Održana četvrta „ČA-čitalnica“, natjecanje koje čuva domaću besedu

Autor: Marina Pauletić 15.11.2024

arno_bauk_harmonikas_glazbeni_odjel_foto_kurti Arno Bauk, harmonikaš Glazbenog odjela OŠ Milan Brozović Kastav

Cilj „ČA-čitalnice“ je promovirati domaći zajik među učenicima, roditeljima, učiteljima bez obzira jesu li čakavski govornici.

Kastav - Osnovna škola „Milan Brozović“ u Kastvu organizirala je protekle srijede, 13. studenog, četvrtu „ČA-čitalnicu“, natjecanje u izražajnom čitanju čakavskih tekstova i to u tri dijela: u 10 sati je bilo svečano otvaranje i nastup učenika 1. i 2. razreda, u 12 sati nastup učenika 3. i 4. razreda, a u 14 sati nastup učenika od 5. do 8. razreda.

Cilj „ČA-čitalnice“ je promovirati domaći zajik među učenicima, roditeljima, učiteljima bez obzira jesu li čakavski govornici. Projekt se proveo uz financijsku podršku Grada Kastva, ali i uz punu podršku ravnateljice Hedi Blašković te brojnih mentora i mentorica koji su pripremali čak 125 prijavljenih učenika. Ove godine osim kastavskih osnovnoškolaca nastupili su i učenici OŠ „Drago Gervais“ iz Brešca, OŠ „Sv. Matej“ iz Viškova, OŠ Srdoči i OŠ Gelsi.

Kriteriji su bili isti kao i prošle godine: čitanje do 3 minute i tekst na čakavskom narječju. Svaki je natjecatelj dobio poklon: zahvalnicu za sudjelovanje, slatki poklon i straničnik te blokić i kemijsku olovku s natpisom Volin domaću besedu!

Najuspjesniji_ucenici_u_1._kategoriji_foto_kurti Najuspješniji učenici u 1. kategoriji

Ove je godine prijavljeno 39 učenika 1. i 2. razreda, 50 učenika 3. i 4. razreda te 38 učenika od 5. do 8. razreda. Za nastup ih je pripremalo 36 mentora učitelja, ali i mame, tate, none, nonići i drugi članovi obitelji.

Kako se svake godine na natjecanje prijavljuje sve veći broj sudionika, a povjerenstvu je sve teže odlučiti koga nagraditi, tako su organizatori dodali još jednu nagradu u svakoj kategoriji. Riječ je o posebnoj nagradi nazvanoj (u skladu sa sloganom Mjeseca hrvatske knjige u sklopu kojeg se projekt i održava) Povedaj mi… koja je pokušala istaknuti najbolju izvedbu koja se po nekom kriteriju posebno izdvojila. Nagrade je dodijelilo povjerenstvo u sastavu: profesorica hrvatskog jezika i književnosti i radijska voditeljica Nina Dukić Srok, viša knjižničarka Verena Tibljaš, profesorica hrv. jezika i pedagogije Jasna Bićanić te autor Slovnice kastavskega govora, profesor Smiljan Grbac.

Organizatorica natjecanja, školska knjižničarka Karmen Šimetić ističe kako se uvijek raduje čuti neke nove štorije, već poznata imena kako učenika, učitelja, naših dragih gostiju, tako i onih koji ove godine po prvi put nastupaju. Druženje, dobra ćakula ili štorija i ljubav prema zavičaju važne su sastavnice ovog natjecanja.

Najuspjesnije_ucenice_u_2._kategoriji_foto_kurti_ Najuspješnije učenice u 2. kategoriji

U prvom dijelu programa učenicima se obratila posebna gošća, jedna od triju autorica „ČA-čitalnice“ iz 2016., umirovljena učiteljica savjetnica Dragica Stanić. Dragica je naglasila učenicima kako su svi oni zapravo pobjednici jer nije lako stati pred publiku i govoriti javno. Na njezino pitanje Ši znate ča znači bogatija?, učenici su odgovorili potvrdno, a bogati su jer znaju govoriti više jezika među kojima važno mjesto zauzima i čakavski jezik.

U drugom dijelu programa natjecatelji su upoznali mladog pjesnika Patrika Hosta – učenika tek 1. razreda Tehničke škole u Rijeci, a već s objavljenom zbirkom pjesama Va duše mojoj. Učenicima predmetne nastave obratila se umirovljena učiteljica Tereza Duraković, Kastavka s otoka Hvara, pročitavši tekst na hvarskoj čakavštini. Program su dodatno obogatili harmonikaši iz Glazbenog odjela OŠ „Milan Brozović“ Patrik Simčić, Fran Kusturin, Arno Bauk i Monika Poščić s voditeljicom odjela Tajanom Dukić. Na samom kraju druženja recital Šparožna jama majstorski su izvele Nina Ravnić, Aurora Travalja i Lora Milić, čiji je nastup na prošlogodišnjem LiDraNu posebno pohvaljen.
I na kraju, velika zahvala svima koji su na bilo koji način bili uključeni u ovogodišnju „ČA-čitalnicu“ jer je zaista divno slušati djecu kako čitaju tekstove satkane od sjećanja, humora, zgoda i nezgoda, emocija koje čine naš zavičaj!

