje standarda komunalne infrastrukture, što je rebalansom proračuna skinuto. Gradonačelnik Obersnel istaknuo je kako je prošle godine bilo moguće prihvatiti neke od amandmana koji se financiraju iz sredstava komunalne naknade, prihod od koje je u proračunu za 2018. godini planiran s povećanjem od 12 milijuna kuna, što se nije dogodilo, budući da su gradski vijećnici u ožujku odbili povećanje prihoda od komunalne naknade.