Objavio: Nikola Cvjetović
U novijoj povijesti Lungomara od značajnijih ulaganja zabilježena je obnova ograda i osvjetljenje te popločenje u dijelu od uvale Dražica do opatijske luke, no ova stoljetna povijesna i kulturna baština sve više trpi pod zubom vremena.
Opatija - Lungomare ili Šetnica Franje Josipa I, obalni put koji spaja Volosko i Lovran, jedna je od najvrijednijih ostavština naših predaka nastalih na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, u doba procvata turističke Opatije. Lungomare je građen u etapama: sjeverna dionica, od Voloskog do Opatije, izgrađena je 1889. godine, iste kada je Opatija i službeno proglašena klimatskim lječilištem, dok je južna, koja je povezala Opatiju s Lovranom, dovršena 1911. godine.
U novijoj povijesti Lungomara od značajnijih ulaganja zabilježena je obnova ograda i osvjetljenje te popločenje u dijelu od uvale Dražica do opatijske luke, no ova stoljetna povijesna i kulturna baština sve više trpi pod zubom vremena. Financijska sredstva potrebna za njegovu potpunu obnovu prelaze milijunske iznose, što dovodi do toga da se obnova posljednjih godina svodi na povremene popravke oštećenja uzrokovanih jakim južinama. Bez obzira na loše stanje, valja istaknuti kako šetnica nije dovoljno turistički valorizirana, kao ni modernizirana i više prilagođena posjetiteljima/šetačima modernog doba.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Opatije, vijećnik Marinko Blečić pokrenuo je inicijativu za veća ulaganja u Lungomare:
- Vidim da su u proračunu predviđene stavke vezane uz sanaciju šteta nastalih uslijed elementarnih nepogoda, ali očito nema sredstava za kompletnu obnovu šetnice koja za time vapi. Ono što bismo mogli već sljedeće godine pokrenuti jest digitalizacija Lungomara. To bi uključivalo postavljanje digitalnih panela i interaktivnih karata s informacijama o destinaciji, povijesti i prostoru. Također, mogla bi se razviti digitalna aplikacija s mogućnostima poput mjerenja vremena prolaska šetnicom, dijeljenja rezultata s prijateljima i obitelji te drugih funkcionalnosti. To bi bila vrlo zanimljiva priča za grad Opatiju. Skijališta sve više prepoznajemo po stazama, a Lungomare je naša staza svih 365 dana u godini, rekao je Blečić.
Gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin podržao je ovu inicijativu.
- Slažem se u potpunosti. Žao mi je što prijedlog nije došao ranije, jer bi možda u nekom obliku već bio uključen u proračun. Lungomare je jedan od najvažnijih resursa Opatije, a njegovo stanje zahtijeva ozbiljnije uređenje, kao i mnoge druge stvari u našem gradu. Govorimo o milijunskim iznosima za potpunu rekonstrukciju, ali moramo početi promišljati o mogućnostima. Jača juga, visoke plime i valovi oštećuju šetnicu. Digitalizacija i QR kodovi nisu velika ulaganja, a mogu donijeti značajan napredak, rekao je Kirigin.
Kompletna obnova Lungomara, uključujući modernizaciju s dodatnim sadržajima, je neophodna. Iako je projektiranje takvog poduhvata složen i zahtjevan zadatak, važno je ujediniti snage s drugim dionicima i pronaći financijska sredstva za novu budućnost opatijskog, ali i lovranskog obalnog puta. Lungomare je neupitni brend Opatijske rivijere čije bi očuvanje trebao biti prioritet. To je mjesto brojnih prvih ljubavi, tajni, nezaboravnih šetnji i uspomena – svaka kamena pločica na njemu ima svoju priču. Današnji posjetitelji/šetači zaslužuje doživjeti bar dio te jedinstvene povijesti i ljepote ili možda znati koliko je čovjeku pred sto godina bilo potrebno da pješice prijeđe put od Opatije do Lovrana, a koliko mu danas treba dok trči u modernim tenisicama. Moguće je da brže hodamo od Franje Josipa, Isadore Duncan i probranog opatijskog društva iz prošlog stoljeća, ali čini se, kada je riječ o novoj viziji ovog prostora, još uvijek puno sporije razmišljamo od onih koji su put projektirali pred više od stoljeća.
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea