Leonardo Bressan: Pritisak na obiteljske liječnike je ogroman, imamo i prvi smrtni slučaj

Svi koji smo praktičari i zaista radimo medicinu ostali smo često zatečeni nekim odlukama Stožera, koje su na početku bile kvalitetne i održive, nakon par mjeseci postale su pune rupa i nedovoljno dobre. I što je najopasnije, zakašnjele. Krizni stožer smo hvalili i oslanjali smo se na njih na početku epidemije, ali sad mi se čini da su opasna nuspojava, smatra Bressan.

Rijeka – Predsjednik Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Primorsko-goranske županije Leonardo Bressan poručio je da pritisak na radnike u zdravstvenom sustavu postaje sve veći, on ima informaciju da je jedan od njegovih kolega zbog toga preminuo.

– Pritisak ne uništava samo psihu korisnika naših usluga, već urušava i naše psihičko stanje. Neprekidni teret i napor kojem smo izloženi, odnosno izlaganje ugrozi dovelo je i do prvog smrtnog slučaja obiteljskog liječnika u Hrvatskoj. Kolega je preminuo na respiratoru, tri godine bio je mlađi od mene i u svom poslu nije se štedio. Smatram da do toga nije smjelo doći, kazao je Leonardo Bressan za N1.

Komentirao je i nove mjere koje su uvedene u svrhu suzbijanja epidemije. Mogućnost da pacijenti mogu svoje liječnike prijavljivati nadležnim institucijama ako su iz nekog razloga nezadovoljni njihovim radom, ocijenio je krajnje omalovažavajućim za struku.

– Takvo postupanje HZZO-a nezabilježeno je u zadnjih desetak godina što se tiče odnosa s poslovnim, ugovornim partnerima. To je ispod svake razine, duboko vrijeđajuće, duboko omalovažavajuće za cijeli naš trud. Na samom početku izbijanja epidemije brzo smo se reorganizirali i iznijeli smo, a i dalje iznosimo, ogroman teret koji se neravnomjerno raspoređuje. Cijeli teret u zdravstvenim sustavima je na zdravstvenim djelatnicima, a ne na zdravstvenoj administraciji, kazao je Bressan.

Zbog takvog stanja, zdravstveni djelatnici otvorili su niz frontova prema ministru Viliju Berošu, ministarstvu i zavodu.

– Te frontove su otvorili sami političari koji su politički razmišljali o zdravstvenim mjerama. Svi koji smo praktičari i zaista radimo medicinu ostali smo često zatečeni nekim odlukama Stožera, koje su na početku bile kvalitetne i održive, nakon par mjeseci postale su pune rupa i nedovoljno dobre. I što je najopasnije, zakašnjele. Krizni stožer smo hvalili i oslanjali smo se na njih na početku epidemije, ali sad mi se čini da su opasna nuspojava, smatra Bressan.

Na pitanje je li i riječki ravnatelj politički postavljen, Bressan je kazao:

– Neminovno je da politika bira takve ravnatelje jer je tako ustrojen cijeli državni sustav u državi. Ako i jeste ravnatelj KBC Rijeka izabran po političkoj liniji, zasad mi se čini da se dobro nosi s izazovima.