Možemo! Rijeka: Neadekvatno zbrinjavanje spremnika otpada u Kraljevici baca ružno svjetlo na dugoočekivano uvođenje individualnog prikupljanja otpada

Autor: Portal Torpedo 13.06.2023

morena_lekan,_orjen_petkovic Morena Lekan, Orjen Petković

Neodgovorno postupanje u vidu odlaganja velikog broja neispražnjenih i neopranih kontejnera na plato na Bakarcu, naposljetku je završilo požarom.

Rijeka/Kraljevica - Od ponedjeljka 5. lipnja, u Kraljevici je stupilo na snagu individualno prikupljanje otpada, dugoočekivani i hvalevrijedni korak ka boljem sustavu zbrinjavanja otpada. No, neodgovorno postupanje u vidu odlaganja velikog broja neispražnjenih i neopranih kontejnera na plato na Bakarcu, koje je naposljetku završilo i požarom, baca ružno svjetlo na cijeli projekt te nužno dovodi do pitanja: Tko je odgovoran za taj niz loših odluka? Možemo Rijeka održali su danas konferenciju za medije na kojoj su se dotakli upravo ovog problema, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

U ovom konkretnom događaju sublimira se nekoliko bitnih tema kojih smo se kao stranka već dotakli u našem djelovanju u Skupštini Primorsko – goranske županije i Vijeća Grada Rijeke. Ovdje se radi, ne samo o gospodarenju otpadom i popratnim nepromišljenim, neodgovornim postupanjima već i o problemu divljači u naseljenim mjestima, kao i o utvrđenju i priznavanju odgovornosti različitih entiteta te nositelja izvršne vlasti.

Naime, u ponedjeljak 5. lipnja, s javnih površina u Kraljevici uklonjeni su spremnici za otpad te je uvedeno individualno prikupljanje otpada, što je po sebi zaista hvalevrijedan i dugoočekivani projekt, koji ima za cilj dugoročno održiviji i bolji sustav zbrinjavanja otpada. Međutim, kada je u četvrtak u Facebook grupi "Bakarac je mali Raj" objavljen snimak velikog broja tih istih spremnika za otpad, vidljivo punih otpada, dakle, neispražnjenih i neopranih, ostavljenih na platou pored nekadašnjeg nogometnog igrališta na "Sansovu", pored Bakarca, javnost je s pravom reagirala. Neminovno se nametnulo pitanje: tko je dozvolio Komunalnom društvu Čistoća d.o.o., koje na području Kraljevice vrši gospodarenje otpadom, da baš tamo deponira spremnike, tik pored naseljenog mjesta, do kada će spremnici tamo biti deponirani te tko je odgovoran što isti nisu ispražnjeni od otpada te adekvatno isprani", ističe Morena Lekan, županijska vijećnica stranke Možemo!.

"U međuvremenu, jednostavnom provjerom, utvrđeno je i da se radi o platou koji je u vlasništvu Republike Hrvatske te je označen, zajedno s okolnim česticama, kulturnim dobrom, što nameće još jedno bitno pitanje: je li ishođena dozvola nadležnog Ministarstva za odlaganje spremnika na zemljište u vlasništvu države?", naglašava Lekan.

"Osim toga, po ovim ljetnim temperaturama za očekivati je da će ostavljeni otpad u kratkom roku dovesti do neugodnih mirisa, ali i "prizvati" divljač, koja ionako već dugo vremena redovito posjećuje središta naseljenih mjesta poput Bakarca i Kraljevice. Očigledno je potrebno da dođe do neke tragedije kako bi se promislilo prije ovakvih zaista neobjašnjivih poteza. Nažalost, izgleda da je lakše usmrtiti medvjeda poput onog u Kostreni nego pametno i pravovremeno planirati postupanja.

Situacija je na koncu "okrunjena" požarom na tom privremenom odlagalištu, koji je netko, prema dostupnim informacijama iz medija, namjerno uzrokovao. Istraga je u tijeku te se nadamo pronalasku počinitelja.

Sve ukazuje na to da se ovdje radi o nečijem, u najmanju ruku, nepromišljenom i brzopletom potezu te o lošem planiranju aktivnosti kod provedbe projekata novog sustava zbrinjavanja otpada. Međutim, to je rezultiralo ugrozom po stanovništvo i to na nekoliko razina.", zaključuje Morena Lekan.

