[VIDEO] MOST upozorava na nefunkcionalnost sustava gospodarenja otpadom: „Marišćina i Kaštijun su promašeni projekti“
Autor: Marin Aničić 03.09.2024
Na pitanje novinara o očekivanjima od inspekcijskih nadzora, Katalinić je izrazio pesimizam.
Viškovo - Predstavnici MOST-a održali su danas tiskovnu konferenciju ispred Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina, još jednom upozorivši na ozbiljne probleme u sustavu gospodarenja otpadom, kako na lokalnoj, tako i na nacionalnoj razini. Konferencija je okupila brojne novinare, a govorili su Josip Katalinić, Zvonimir Troskot i Marin Miletić.
Josip Katalinić otvorio je konferenciju izražavajući zabrinutost zbog dugotrajnih problema koji se vežu uz centar Marišćina. „Dvanaest godina traje naša borba s ovim problemom, a podrška kakvu imamo danas je nažalost rijetka. Međutim, situacija je takva da nemamo luksuz odustati od ove teme“, rekao je Katalinić. Katalinić je istaknuo da je Marišćina daleko od funkcionalnog centra. Državna revizija je već prije dvije godine potvrdila da centar nije ispunio svoje ciljeve. „Prošle godine Marišćina je prikupila 81.000 tona smeća, dok je na tržište plasirano samo 6,8% ukupne količine. Umjesto da zarađujemo, morali smo platiti gotovo milijun eura da bi netko spalio taj otpad“, kazao je Katalinić, dodajući kako slični problemi postoje i na Kaštijunu.
Nakon Katalinića, riječ je preuzeo Zvonimir Troskot, koji je naglasio da problem gospodarenja otpadom nije nešto što bi trebalo koristiti za političko poentiranje, već je pitanje javnog zdravlja i zaštite okoliša. „Ljudi u okolici Marišćine, posebno u Viškovu, svakodnevno su izloženi štetnim tvarima koje mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema“, rekao je Troskot. Troskot je također istaknuo ekonomske aspekte problema, navodeći da se u Primorsko-goranskoj županiji odvaja samo 46% otpada, a od toga niti 30% ne ide u reciklažu. „Platili smo milijun eura za spaljivanje otpada, dok smo na reciklaži mogli zaraditi“, istaknuo je.
Marin Miletić, koji je o problemima Marišćine i Kaštijuna govorio u više navrata u Hrvatskom saboru, podsjetio je na prošlogodišnji okrugli stol na kojem su stručnjaci iz različitih sektora jednoglasno zaključili da su projekti poput Marišćine neuspješni. „Suočavamo se sa situacijom u kojoj struka kaže da nešto ne valja, a politika, i na nacionalnoj i na lokalnoj razini, i dalje gura taj neuspjeli koncept. To je pomalo 'Alan Fordovski' scenarij“, kazao je Miletić, aludirajući na besmislenost i apsurdnost cijele situacije. Miletić je također naglasio da se problem gospodarenja otpadom može riješiti samo cjelovitim sustavom koji uključuje sortiranje, kompostiranje i poticanje reciklaže. „Ako jedan Krk može pravilno upravljati otpadom, zašto to ne bi mogli i ostali gradovi, uključujući Rijeku?“, upitao je Miletić.
Na pitanje novinara o očekivanjima od inspekcijskih nadzora, Katalinić je izrazio pesimizam: „Nažalost, očekujemo jako malo. Dosadašnje iskustvo pokazuje da inspekcije dolaze, izriču kazne, a nakon toga se sve vraća na staro“. Zaključujući konferenciju, predstavnici MOST-a još su jednom apelirali na nadležne da preuzmu odgovornost i poduzmu konkretne korake kako bi se sustav gospodarenja otpadom konačno doveo u red. „Županijski centri za gospodarenje otpadom su promašeni koncepti koje treba odmah ugasiti“, poručili su iz MOST-a.