Objavio: Marina Pauletić
Koncept “Žive knjižnice” razvijen je u Kopenhagenu na danskom Roskilde Festivalu 2000. godine. Nastao je na inicijativu mladih aktivista za kulturu.
Opatija - Nesvakidašnje životne priče jučer poslijepodne ispunile su prostore opatijske gradske knjižnice
“Živa knjižnica” kao oblik kulturnog događaja sastoji se od skupine ljudi koji predstavljaju knjige, odnosno svoje životne priče i iskustva mahom drugačija od onih koje smatramo “uobičajenima”.
Posjetitelji iz kataloga “živih knjiga” odabiru one koje ih najviše zanimaju i potom čitaju, odnosno interaktivno slušaju priču. Posjetitelji su stoga imali priliku čuti iskustva pripadnika manjinskih i ranjivih skupina društva.
Priča beskućnice Elizabete “Kad progovori ulična svjetiljka” zasigurno nikoga nije ostavila ravnodušnim, jednako kao i iskustvo osobe koja boluje od depresije ili one koja je preboljela karcinom. Interes su pobudile i priče neurodivergentne i nebinarne osobe te pripadnice lgbtq zajednice.
Koncept “Žive knjižnice” razvijen je u Kopenhagenu na danskom Roskilde Festivalu 2000. godine. Nastao je na inicijativu mladih aktivista za kulturu. Ideja se brzo proširila na cijelu Europu i svijet, uključujući i Hrvatsku. Od tada je postala popularan i opće prihvaćen način promicanja dijaloga, razumijevanja i tolerancije jer je njezina originalna svrha bila borba protiv predrasuda i diskriminacije u društvu. Intencija samog projekta jest humaniziranje marginaliziranih osoba i identiteta.
U mjesecu posvećenom hrvatskoj knjizi u kojem je osobit naglasak stavljen na pripovijedne forme žive su knjige svojim pričama upotpunile sadržaj gradske knjižnice, na čemu im od srca zahvaljujemo.
Program je ostvaren u suradnji sa udrugom PaRiter.
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea