Načelnica Viškova Sanja Udović pisala Tomislavu Ćoriću: Ministre, je li sanacija crne točke Sovjak ugrožena?

Načelnica i saborska zastupnica Udović u svom pismu pita ministra Ćorića je li  već ugroženo i financiranje sanacije Sovjaka. Naime, najveći dio sredstava za sanaciju predviđeno je korištenjem bespovratnih sredstava EU, ali s jasno definiranim uvjetima korištenja i rokovima. Krajnji rok provedbe ovog projekta je 31. prosinca 2023. godine, a početak sanacije se ni ne nadzire.

Rijeka – Odlagalište opasnog otpada Sovjak na Viškovu danas je izazvalo brojne reakcije mještana koji su alarmirali i predstavnike općinskih vlasti. Predstavnici Općine Viškovo obišli su Sovjak i prema njihovim saznanjima nije došlo do urušavanja odlagališta. No, izgleda, radio se o tome da su oborinske vode poremetile strukturu odlagališta.

Kako god bilo, na Sovjaku je danas užasno zaudaralo po nafti. Na nekoliko stotina metara od jame širio se vrlo intenzivan smrad nafte ili tome sličnih derivata. Iako se na odlagalištu već dugo ne ispuštaju opasni ostaci proizvodnje iz riječke industrije, zagađenje tog područja, kao i prijetnja ekološkom katastrofom, postojat će sve dok država ne sanira to odlagalište. Naime, nadležna ministarstva nikako ne uspijevaju provesti postupak sanacije i sve se već predugo vrti u začaranom krugu.

Lokacija u okolišu visoko opterećena otpadom

Samo prije mjesec dana načelnica Općine Viškovo i zastupnica u Saboru Sanja Udović upozorila je ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića na neodrižvost Sovjaka, kao i na njegovu prijetnju.

Načelnica Sanja Udović

– Jama Sovjak koja se nalazi na području Općine Viškovo označena je u Strategiji gospodarenja otpadom Republike Hrvatske kao „crna točka“ odnosno lokacija u okolišu visoko opterećena otpadom nakon dugotrajnoga neprimjerenoga gospodarenja proizvodnim (tehnološkim) otpadom. Planom gospodarenja otpadom za RH za razdoblje 2017.-2022. sanacija lokacija onečišćenih otpadom (»crne točke«) navode se kao projekti važni za provedbu plana i predstavljaju jedan od ciljeva koje treba postići do 2022. godineOvaj ekološki problem svakodnevno opterećuje mještane općine Viškovo a što se osobito manifestira za vrijeme ljetnih vrućina kada se utjecaj jame na okoliš osjeti svakodnevno. Prostor oko jame je gusto naseljen i jasno je da je hitna sanacija jedini način da se utjecaj jame na stanovništvo i okoliš trajno eliminira, jasno je upozorila načelnica Udović.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (Fond) je određen kao provedbeno tijelo za projekt sanacije jame Sovjak u ime i za račun Republike Hrvatske sukladno odredbama Zakona o održivom gospodarenju otpadom, a temeljem odluke o sanaciji koju je donio ministar 28. srpnja 2017. godine.

Projektiranje i izvođenje radova sanacije jame Sovjak

– Temeljem provedene prijave, 13. srpnja 2018. godine potpisan je i Ugovor o sufinanciranju projekta sanacije čija je ukupna vrijednost 377.168.323 kuna. Stopa sufinanciranja prihvatljivih troškova iz Kohezijskog fonda iznosi 85 posto, odnosno dodijeljena su bespovratna EU sredstva u iznosu od 320.593.075 kuna. Preostalih 15 posto osigurao je Fond, ujedno i nositelj zahvata. Početak razdoblja provedbe projekta bio je 29. lipnja 2018., a kraj razdoblja provedbe projekta je 31. prosinca 2023. godine. Za provedbu projekta potrebno je provesti više nabava – za projektiranje i izvođenje radova, uslugu nadzora, voditelja projekta i odnose s javnošću, upozorila je u svom pismu ministru Ćoriću načelnica Viškova.

Prvo je raspisan natječaj za projektiranje i izvođenje radova koji je Fond objavio 7. listopada 2019. godine u Elektroničkom oglasniku javne nabave, kao i u Službenom listu EU. Nakon što su rokovi za dostavu ponuda više puta produžavani, Fond je 30. srpnja 2020. godine donio Odluku o poništenju za postupak nabave „Projektiranje i izvođenje radova sanacije jame Sovjak“.

– Slijedom navedenog, uzimajući u obzir da je krajnji rok razdoblja provedbe projekta 31. prosinca 2023. godine, a da je potrebno provesti novi složeni postupak nabave s upitnim ishodom, postavlja se pitanje na koji način će Ministarstvo i Fond riješiti navedeni problem, odnosno da li su provedba i sufinanciranje ovog iznimno važnog ekološkog projekta ugroženi. Osobito da li je ugroženo financiranje, budući je najveći dio sredstava za sanaciju predviđeno korištenjem bespovratnih sredstava EU s jasno definiranim uvjetima korištenja i rokovima? Još jednom naglašavam da sanacija jame nema alternativu, niti je prihvatljivo bilo kakvo odgađanje sanacije, odnosno da je istu potrebno čim prije provesti, ali na način da se stanovništvo i postojeće stajne okoliša ne dovede u opasnost pa molim i odgovor što će ministarstvo poduzeti. Kako bi se sanacija čim prije provela na način da svi mještani i okoliš budu sigurni za vrijeme izvođenja zahtjevnih radova na sanaciji, a obzirom na sva otvorena pitanja koja su se pokazala za vrijeme provođena svih faza postupka pripreme projekta te provođenja postupaka nabave, upozorava Sanja Udović.