Najuspjesnije_ucenice_u_3._kategoriji_foto_kurti Najuspješnije učenice u 3. kategoriji

Počeci „ČA-čitalnice“

Podsjetimo, projekt „ČA-čitalnica“ nastao je 2016. godine u Kastvu kao međugeneracijski projekt natjecanja u interpretativnom čitanju proznih tekstova na čakavskom narječju i to povodom obilježavanja 150. godišnjice osnutka kastavske Čitalnice, prve hrvatske čitaonice u Istri. Ideja triju autorica projekta (Dragice Stanić, Karmen Šimetić, Dubravke Uroda) bila je da se popularizacija čakavske riječi nastavi širiti dalje među svim generacijama, a posebno među djecom i mladima. Ta ideja i danas živi u obliku različitih manifestacija na kojima zaljubljenici u domaći zajik čitaju i pjevaju na svojoj čakavštini. Jedna od mentorica na ovogodišnjoj čitalnici Vlasta Tibljaš otkrila nam je da je iz same ideje ČA-čitalnice proizašao i projekt Udruge Portić koji se provodi već pet godina: Natjecanje u izražajnom čitanju proznih književnih tekstova I ti možeš biti teta/barba pričalica.

Kastavski suvenir fibula

Fešta od domaće besedi dobra je prilika i za predstavljanje kastavskog suvenira koji su izradili članovi Učeničke zadruga Fibula. Zadruga djeluje malo više od godine dana, ali posebno njeguje i promovira baštinu i kulturu lokalne zajednice. Proizvod koji su osmislili učenici naše škole s učiteljicom Emom Harej Čargonja jest kastavski suvenir „Fibula“. Fibula je predmet koji služi za zapinjanje i pričvršćivanje odjeće, drevni oblik broša. U Kastvu je pronađena na arheološkom području Mišinci nekropola (grobni nalaz), a prilozi u grobovima pripadaju kulturi željeznog doba. Pronađeni oblik fibule obilježen je kao posebna Kastavska fibula. Fibula ima namjenu spajanja i povezivanja, a upravo su to osnove na kojima se temelji učeničko zadrugarstvo. Taj motiv spajanja i povezivanja posebno je zanimljiv i za ČA-čitalnicu koja spaja generacije ljubitelja čakavske riječi bez obzira je li riječ o izvornim čakavskim govornicima.

ca_citalnica_fibula_foto_kurti

NAGRADE I NAGRAĐENI 2024.

Nagrade za najuspješnije natjecatelje su poklon paketi s knjigom Cvjetane Miletić Slovnik kastafskega govora te umjetnički rad sa znakom slova ČA koji su ukrasili učenici kastavske škole s mentoricom Majom Šikić.

Slovnik je važna knjiga koja sadrži popis svih riječi s područja Kastavštine. I kako je napisala autorica Slovnika Cvjetana Miletić: Danas je celi svet jena vela vas va koj mići zajiki brzo nestaju. A mi ne želimo da tako bude i s našom čakavštinom.

Slijede imena najuspješnijih po kategorijama.

U kategoriji 1. i 2. razreda nagrađeni su:

1. Fran Petrač, 1.r., mentorica: Martina Mičetić Davidić (OŠ „Sv. Matej“), tekst: Ivan Brdar, Konj i magarac
2. Monica Janjetić, 2.r., mentorica Vlasta Tibljaš (OŠ Gelsi), tekst: Vlasta Tibljaš, Moja štorija
3. Andro Kustić, 1.r., mentorica Danijela Žiža-Gozdanoski (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Sandra Antulić, Tići
4. Posebna nagrada: Sergej Mamula, 1.r., mentorica: Iva Orlić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Đurđa Grujičić, Veli

U kategoriji 3. i 4. razreda nagrađeni su:

1. Nora Mostarac, 3.r., mentorica: Ana Fumić Kripl (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Dragica Stanić, Jedan drugemu pomoru
2. Rina Jurčić, 3.r., mentorica: Đurđica Pilepić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Vjekoslava Jurdana, Tončić petešić
3. Leni Gregorović, 3.r., mentorica: Ana Fumić Kripl (OŠ „Milan Brozović“), tekst: autor nepoznat, Koza
4. Posebna nagrada: Dora Ružić, 4. r., mentorica: Mirela Tuhtan (OŠ „Drago Gervais“), tekst: Mirela Tuhtan, Povedaj mi, nona

U kategoriji učenika od 5. do 8. razreda nagrađeni su:

1. Dora Jardas, 7.r., mentorica: Karmen Šimetić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Dora Jardas, Kako zgleda moje leto
2. Zara Načinović, 5.r., mentorica: Nina Dukić Srok (OŠ „Sv. Matej“), tekst: Marko Šutej, Moja jubav
3. Berto Vosilla, 5.r., mentorica: Lilijana Vosilla (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Berto Vosilla, Štorija o mane
4. Posebna nagrada: Oliver Varljen, 5.r., mentorica: Mirela Tuhtan (OŠ „Drago Gervais“), tekst: Berto Lučić, Nekadajna Bela nedeja

Tekst: Karmen Šimetić
Foto: Foto Kurti

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...