Možemo! Rijeka: Neprihvatljivo je da alternativna za korisnike Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju nije osigurana

Zatvaranje dnevne bolnice, bez osiguravanja alternativnog oblika terapijskih programa, Možemo! Rijeka smatraju ishitrenim i neopravdanim…

Rijeka – – U prošlom tjednu na KBC-u Rijeka ponovno je zatvoren dio Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju u kojem se provode dnevni grupni terapijski programi, i pretvoren je u COVID centar., upozoravaju iz Možemo! Rijeka, dodajući kako alternativnog prostora za korisnike ovih terapijskih programa nema te da su dvije psihijatrice pritom ostale bez ureda.

Iako izražavaju zabrinutost što je ponovno potrebno pronalaziti prostore za COVID centar, apeliraju da je u ovom periodu, u kojem su mnoga pa i neka nacionalna psihološka istraživanja (pr. Jokić-Begić i sur, 2020.; Grad Zagreb i Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, 2021.) nedvojbeno dokazala da se zbog utjecaja pandemije povećao broj mladih koji pate od anksiozno-depresivnih poremećaja, potrebno čim prije pronaći sustavno rješenje za ovu i slične situacije.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, poremećaji mentalnog zdravlja čine značajan udio u bolestima u adolescenciji i vodeći su uzrok ozljeda mladih. Polovica svih poremećaja mentalnog zdravlja počinje prije 14. godine, a samoubojstvo je jedno od tri vodeća uzroka smrtnosti kod starijih adolescenata. Istraživanje Europskog Foruma o utjecaju pandemije COVID-19 na adolescente pokazalo je da je mentalno zdravlje adolescenata u Europskoj uniji značajno lošije nego prije pandemije. Dapače, rezultati ukazuju na to da će se posljedice osjećati još godinama, što može negativno utjecati na njihov razvoj, kao i obrazovne ishode i kasnije zaposlenje.

Iz svih ovih razloga zatvaranje dnevne bolnice, bez osiguravanja alternativnog oblika terapijskih programa, Možemo! Rijeka smatraju ishitrenim i neopravdanim. Upozoravaju i da u Hrvatskoj još uvijek nedostaju dva ključna strateška dokumenta: Nacionalna strategija zaštite mentalnog zdravlja i Nacionalni program za mlade. Vladu stoga pozivaju da ubrza procese za njihovo donošenje te da provede i sljedeće korake, koje preporučuje i Svjetska zdravstvena organizacija: deinstitucionalizaciju zaštite mentalnog zdravlja, integraciju mentalnog zdravlja u opću zdravstvenu zaštitu te razvoj usluga mentalnog zdravlja u zajednici.

Apeliraju da se što prije pronađu rješenja koja će osigurati nastavak pružanja usluga korisnicima dnevne bolnice Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju te mjesto za rad zdravstvenog osoblja izmještenog sa Zavoda. Također traže i provedbu Državnog pedagoškog standarda, kako bi se u školama osigurao dostatan broj stručnih suradnika_ica usmjerenih na pružanje podrške učenicima_icama te razvoj modela prigodne, pojačane podrške mentalnom zdravlju adolescenata i mladih uz konzultaciju s relevantnim stručnjacima i stručnjakinjama.

Pravovremena, dostupna, kvalitetna i sveobuhvatna podrška mentalnom zdravlju treba biti pravilo, a ne privilegija. Krajnje je vrijeme da se mentalno zdravlje svih, a posebice djece i mladih, počne shvaćati jednako ozbiljno kao i svi drugi javnozdravstveni problemi, jer ono predstavlja direktan utjecaj na dobrobit naših (naj)mlađih, poručuju iz Možemo! Rijeka.