Objavio: Marin Aničić
Trinaest umjetnika Les 4 Arts – Paris Centre, profesionalne likovne udruge iz Pariza u suradnji s HDLU-om izlaže u Galeriji Juraj Klović.
Jučer su pariški umjetnici svečano otvorili izložbu u riječkoj Galeriji Juraj Klović. Projekt je nastao u suradnji HDLU Rijeka i Les 4 Arts – Paris Centre, profesionalne likovne udruge iz Pariza. Francusku izložbu činili su radovi renomiranih umjetnika iz Pariza, među kojima su: Rémy Aron, Pascale Blaizot, Ronan Canal, Laurence Dubaut, Marie-Lyne Ersine, Dominique Fillières, Bénédicte Gerin, Yona Grandjean, Natalie Miel, Jean de Lardemelle, Nadée, Éric Perrin i Nina Urlichs. Razmjena izložbi i
iskustava bila je u središtu koncepta udruge Les 4 Arts – Paris Center od njezina osnutka 1995. godine. Njihov cilj je bio širenje kulture i povezivanje umjetnika. Svake druge godine ova udruga predstavljala je likovne umjetnike i kolege iz različitih zemalja, a do sada su ostvarili suradnju s Litvom, Austrijom, Španjolskom, Poljskom, Njemačkom i drugima. U godini kada je Pariz bio domaćin Olimpijskih igara, željeli su predstaviti svoje radove i u Rijeci. Predstavljeni radovi bili su u mediju slikarstva i fotografije,
sasvim različiti, ali opet u simbiozi, donoseći jednu novu energiju i smišljeni zajednički koncept. Njihovim poimanjem moglo se raspoznati elemente zajedničke poetike i otvorenosti.
U djelima Rémy Arona, Pascale Blaizot, Dominique Fillières, Natalie Miel i Érica Perrina, likovni izraz kretao se od figuracije, preko metafizičkih i lirskih prikaza. Fantastični prizori nosili su posebnosti začudnih atmosfera sa elementima snoviđenja i fantastike. Čovjek je bio nagoviješten i njegovo prisustvo
osjećalo se kroz same objekte i izmaštanu stvarnost urbanih asocijacija. Krajolici gradova više su predstavljali njihove interpretacije, kao i sam osjet i doživljaj pojedinca koji njima prolazi. Kroz njih se osjećao senzibilitet umjetnika, njihova kreativnost i različitost.
Radovi Ronan Canala prikazivali su prirodne priče u kojima su svjetovi snova i stvarnosti isprepleteni, a bogatstvo simbola i asocijativnosti povezivalo nas je s elementima prirode, životinja i šume. Sama izrada rada obuhvaćala je različitosti materijala i tehnika. Marie-Lyne Ersine s druge strane predstavila se fotografijama prirode koje su osvajale jasno i direktno odabranim kadrovima životinja.
Bénédicte Gerin i Yona Grandjean kolorističkim arabeskama stvarale su apstraktnu igru, elegantnu i profinjenu. Spajajući kaligrafiju i slikarstvo na jedinstven umjetnički način, dobivale su ritmične i dinamične kompozicije u kojima se pokret ruke manifestirao kroz kodove novih pisama. Dok je gesta Benedicte Gerin strastveno izražavala pokret i energiju, Yona Grandjean sigurno i precizno oblikovala je kompoziciju u biranom koloritu crne i tamnocrvene boje. Umjetnici Jean de Lardemelle i Nadée tražili su inspiraciju u dalekim gradovima, u poetičnim i snovitim putovanjima. Dominacija svjetlosne igre poput slagalica stvarala je apstraktne, odnosno grafičke znakove. Esencija svjetla bila je različita, kompaktna i razigrana u ornamentima Jeana de Lardemellea, dok je kod slikarice Nadée ona bila raspinuta i zračna, neuhvatljiva poput odraza na vodi. Nina Urlichs u svojim kolažiranim djelima naglašavala je senzibilitet i kontemplaciju
portretirajući ženu i njezin odnos prema okolini. Brza, slobodna crvena linija bila je središnji element i predstavljala oslobođenje od perfekcionizma, sirove ljepote i nametnutih vrijednosti suvremenog društva.
Izložbu su otvorili Bénédicte Gerin, predstavnica slikarske skupine iz Pariza i Damir Šegota ispred HDLU-a. Otvorenje je počelo kompozicijom koju je Ivan Valušek odsvirao na svom gudačkom instrumentu, zvanom raža. Gerin se zahvalila nasuradnji i napomenula da je na izložbi prisutno čak osam od trinaest autora koji izlažu. Nadamo se da će ova suradnja zaživjeti i da je ovo tek početak jednog novog prijateljstva.
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea