Koljanin: Dva studenta s dronom napravila bi bolji spot za EPK i pokazala inventivnost i kulturu za manje novca

Obersnel je rekao kako se o filmu može raspravljati kao i o svakom drugom umjetničkom djelu, iskazavši kako film nije koštao 600 tisuća kuna, već 400 tisuća kuna koje je u potpunosti platila Hrvatska turistička zajednica u sklopu sufinanciranja projekta EPK.

Rijeka – Promotivni spot za projekt Rijeka – EPK 2020 ponovo je bio tema sjednice Gradskog vijeća, a tijekom aktualnog sata kritički se na njega osvrnuo nezavisni vijećnik Marinko Koljanin, koji je kazao kako je indikativno da je projekt proglašen kontroverznim.

Koljanin je rekao kako je spot Hrvatsku turističku zajednicu i porezne obveznike koštao 600 tisuća kuna te „pokazao tipične riječke detalje, djevojku na konju, astronauta američkog i tako dalje, a mi koji to nismo razumjeli smo neuki i primitivni i seljačine. Ja se ne smatram takvim, a vjerujem da i nitko u ovoj dvorani“. Dodao je kako smatra da bi dva studenta s dronom napravila spot za kudikamo manje novaca te pokazali inventivnost i kulturu. Koljanin je temu povezao s pročelnicom Odjela za hematologiju riječkog KBC-a i njenim upitima Gradu za napravi smještaj za djecu oboljelu od malignih bolesti i njihove roditelje, te upitao može li Grad zajedno s Primorsko-goranskom županijom djelovati i napraviti nekakvo rješenje.

Gradonačelnik Vojko Obersnel se osvrnuo na promotivni film za projekt EPK, kazavši kako je sadržaj spota pitanje umjetničke slobode te kako je scenarij spota izabran među konkurencijom od dvadeset dva prijavljena. Obersnel je rekao kako se o filmu može raspravljati kao i o svakom drugom umjetničkom djelu, iskazavši kako film nije koštao 600 tisuća kuna, već 400 tisuća kuna koje je u potpunosti platila Hrvatska turistička zajednica u sklopu sufinanciranja projekta EPK.

Gradonačelnik je rekao da uvažava činjenicu da se film nekome može sviđati ili ne sviđati, te da je s njegovog gledišta film uspio zato jer je pobudio interes za Rijeku, što se dogodilo zahvaljujući navedenoj kontroverziji i izazvanoj raspravi u javnom prostoru. Kada je riječ o smještaju za oboljele od malignih bolesti, Obersnel je rekao da ne zna zašto se taj problem pojavio u javnosti, budući da je Grad Rijeka uvijek ulagao u KBC prema njihovim zahtjevima i željama. Gradonačelnik je kazao kako Grad nije dobio službeni zahtjev za osiguranje stana za roditelje koji dolaze sa svojom djecom na liječenje na Kantridu te dodao kako Grad u svom vlasništvu nema stanove u blizini dječje bolnice. Kazavši kako je Grad Rijeka u svom proračunu izdvojio 100 tisuća kuna za uređenje prostora unutar dječje bolnice na Kantridi za roditelje, gradonačelnik je rekao da pitanje oko trošenja tih novaca treba postaviti nadležnima u KBC-u Rijeka.

– Mislim da smo mi i dosad pokazali visok stupanj osjetljivosti općenito za KBC, a posebno za kliniku za dječje bolesti i dječju kirurgiju, te odjel za dječju hematologiju, rekao je Obersnel i dodao kako je pored navedenih 100 tisuća kuna Grad sufinancirao izgradnju i uređenje novog odjela za hematologiju, smještenog u upravnoj zgradi klinike za pedijatriju.

– Žao mi je što se jedna, s jedne strane tužna, a s druge strane lijepa priča kroz ovu humanitarnu akciju izrodila u plasiranje neistina i političko prepucavanje u kojem ja ne želim, niti sam sudjelovao, rekao je gradonačelnik.

Vijećnik Koljanin je rekao kako je pitanje o spotu stvar ukusa kazavši kako je spot moderan. Koljanin je kazao da ne želi raspravljati o temi umjetničkih sloboda no naglasio kako je nedopustivo da je Dalibor Matanić sebi dozvolio da Riječane ili one koji spot nisu razumjeli prozove za nepismenost i nekulturu. Vijećnik je zatražio pisani odgovor u vezi smještaja za roditelje, kazavši kako je iz bolnice dobio informaciju da su zahtjevi slani godinama te dodao kako Grad svejedno može reagirati i u slučaju da zahtjevi nisu slani.