Mladi u Lokvama pokazali novo lice solidarnosti

Skupina mladih volontera u organizaciji tvrtke Subjekt, privela je kraju projekt pod nazivom „Solidarnost u Kući čuvara brane“, čiji je glavni cilj bio osmisliti cjelogodišnje sadržaje kojima bi se potaknulo zajednicu na sudjelovanje u oživljavanju društvenog života u Lokvama.

Lokve – Jednogodišnji projekt, koji se zbog situacije s pandemijom produžio na 14 mjeseci, financiran je sredstvima Europskih snaga solidarnosti, a provodili su ga volonteri: Klaudia Boban, Mateja Čop, Dorotea Lukin, Dora Marković i Karlo Mihelčić, uz mentoriranje Anite Ladišić, Tihane Karlović, Vilima Novaka i Daniele Marković. Projekt se provodio u Lokvama, gdje je Općina Lokve nedugo putem europskih fondova obnovila Kuću čuvara brane, koja je nekoć služila kao mjesto boravka ljudi koji su brinuli o brani na Lokvarskom jezeru, a njenom revitalizacijom planira biti pretvorena u Centar za istraživanje Gorskog kotara, postajući tako istraživački i obrazovni centar, ali i središte umjetničke i izlagačke djelatnosti.

Kuća se nalazi uz samo Lokvarsko jezero, a njenom obnovom Lokve su dobile novi prostor namijenjen ne samo stručnjacima, nego i široj javnosti.

Inicijativa je privukla Lokvarce u prostor Kuće čuvara brane gdje su se odvijale edukativne, zabavne i kreativne radionice, koje su kasnije zbog trenutne pandemije održavane većim dijelom online u suradnji s Osnovnom školom Rudolfa Strohala. Osim toga, u okolici Kuće, održane su akcije čišćenja i uređenja šetnice u koje su se uključili djeca, mladi i zainteresirani mještani.

Aktivnosti su ispunjavale i pridonijele kvaliteti lokvarske svakodnevice te potakle mlade volontere na rad za dobrobit lokalne zajednice. Projekt je postigao željeni cilj unatoč nedaćama koje su sustizale volontere te je pokrenuta društvena promjena u Lokvama aktivnim, dobrovoljnim i empatičnim uključivanjem mladih osoba u prepoznavanje i rješavanje potreba zajednice. Mladi volonteri odradili su sve aktivnosti projekta i željni su u budućnosti nastaviti s volontiranjem za dobrobit njihovog malog mjesta.

Prva je radionica održana u lipnju 2020. godine, a tijekom 2020. i 2021. godine odrađen je niz aktivnosti:

  • čišćenje šetnice oko Lokvarskog jezera, radionica „Što sa starim papirom?“ i izrada ljetnih razglednica na papiru ili torbi povodom obilježavanja Dana Općine i Župe Lokve na tradicionalnom zabavnom događaju nazvanom „Rokovo“, uz pomoć mentorice Tihane Karlović;
  • obilazak šetnice oko Lokvarskog jezera od naselja Mrzla Vodica do zaljeva Pintarica u svrhu poboljšanja planinarske markacije, uz mentora Vilima Novaka;
  • u rujnu 2020. održana je druga akcija čišćenja šetnice oko Lokvarskog jezera;
  • slijedila je radionica „Štednja uz društvene igre“ pomoću koje su sudionici na zabavan način naučili osnove štednje;
  • radionica „Crtam lišćem“ likovna je radionica na kojoj su osnovnoškolci iskazali svoju kreativnost.

U sklopu projekta održano je i nekoliko božićnih kvizova te izrada božićnih čestitki u adventsko vrijeme, a iste čestitke, koje su izradile učenice Osnovne škole Rudolfa Strohala zajedno s prigodnim paketima, darovani su nekolicini djece koja pohađaju program “Laboratorij za učenje“, kojeg provodi Udruga U.Z.O.R. iz Rijeke.

Solidarnost je pokazana i nakon teških potresa na Banovini, kad je nekoliko obitelji iz potresom pogođenih područja bilo smješteno u Kući čuvara brane, a volonteri projekta su im uljepšali boravak u Lokvama druženjem, pravljenjem snjegovića i posjetom spilji Lokvarki.

Održana je i online radionica pod nazivom „Reciklaža“; u siječnju i veljači odvijali su se kvizovi na temu maškara te na proljeće online radionica o flori i fauni. Mali odskok od svih prijašnjih radionica bila je ona na temu glazbe povodom koje je održan koncert, a svi sudionici bili su pozvani okušati se u sviranju ili pjevanju.

U srpnju 2021. godine postavljeni su putokazi oko Lokvarskog jezera; krajem srpnja odrađena je treća akcija čišćenja oko Lokvarskog jezera, a posljednja aktivnost u sklopu projekta bila je „Sadnja cvijeća oko Kuće čuvara brane“ uz pomoć mentorice Daniele Marković.

Niz aktivnosti praćen je nepredvidivim okolnostima vezanim uz pandemiju COVID-19, mišju groznicu i loše vremenske uvjete, no to nije spriječilo mlade volontere da održe sve planirane aktivnosti, pa su se tako u sredini projekta odlučili za provođenje radionica putem online platformi.

Online radionice uspješno su provedene uz pomoć Osnovne škole Rudolfa Strohala, a volonteri su stekli novo znanje i pokazali fleksibilnost u ovim zahtjevnim uvjetima. Neke aktivnosti rezultirale su suradnjom i uključivanjem ostalih udruga s područja Općine Lokve koje su također doprinijele projektu: Športski ribolovni klub (ŠRK) Lokvarka, Planinarsko društvo (PD) Špičunak i Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Lokve.

Kraj projekta „Solidarnost u Kući čuvara brane“ obilježen je svečanim događajem koji se održao 30. srpnja 2021. godine – održana je prezentacija projekta i provedenih aktivnosti koje su prezentirali mladi volonteri, podijeljene su zahvalnice svim mentorima i onima koji su pomogli u provedbi projekta, zaokruživši provedbu projekta koji je povezao mlade volontere, lokalno stanovništvo, udruge i ostale koji su pratili rad projekta Solidarnost u Kući čuvara brane.