Monumentalna instalacija Oscara Murilla na pulskom Augustovom hramu otvara 2. Bijenale industrijske umjetnosti

U subotu, 21. srpnja u 10 sati ujutro pred spomenikom/kipom na ulazu u riječko brodogradilište 3. maj počinje participativni performans Koji dođu i stoje hrvatske umjetnice s londonskom adresom, Vlatke Horvat, i traje do 18 sati.

Rijeka – Drugo izdanje Bijenala industrijske umjetnosti – Na leđima palih divova  započet će trodnevnim otvorenjem u četvrtak 19. lipnja u Vodnjanu, 20. lipnja u Puli, Raši i Labinu te 21. lipnja u MMSU Rijeka. Program Bijenala čine radovi 27 umjetnika i umjetničkih kolektiva te neki od lokalnih spomenika i drugih tragova prošlih vremena koji ravnopravno sudjeluju u izložbenoj strukturi koju su sastavile članice kustoskog kolektiva Što, kako i za koga/WHW. Samo otvorenje obilježit će višestruke izložbe s velikim brojem radova nastalih posebno za Bijenale, performansi, projekcije i stručna vodstva.


Među umjetnicima koji će osobno predstaviti svoje radove na Bijenalu posebno se ističe cijenjeni kolumbijski umjetnik s londonskom adresom, Oscar Murillo, čiji će se rad Institut za rekoncilijaciju (2018) izložiti u Puli, na trijemu Augustovog hrama te u izložbenom prostoru samog hrama. Otvorenje Murillove izložbe je u petak, 20. srpnja točno u podne. Izložit će se monumentalna instalacija koju čine crna platna na trijemu hrama, dio niza Murillovih crnih slika koje nastaju dugi niz godina, te figure radnika odjevene u generičku radnu odjeću i gumene čizme i postavljene među antičke objekte izložene u unutrašnjosti hrama. Instalirana na ulazu u Augustov hram, crna platna stvaraju impozantnu prisutnost koja komunicira s nizom sedimentiranih povijesnih slojeva vidljivih na centralnom trgu u Puli, a figure unutar hrama u kontrastu su s nevidljivošću radnika u postindustrijskim društvima, no instalacija ih vraća u simboličko srce novih servisnih industrija – antički hram koji je postao poštovana i posjećena povijesna baština.

Oscar Murillo, rođen 1986. u Kolumbiji, živi i radi u Londonu. U svom umjetničkom radu stvorio je vizualni jezik koji obuhvaća niz karakterističnih elementa i motiva: zamotana crna platna, metalne strukture koje evociraju stolove za autopsiju, slike velikog formata sastavljene od grubo sašivenih fragmenata. U radu često koristi fragmente drugih radova, prljavštinu, prašinu i krhotine iz studija. Platna na trijemu Augustovog hrama već su izlagana diljem svijeta, na venecijanskom Bijenalu 2015. godine figurirala su kao centralno djelo izloženo na samom ulazu u paviljon s glavnom izložbom. Murillovi radovi često su izlagani na velikom broju međunarodnih umjetničkih manifestacija, u muzejima i galerijama; samostalno i u okviru grupnih izložbi.

Istoga dana, 20. srpnja, u pulskoj Galeriji Amfiteatar otvorit će se izložba Striga turske umjetnice CANAN, a u SENSE – Centru za tranzicijsku pravdu otvara se izložba američke umjetnice Rajkamal Kahlon pod nazivom Draga Jugoslavijo, žao mi je što vas moram obavijestiti… Otvorenja se nastavljaju isti dan u Labinu s izložbama u KuC Lamparni, Narodnom muzeju, Gradskoj knjižnici i bivšem kinu u Raši, te s preformansima umjetnika Matije Ferlina i Božene Končić Badurine.

U subotu, 21. srpnja u 10 sati ujutro pred spomenikom/kipom na ulazu u riječko brodogradilište 3. maj počinje participativni performans Koji dođu i stoje hrvatske umjetnice s londonskom adresom, Vlatke Horvat, i traje do 18 sati. U 20 sati otvara se grupna izložba u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti s radovima Fokus grupe, Vlatke Horvat, Siniše Ilića, Naeem Mohaiemen, Maryanto, Dana Perjovschia, Miljohn Ruperta i Selme Selman. Vodnjanska Apoteka – Prostor za suvremenu umjetnost u četvrtak 19. srpnja otvara izložbu Miljohn Ruperta i Ulrika Heltofta pod nazivom Voynicheve botaničke studije.

Realizirajući se kao suradnički projekt L.A.E. XXI, MMSU Rijeka i Arheološkog muzeja Istre, uzimajući rudarski lokalitet Labina kao ishodišnu točku i svojevrsno imaginarno središte, Bijenale će nastaniti različite lokalitete Istre i Primorja vezane za antičku, industrijsku i recentnu povijest regije: KUC Lamparnu u Labinu; napušteno kino u Raši; MMSU u Rijeci; Augustov hram, Galeriju Amfiteatar – Arena i SENSE – Centar za tranzicijsku pravdu u Puli; Apoteku – prostor za suvremenu umjetnost u Vodnjanu; Narodni muzej i Gradsku knjižnicu u Labinu. Organizacijska i prostorna ekspanzija naglašena je i uključivanjem postojećih lokacija ili uklapanjem dijelova muzejskih kolekcija u itinerer Bijenala kako bi se razgrnuli povijesni slojevi i kako bi se rascjepkane niti priča o regiji iznova zaplele.