Lokvarski kalendar – Kakvo će biti vrijeme?

Priču o Lokvarskom kalendaru donosi naš partnerski portal Lanterna.news, koji uz portale Torpedo.media, PodUckun.net i Tunera.info čini jedinstvenu Regionalnu news mrežu.

Kakvo će biti vrijeme, kakvo je vrijeme, česta je tema razgovora, ako, i kada, i imaju li  uopće danas ljudi  vremena razgovarati međusobno,  pa i o vremenu. Nekada su ljudi provodili vrijeme u zajedništvu i mnogo, sadržajno, kreativno i pametno razgovarali o svačemu pa i o vremenu. Iz iskustva su znali u bogatim i smislenim razgovorima sa sigurnošću tvrditi i znati odgovor na pitanje „Kakvo će biti vrijeme?“. Danas pratimo i saznajemo odgovor na pitanje „Kakvo će biti vrijeme?“ u emisijama nacionalnih i lokalnih  radijskih i TV mreža, otvaramo internetske stranice i želimo znati u točno vrijeme, na točno određenom mjestu točan odgovor na pitanje „ Kakvo će biti vrijeme?“

Naša Udruga „Ljubitelji lokvarskih starina“ nastoji okupiti ljude različitih dobnih skupina i obnoviti običaje, učiniti napor  da stariji na mlađe prenesu mudrosti življenja u zajedništvu.

Mirjana Pleše

Krajem prosinca u blagdanskom ozračju Došašća Udruga «Ljubitelji lokvarskih starina» provodi vrijeme u zajedništvu kao naši stari pa smo se tako u bogatsvu običaja prisjetili i obnovili običaj brojanica. Poslije mještanima, i svima zainteresiranima za narodnu meteorologiju, predstavimo svoj jedinstveni kalendar za sljedeću godinu. On sadrži  zapise  lokvarske narodne meteorologije, ili lokvarska narodna vjerovanja, ili lokvarske narodne mudrosti – rubriku kojom se predstavlja lokvarska tradicija. U rubrici mjesečnih ilustracija redovito su fotografije kojima se predstavljaju poslovi u polju, ručni radovi ili izlošci iz Zavičajne zbirke – uvijek teme kojima se predstavlja lokvarska tradicijska kuća i život u njoj. Najzanimljivija rubrika je mjesečna prognoza vremena za cijelu sljedeću godinu sačinjena na običajima brojanica, a to je važnih 12 dana od Svete Lucije do Badnjaka,  sačinjena na iskustvu starih Lokvaraca o hladnim i toplim svecima i još drugim lokvarskim metodama prognoziranja vremena bez instrumenata.

Prognoza vremena sintagma je znati odgovoriti na pitanje Kakvo će biti vrijeme? Prognoza vremena je znati opisati scenarij koji nas očekuje. Danas je to i sintagma u kojoj je sadržana i briga za prirodu, briga zbog potencijalnih opasnosti od vremenskih neprilika. Odgovor će nam dati iskustvo, naša praćenja i promatranja, naša razmjena iskustva bogate i raznolike narodne goranske mikrometeorologije koja je pratila i prati i promjene uvjetovane  tehnološkim razvojem. Tako oni koji to čine stiču i stvaraju novu sadašnju narodnu meteorologiju: ja svojim životnim iskustvom, u društvu s mlađima i mladima, svojim životnim trajanjem svjedočim zatopljenju lokvarske  klime! Tu me podupiru sjećanja članica i članova drugih udruga koje su utemeljili naši stari, a sada više i ne djeluju, npr. aktivni i uspješni u skijaškom trčanju s nostalgijom se sjećaju lokvarskih staza za treninge i natjecanja,  za sanjkanje i „sličuhanje“. Nema ih, očito zauvijek!

Stoga pazimo i brinemo, i znamo da:

Prognoza za drugo leto se dubije tako :

  • da se piše kakovo je vreme od Lucijeniga du Badnjoka. Va teh dvanajst don dubije se prognoza za dvanajst mesece drugiga leta;
  • da se uljupe kapula prije polnočke na dvanajst uljupkof koje se denejo nekan na hodnik na pod. Va sakiga se dene sulji kuliko se vjeme med dvo prsta . Kada se pride od polnočke, pugleda se va te padelice od kapule i vide se koje bo mesec suh, a koje daževen;
  • Tuliko bo snegof tozimo polo na koje je dotum paf prve sneg.

Lokvarski kalendar je popularan ne samo u Lokvama i Gorskom kotaru već i šire, pa i u struci, te se o takvim zapažanjima i praćenjima pohvalno izražavaju i priznati stručnjaici. Njime su Lokve dobile jedinstveni promidžbeni proizvod popraćen medijima pa zahvaljujući vrijednim članicama i članovima Udruge samo u Lokvama u svako doba možete saznati kakvo vas vrijeme očekuje u narednom razdoblju do kraja kalendarske godine. U Lokvama, a svi zamjećuju da nije velika razlika između Lokava i bilo kojeg goranskog mjesta, ili Gorskog kotara i Primorja, ili naše i drugih županija.

Prve kalendare radila sam u suradnji s etnolozima PGŽ za 1998., 1999. i 2000. godinu. Njima sam prezentirala lokvarske običaje kroz godinu. Poslije sam sve to prenosila na mlađe kolegice i prijatelje, učila sam ih kako raditi prognozu za sljedeću cijelu godinu. Kalendare smo prezentirali svima zainteresiranima, sačuvani su i oni prvi i jednostavniji od 2000. i  2001. godine. Od 2004. kalendar se radi kvalitetnije, timski, radi ga ekipa Udruge, u tome me prate Marijana, Andreja i Nikola.

Meni je vrijeme lako opažati: dovoljan mi je jedan pogled kroz prozor: promatram nebo, slušam vjetar  i njegov šum u visokim brdima (Slemenu, Joštrcu, Špičunku, Kamenitimo vrhe, Sopoče… oko lokvarskog polja, pratim temperaturu, kamenje, cestu, granje. Pravi meteorolozi uopće ne gledaju kroz prozor: oni imaju svoj satelitski prozor, kreću se internetskim stranicama i kažu nam što očekuju.

Ja sam ipak svjesna da je prognoza vremena  nešto mnogo misterioznije. Nekim pokazateljima, nevidljivima oku, koristim se i ja i to čuvajući od zaborava mudrost naših starih Lokvaraca stečenu iskustvom življenja na ovom ne baš blagom i nježnom prostoru. Bilo je to svakako pouzdano vrijeme  međusobnog suživota prirode i čovjeka. Priroda se nije morala braniti od čovjeka, a čovjek joj je vjerovao da će svojim stalnim mijenama vremenskih prilika pratiti njegov život pravilnim ciklusima.

Važno je koristiti ovo iskustvo:

-Žažara navečer, lipu bo vreme. Žažara vjutra, daš bo.

-Aku je na Svečnico medved venih, još bo snega i mrzline. Svete Matija led razbija, aku ga ni, pa ga nabija , a zojac bo iskaf svojo mamo!

-Kada je žob rono na proletje, gre toplo vreme. Kada žobe iznenoda nestonejo, zahladilo bo!

-Kada za daževnih donof, ne samo proletnih nego i jesenskih, okrene na sneg,pa aku još i zagrmi, razvedrilo se bo. Sneg naprove vreme.

