wp-content/uploads/2015/10/marunada_dobrec_okrogli_muzikanti_grupa_point_mici_cakavcici_2015_3.jpg

Novi opatijski projekt prekogranične suradnje FoRESisT donosi aktivnosti zaštite šume pitomog kestena na Dobreću

Objavio: Nikola Cvjetović

Na području Opatije provest će se aktivnosti zaštite šume pitomog kestena na Dobreću.

Opatija - Gradu Opatiji su u sklopu programa prekogranične suradnje Interreg Slovenija – Hrvatska dodijeljena sredstva za provedbu projekta naziva FoRESisT – Očuvanje i vrednovanje šumskih i poljoprivrednih ekosustava u prekograničnom području.

Ukupna je vrijednost projekta 1.474.765,94 eura, od čega udio Grada Opatije iznosi 273.140,00 eura. Sufinanciranje projekta sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj iznosi 80%.

Na području Opatije provest će se aktivnosti zaštite šume pitomog kestena na Dobreću. Stručnjaci će utvrditi ugroženost šuma pitomog kestena s obzirom na opasnosti od stranih invazivnih vrsta (kestenova osa šiškarica, rak kestenove kore, štetni abiotički čimbenici uzrokovani klimatskim promjenama) te pripremiti mjere zaštite i provesti konkretna djelovanja u svrhu kontrole štetnih čimbenika (sanitarne mjere, biološku kontrolu stranih invazivnih vrsta – buba Torymus) kako bi se šume pitomog kestena i ekosustav u cjelini maksimalno zaštitili.

Projekt podrazumijeva i analizu šume hrasta na području Dubašnice na otoku Krku i šume na području Krasa u Sloveniji. Utvrdit će se trenutno stanje staništa i bioraznolikosti područja kroz analizu tla, genetske analize, analize zdravstvenog stanja ekosustava, utjecaja suše na prirast, ljudskog utjecaja na eksploataciju resursa i degradaciju staništa te obratno – utjecaj bioraznolikosti na čovjeka. Konačni je cilj izrada zajedničke stručne procjena razine ugroženosti istraživanih staništa koja će uključivati mjere za ublažavanje i sprječavanje njihove ugroze.

U završnom dijelu projekta planirani su javni događaji i radionice s ciljem informiranja javnosti o rezultatima projekta te podizanja svijesti o važnosti zaštite i očuvanja ekosustava i bioraznolikosti.

Grad Opatija je vodeći partner projekta, a ostali su partneri Komunalno Društvo Malinska-Dubašnica, Hrvatski šumarski institut, Zagreb te Gozdarski Inštitut Slovenije iz Ljubljane, Univerza na Primorskem te Nativa, Inštitut za trajnostno rast – slovenska neprofitna organizacija za očuvanje prirode i interpretaciju baštine.

NAJNOVIJE

DRUŠTVENE MREŽE

Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea