“Hodočašće – putovanje prema Svetome” – Nova knjiga riječkog teologa doc.dr.sc. Nikole Vranješa

“Hodočašće – putovanje prema Svetome” – Nova knjiga riječkog teologa doc.dr.sc. Nikole Vranješa

Ilustracija

Knjiga je namijenjena teološko-pastoralnom proučavanju i razlučivanju teme hodočašća, a uz nju su, iz teološko-pastoralne perspektive, obrađene i teme turizma i vjerskog turizma.

Rijeka – Izdavačka kuća ‘Glas Koncila’ iz Zagreba izdala je novu knjigu riječkog teologa doc. dr. sc. Nikole Vranješa, profesora pastoralne teologije na Teologiji u Rijeci – područnom studiju Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pod naslovom Hodočašće – putovanje prema Svetome – Teologija i pastoral svetog putovanja.

Knjiga je namijenjena teološko-pastoralnom proučavanju i razlučivanju teme hodočašća, a uz nju su, iz teološko-pastoralne perspektive, obrađene i teme turizma i vjerskog turizma. O ovim temama autor piše u tri poglavlja; prvo poglavlje naslovljeno je Kršćanski život kao putovanje, drugo je pod naslovom Hodočašće kao sveto putovanje, a treće je naslovljeno Pastoral turizma i vjerskog turizma.

Naslovnica knjige

U prvom poglavlju autor sagledava ljudski život kao takav u njegovoj putničkoj perspektivi, čemu kršćanska vjera prilazi i nudi hodočasničku dimenziju kao novi vidik tumačenja. Zato se o hodočašću kao specifičnoj temi knjige posebno piše u drugom poglavlju polazeći od njegovog opće-religijskog značenja. Na to se nadovezuje govor o biblijskim ishodištima hodočašća i njegovoj ulozi u povijesti Crkve. No, najaktualniji dio u tom poglavlju svakako je onaj o značenju hodočašća za pastoral danas i njegovoj ulozi u djelovanju župne zajednice. Pritom se ukazuje i na neke opasnosti u praksi pučke pobožnosti i hodočašća, ali i na perspektive razvitka ove tako važne i popularne prakse vjerskog života. Treće poglavlje iz teološko-pastoralne perspektive ukazuje na značenje fenomena turizma i vjerskog turizma. Pritom se najprije uočava jasna razlika između hodočašća i turizma, ali i hodočašća i vjerskog turizma. U govoru o turizmu osobito se ističe dimenzija dijaloga i zaštite prirodnih i kulturnih dobara. Govor o vjerskom turizmu posebno je usmjeren na njegovu evangelizacijsku dimenziju i misionarske potencijale.

U cjelini uzevši, riječ je o aktualnom i poticajnom teološko-pastoralnom djelu koje će zasigurno poslužiti kao dobar oslonac za druga djela sličnog tipa o navedenim temama.