  • Mladu listje navlekeva daš! Mešajo se daš i sunce, menja se vreme i kada se Cigone seljijo!
  •  Kada puca trn, zahladilo bo! Tri dona za redon bo mrzlu!Kada se kukuši trebejo, daš bo. Bo daš i kada ribe prodovajo!
  •  Svete Lovrijenac, saka voda studenac! Bo se preminjilo vreme i aku peteh zakukuriče pred večer i rono navečer!
  • Kada se guske seljijo, gre grdu i mrzlu vreme, snega bo!
  • Aku so tri mraza za redon, štrte don se bo naoblačilo!
  • Sveta Kata , sneg na vrota.
  • Čuvojte se mraza, dažja i snega na proletje oko mrzlih svecof:12. svibnja Servacij, 13. svibnja Pankracij, 14. svibnja Bonifacij, a fažol sade kumač poslje Svete Sofije 15. svibnja.
  • V Lokvah vrede Svete Lovrijenac, saka voda studenac: 10. kolovoza je prve mrzle svetac!

U ovoj dobi u kojoj jesmo mi kojima traje tek drugih četrdeset, pedeset, šezdeset  godina naših života, pamtimo drukčije vremenske prilike, a životno iskustvo nam kazuje da su to sada više neprillike. S nostalgijom se sjećamo škripavog snijega našeg djetinjstva, klizanja i sličuhanja danima po ledu zamrznutog Cilinog dola, prekrasnih i nebrojenih večeri i noći sanjkanja niz Goricu, Kamenitog vrha koji je šumio, ne manje od tri dana, i nagovještavao dolazak juga. I ne bi to bilo toliko zabrinjavajuće da izrazite i drastične promjene ne pamte i mladi, oni kojima traje tek prvih 50, ili 40, ili tek 30 godina življenja. Zaključak svakako jest da je čovjek današnjice svojim ponašanjem prelio kap preko ruba čaše strpljenja prirode.

Ako pratimo kako struka, vlade, gospodarstvenici, političari reagiraju na klimatske promjene tada uglavnom možemo prepoznati dominantni stav da :

  • Nema dokaza da se zaista događa globalna promjena klime.( To je samo propaganda Zelenih.)
  • Globalne promjene su prisutne, ali one su prirodni klimatski ciklusi i nema mjesta zabrinutosti. ( Ionako ne možemo ništa napraviti.)
  • Globalne klimatske promjene se događaju, ali one će donijeti samo dobre stvari tj. uživajmo u toplijoj klimi.
  • Globalno zagrijavanje se događa, ali pridržavanje zahtjeva Kyotskog protokola bilo bi ekonomski pogubno. ( A prihvaćanje još strožih mjera bila bi ludost.)
  • Čovjek je svojim ponašanjem izazvao klimatske promjene, ali što se može: Ništa! Prilagoditi se!
  • Mi znamo: Uzrok klimatskih promjena je čovjek i posljedice će biti ozbiljne.Trebamo djelovati odlučno i odmah kako bismo ih usporili, ublažili i možda zaustavili.

Nama ovdje nazočnima poručujem da je vrijeme zamisliti se i odlučiti se za svoj stav. Zalažimo se za njega odlučno, ako smo se prepoznali u posljednjem stajalištu. Saznajmo  što možemo učiniti kao pojedinci. To jest malo, ali i dragocjeno, jer život je važan pa nitko ne može poreći da je jedini ispravni stav obrana života i prirodnih osnova.

U prednosti smo mi koji živimo u Gorskom kotaru, a naravno posebno mi u Lokvama. Ipak još ima traga zajedništva u međusobnom življenju čovjeka, a dobar primjer smo mi ovdje nazočni korisno društvo, mi razgovaramo i brinemo  o suživotu čovjeka i prirode, i čovjeka i zemlje.

Obdržali smo evo i lokvarsku meteorolgiju pa znamo kakva će biti 2020. godina. Prvi snijeg je u snježnoj sezoni 2019./2020. pao 12. prosinca, a to znači da će  od sada do kraja sezone (svibanj,a možda i lipanj) pasti 12 snjegova! Poslije ćemo ući  u razdoblje zajedništva sa zemljom i oprezno sijati i  saditi misleći na Servacija ,  Pankracija, Mamercija, biti oprezni sa Svetom Sofijom, jer ćemo možda  peć ložili oko Bonifacija!  I tako vam je to u Lokvama ! Vjerujte nam, sve je to prava Božja istina!