500 tisuća litara nafte iscurilo na području Gorskog kotara? Iz JANAF-a tvrde - sve je pod kontrolom!

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 24.10.2022

ekoloska_katastrofa-nafta-oneciscenje

Gubitak se navodno primijetio čak i na bilanci, što je prilično neuobičajeno budući da JANAF-om teku milijuni litara te da je gubitke moguće uočiti tek kad se radi o golemom curenju. Kako je sustav za detekciju curenja već neko vrijeme ukazivao na možebitne nepravilnosti, djelatnici JANAF-a krenuli su u otkopavanje i uočili ozbiljnu pukotinu kroz koju je nafta curila van.

Rijeka – Krajem rujna iz JANAF-a su na svojim mrežnim stranicama objavili obavijest o onečišćenju okoliša unutar ograde Pumpne stanice Melnice, na putu iz Omišlja prema Gorskom kotaru.

„Detekcijom je ustanovljena povreda integriteta manipulativnog cjevovoda niske točke unutar postrojenja. Lokalizirano onečišćenje ne utječe na sigurnost i rad naftovoda, kao i na kontinuitet transporta. Na lokaciji se provodi sanacija (otkop) onečišćene zemlje koja se zbrinjava putem ovlaštene tvrtke.Provodi se i pješački nadzor stanja okoliša na kojem nema onečišćenja. Nadležne institucije obavještene su o događaju i poduzetim mjerama. O daljnjim nalazima i postupanjima JANAF će pravodobno izvijestiti javnost“, stoji u poprilično šturo napisanoj obavijesti, a iza koje se izgleda, kako „Slobodna Dalmacija“ donosi, krije puno veća priča.

Naime, kako u ovom dnevniku doznaju, informacije s terena govorile su da je riječ o puno većem curenju nafte nego što se prvobitno činilo. Spominjalo se čak 500 tisuća litara. Gubitak se navodno primijetio čak i na bilanci, što je prilično neuobičajeno budući da JANAF-om teku milijuni litara te da je gubitke moguće uočiti tek kad se radi o golemom curenju. Kako je sustav za detekciju curenja već neko vrijeme ukazivao na možebitne nepravilnosti, djelatnici JANAF-a krenuli su u otkopavanje i uočili ozbiljnu pukotinu kroz koju je nafta curila van.

Budući da je riječ o ozbiljnoj količini nafte, iz "Slobodne Dalmacije" su od Uprave JANAF-a zatražili odgovore, prvenstveno o mogućoj ugrozi izvora pitke vode.

„Redovito se provodi pješački nadzor okoliša te uzorkovanje vode iz vodotokova najbližih Pumpnoj stanici Melnice. Od iznenadnog događaja do 20. listopada 2022. izuzet je 21 uzorak, koji su obrađeni u Zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije te nije utvrđeno onečišćenje vodotokova. Lokalizirano onečišćenje ne utječe na sigurnost i rad naftovoda, kao ni na kontinuitet transporta. Nadležne institucije obaviještene su o događaju i poduzetim mjerama, kao i javnost", odgovorili su iz JANAF-a.

Puknuće cjevovoda dovedeno je u vezu s podatkom o izostanku remonta te smanjenjem sredstava za redovito održavanje cjevovoda, na što su iz JANAF-a odgovorili:

"Jadranski naftovod ima razrađeni plan održavanja naftovodnog sustava te se redovito provodi ispitivanje i održavanje cjevovoda u cilju sigurnog i neometanog transporta surađujući s brojnim poslovnim partnerima s kojima ima sklopljene ugovore o izvođenju radova i pružanju usluga…..U održavanje cjevovodnog sustava u razdoblju 2020. – 2022. Jadranski naftovod uložio je više od 100 milijuna kuna", stoji između ostalog u odgovoru "Slobodnoj Dalmaciji".

Bilo kako bilo, jedno je sigurno - dogodila se ekološka katastrofa, a o kakvim se razmjerima radi, ostaje za vidjeti.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...