"Javnost svakako zaslužuje znati tko je sve odgovoran za donošenje i izvršenje odluke da se neispražnjeni spremnici deponiraju na državno zemljište tik pored naseljenog mjesta, pri visokim temperaturama te u sezoni kada ionako eskalira problem divljači u naseljenim mjestima.

Pozivamo, stoga, glavne aktere – KD Čistoća d.o.o., Grad Kraljevicu i nadležno ministarstvo da se oglase, kao i nadležne institucije da istraže tko je odgovoran za direktnu ugrozu stanovništva.", pozvala je Lekan.

"Valja, na koncu, naglasiti da kao zelena stranka zaista držimo do uvođenja pametnijeg, održivijeg i boljeg sustava prikupljanja i tretiranja otpada. Smatramo to jednim od najvažnijih poteza koji se u bliskoj budućnosti moraju dogoditi u svakom dijelu naše države. To je vrlo zahtjevno, kako izvedbeno, tako i financijski, a redovito postoji i inercija građana prilikom uvođenja novih sustava. Svaka promjena ima svoje "porođajne muke", tako će imati i ova, i to je normalno, kako u Kraljevici, tako i u ostalim gradovima i općinama. Međutim, upravo zato je iznimno bitno svaki korak uvođenja pravovremeno i pametno osmisliti, kako se ne bi događale situacije kao ova kojoj smo svjedočili u Kraljevici. Ovakvi nepotrebni "javašluci" u početnim fazama cijeli projekt od početka opterećuju, a to je ne samo neproduktivno nego i opasno. Postojeći i planirani sustav gospodarenja otpadom u PGŽ uključuje ŽCGO Marišćinu, koja je već zastarjela i u raskoraku s postojećom zakonskom regulativom koja zahtjeva izdvajanje biootpada i, vjerojatno, neki oblik kompostana ili sličnih sustava. Kako ćemo sugrađanima predstaviti kompostane, ako niti kratkoročno skladištenje starih spremnika nije prošlo bezbolno? Kako se misli slične situacije prevenirati prilikom uvođenja sustava individualiziranog odlaganja otpada u Rijeci, koja je višestruko zahtjevnija od Kraljevice?", istaknuo je županijski vijećnik Orjen Petković.

“Uvođenje sustava individualiziranog prikupljanja otpada, pokazuju iskustva, naglo podiže količine izdvojene plastike, za kojom trenutno nema velike potražnje na tržištu, a u Republici Hrvatskoj prerada nije dovoljno razvijena da prihvati niti polovinu te količine. Zbog nedostatka strategijskog razmišljanja na svim razinama, problem oporabe plastičnih masa nešto je što nas očekuje, a ako se ne donesu odluke kojima bi se omogućilo jednostavnije pa i poticano preuzimanje i prerada tih masa u konačne proizvode, nažalost, problem se samo s naših lokalnih razina prebacuje na razinu države, ali se ne rješava.”

“Požar i dim na Bakarcu, osim opasnosti od širenja u prostoru niskog raslinja, u lokalnu je atmosferu izbacio nemale količine produkata izgaranja miješanog otpada i samih polimernih spremnika. Nemojmo zaboraviti da je područje Bakarca prošle godine bilo izloženo zagađenju obale ugljikovodicima, a sanacija je također, s pravom, uznemirila lokalno stanovništvo. Više smo puta do sada isticali potrebu kontinuiranog praćenja zagađenja mora i van sezone kupanja. Zar je uvijek potrebno čekati akcidente u industriji, poput izljeva u Kostreni, da bi se nadzor doveo na razinu 21. stoljeća? Također, sanacija Sovjaka bi trebala započeti tijekom sljedećih mjeseci; pitamo se hoće li tijekom višegodišnjih radova biti proveden kontinuirani monitoring stanja atmosfere na prostoru neposredno uz Sovjak, ali i na širem području Viškova? Hoće li rezultati biti dostupni u realnom vremenu javnosti? To su sve iznimno bitne informacije za javnost.” zaključio je Petković.


pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...