Objavio: Portal Lanterna
Matičnjak, paprena metvica i ljekovita kadulja. Ove tri medonosne biljke prave su junakinje pčelinjeg svijeta.
Autorica: Marta Blažević, mag.biol.oecol.
Ove tri medonosne biljke prave su junakinje pčelinjeg svijeta. Pripadaju porodici usnača (Lamiaceae) čiji je oblik cvjetova oblikovan da „dočeka“ pčelu. U zamjenu za slastan nektarski obrok, cvijet biva oprašen.
Naziv matičnjak dobiva po tome što se biljka koristila kod rojenja pčela, odnosno njome su se mazale košnice kako bi se matice zadržale u novoj košnici. Sama po sebi, biljka je vrlo medonosna. Ljekovitost ove biljke se očituje u njenom umirujućem djelovanju zbog eteričnih ulja koja djeluju na središnji živčani sustav. Stoga pomaže kod nesanice, tjeskobe pa čak i depresije iako ju sama po sebi ne liječi. Pokreće otežanu probavu, smanjuje nadutost i grčeve.
Metvica je biljka široke primjene pa se njena prepoznatljiva aroma koristi za poboljšanje okusa u kulinarstvu, ali i kao glavni sastojak svake kućne ljekarne. Listovi se mogu jesti sirovi pa se za vrijeme ljetnih vrućina može pripremiti osvježavajuća i aromatizirana voda s usitnjenim listovima metvice. Jak je spazmolitik te smiruje probavne grčeve. S druge strane, razbuđuje te djeluje stimulativno na misli. Pomaže kod osjećaja mučnine, nadutosti i teških glavobolja.
Ljekovita kadulja poznata je zbog svog antiseptičkog učinka, osobito na grlo i usnu šupljinu. Djeluje protuupalno, jača desni te liječi afte. Čaj možemo koristiti kao prirodno sredstvo za grgljanje i ispiranje usta. Drugo djelovanje poznato je u vidu poboljšanja cirkulacije pa se esencijalno ulje kadulje koristi u raznim pripravcima za nemirne i teške noge.
Foto i video: Marin Aničić
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea