Objavio: Marin Aničić
U antikvarijatu Ex Libris je povodom 50. godišnjice osnutka Riječkog sveučilišta u organizaciji sveučilišta i Academicusa održan razgovor s Rajkom Grlićem, jednim od značajnijih hrvatskih redatelja.
Rijeka - U antikvarijatu Ex Libris nedavno je održan jedinstven događaj u sklopu proslave pedesete godišnjice Sveučilišta u Rijeci - "Razgovor s Rajkom Grlićem". Ovaj događaj nije samo obilježio važan jubilej sveučilišta, već je i pružio uvid u ključne trenutke koji su obilježili 1968. godinu kroz intrigantan razgovor s istaknutim pedagogom, javnim intelektualcem i redateljem, Rajkom Grlićem, u to vrijeme praškim studentom, vođen od strane profesorice Božane Knežević.
Profesorica Knežević započela je razgovor tražeći strpljenje publike, dok se zajedno upuštaju u duboko uranjanje u turbulentnu 1968. godinu. Sjetila je događaje koji su obilježili tu epohu, ističući globalne prevrate kao što su ubojstvo Martina Luthera Kinga, prosvjede u SAD-u protiv rata u Vijetnamu, studentske demonstracije u Beogradu i Praško proljeće u Čehoslovačkoj. Profesorica Knežević istaknula je kako su mladi diljem svijeta tražili više demokracije u društvu i protestirali protiv nepravdi.
Ovaj povijesni uvod osvijetlio je kontekst vremena i revolucionarni duh koji je oblikovao kreativnost i stavove Rajka Grlića, a koji su kasnije odjeknuli u njegovom umjetničkom djelu.
U drugom dijelu razgovora, Grlić je otvorio srce i opisao izazove s kojima se suočavao nakon 1991. godine. Govorio je o promjenama u društvu, izloženosti anonimnim prijetnjama te brisanju s popisa umjetnika. Naglasio je svoje odbijanje da sudjeluje u politički obojanim inicijativama, izražavajući gubitak vjere u sustav i percepciju umjetnosti kao alata za društvene promjene.
Razgovor je osvijetlio njegovu borbu protiv političkih pritisaka i razočaranje u moć umjetnosti, što je rezultiralo privremenim odlaskom iz zemlje. Unatoč izazovima, Grlić je izgradio novu karijeru u SAD-u kao pedagog u Ohio i New Yorku, revitalizirajući svoj doprinos umjetnosti.
Kroz razgovor, profesorica Knežević naglasila je i Grlićeve kultne filmove poput "Samo jednom se ljubi" i "Karaula", kao i njegovo prijateljstvo s Antom Tomićem.
Ovaj događaj nije samo osvijetlio ključne trenutke povijesti, već je pružio uvid u život i iskustvo Rajka Grlića, istaknutog redatelja čije su odluke oblikovale njegov umjetnički put. U našem videu možete pogledati ovaj interesantan razgovor iz kojeg doznajemo brojne interesantne s egmente iz Grlićeva stvaralačkog života a ljubitelji filma mogu iz ovog intervjua isčitati i brojna iskustva ovog filmskog radnika i pedagoga.
Foto i video: Marin Aničić
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea