Akcija mladih, Unija Kvarnera, Rinčić i Magzan: Problemi se gomilaju, radnici su nezadovoljni, sustav je pred kolapsom

Autor: Marina Pauletić 15.02.2024

Akcija_mladih_masa_mazgan_iva_rincic_unija_kvarnera

Iako odavno alarm za uzbunu zvoni, gradonačelnik Filipović se i dalje češka i ne poduzima adekvatne korake za rješavanje problema u gradskom sustavu.

Rijeka – Danas je u Rijeci održana konferencija za medije kluba vijećnika Klub Akcija mladih, Unija Kvarnera, Maša Magzan i Iva Rinčić. Na konferenciji pod radnim nazivom „SELO GORI, A GRADONAČELNIK SE ČEŠE“ medijima su se obratili gradski vijećnici kluba vijećnika Iva Rinčić i Vedran Vivoda.

Vedran Vivoda upozorio je na problem plaća i organizacije rada u gradskim ustanovama i tvrtkama: „Kao što već znate, Grad Rijeka se suočava s nizom izazova koji utječu na plaće i radne uvjete zaposlenih u gradskom sustavu. Sve to na žalost, utječe na život svih građana grada Rijeke. Evo nekoliko ključnih problema s kojima se trenutno suočavamo:

1. Plaće ispod prosjeka: Plaće u cijelom sustavu Grada Rijeke, od gradske uprave, ustanova do komunalnih i trgovačkih društava, nalaze se ispod prosjeka Republike Hrvatske. Ovo je zabrinjavajuće jer nezadovoljstvo radnika direktno utječe na kvalitetu života naših građana i demotivira naše radnike.

2. Neusklađenost unutar sustava: Plaće u gradskim ustanovama i tvrtkama nisu istovjetne unutar sustava, što stvara nejednakost i nezadovoljstvo među radnicima. Ova neusklađenost izaziva dodatne tenzije i frustracije unutar naših organizacija.

3. Neusklađenost s rastom plaća državnih službenika: Radnici u gradskim tvrtkama i ustanovama nisu pratili rast plaća državnih službenika, što je dovelo do sukoba i štrajkova, poput nedavnih događaja u Komunalnom društvu Čistoća. Ova neusklađenost stvara dodatno nezadovoljstvo i napetost među radnicima.

4. Loša sistematizacija radnih mjesta: Loša sistematizacija radnih mjesta u našim ustanovama i tvrtkama doprinosi nejasnoći u raspodjeli odgovornosti i nadležnosti. Ovo stvara konfuziju i otežava učinkovito upravljanje.

5. Loša organizacija poslovnih procesa: Nedostatak učinkovite organizacije poslovnih procesa, posebice u komunalnim društvima poput Autotroleja, dovodi do kašnjenja i otkazivanja usluga. Nedostatak vozača u Autotroleju trenutno uzrokuje kolaps u javnom gradskom prijevozu, što je neprihvatljivo i izaziva nezadovoljstvo korisnika.

Akcija_mladih_masa_mazgan_iva_rincic_unija_kvarnera-15089

Evo nekoliko primjera koji ilustriraju ove probleme:

• Komunalno društvo Čistoća: Nedavni sukobi i štrajkovi radnika Čistoće pokazuju nezadovoljstvo zbog malih plaća i nedostatka prilagodljivosti radnih uvjeta.

• Sortirnica odvojeno prikupljenog otpada: Poništenje postupka javne nabave za upravljanje sortirnicom pokazuje dokaze loše organizacije rada i nedostatka stručne sposobnosti u KD-u Čistoća.

• Autotrolej: Trenutni kolaps u javnom gradskom prijevozu zbog nedostatka vozača u Autotroleju naglašava probleme s malim plaćama i nedovoljnom organizacijom rada.

• Ustanove u kulturi: One se uz problem plaća i prava radnika susreću s čitavim nizom specifičnih problema sa organizacijom i uvjetima rada o kojima će uskoro kolegica Magzan opširnije u jednoj zasebnoj press konferenciji.

• Problemi u dječjim vrtićima: Niske plaće i neadekvatni uvjeti rada u dječjim vrtićima Grada Rijeke predstavljaju nepremostiv izazov za ovu gradsku upravu.

Ovi problemi zahtijevaju hitne mjere kako bismo osigurali pravedne plaće i učinkovitu organizaciju rada za naše radnike.

Akcija_mladih_masa_mazgan_iva_rincic_unija_kvarnera-13769

Rješenja:

1. Usklađivanje plaća i koeficijenata: Grad treba provesti usklađivanje osnovica i koeficijenata plaća kako bi osigurao jednakost plaća za istovjetna radna mjesta unutar cjelokupnog gradskog sustava. Ovo će eliminirati nepravedne razlike u plaćama i osigurati pravičnost među zaposlenicima.

2. Uvođenje dinamične osnovice: Grad treba uvesti dinamičnu osnovicu koja će pratiti povećanja osnovice plaća radnika koji dobivaju plaću iz državnog proračuna. Ovo će osigurati da plaće zaposlenika u gradskom sustavu prate trendove u državnom sektoru i budu konkurentne na tržištu rada.

3. Sistematska revizija radnih mjesta: Potrebna je analiza i revizija sistematizacije radnih mjesta kako bismo osigurali jasnoću u raspodjeli odgovornosti i nadležnosti. Ovo će pomoći u optimizaciji radnih procesa i smanjenju nepotrebne administracije.

4. Osnivanje posebnog tijela za pregovore: Grad bi trebao osnovati posebno tijelo sastavljeno od predstavnika izvršne vlasti i svih sindikata unutar cjelovitog gradskog sustava. Ovo tijelo bi bilo odgovorno za vođenje pregovora o kolektivnim ugovorima, usklađivanju plaća i rješavanju problema radnika. Ovakav pristup osigurat će transparentnost, sudjelovanje svih zainteresiranih strana i donošenje odluka koje su u interesu svih.

5. Investicije u obrazovanje i usavršavanje: Grad mora hitno uložiti u programe obrazovanja i usavršavanja za radnike kako bi im omogućio stjecanje novih vještina i kvalifikacija potrebnih za napredovanje u karijeri i poboljšanje radne učinkovitosti.

6. Bolje upravljanje projektima: Potrebno je unaprijediti procese upravljanja projektima kako bismo spriječili nedostatke u planiranju i provedbi, kao što je bio slučaj s sortirnicom odvojeno prikupljenog otpada. Ovo uključuje jačanje nadzora i transparentnosti u postupcima javne nabave.

7. Inicijative za zadržavanje radnika: Potrebno je razvit programe za zadržavanje kvalificiranih radnika, uključujući poboljšane uvjete rada, mogućnosti za napredovanje i dodatne beneficije kao što su dodaci na plaću (Riječki dodatak), fleksibilno radno vrijeme i dodatni slobodni dani.

8. Aktivno rješavanje problema: Potrebno je djelotvorno i transparentno rješavanje problema u javnim službama, umjesto ignoriranja ili stvaranja prepreka. Građani zaslužuju učinkovite i odgovorne vlasti koje će se aktivno baviti njihovim potrebama i brinuti se za njihove interese.

Ova rješenja predstavljaju naše dugoročne strategije za uspostavu pravednijeg i učinkovitijeg sustava plaća te osiguravaju bolje uvjete za radnike sustava što doprinosi kvalitetnijem životu građane Rijeke.

O neprepoznavanju problema i izostanka aktivnog rješavanja ove gradske vlasti govorila je Iva Rinčić kroz probleme u sustavu predškolskog obrazovanja:

„Građane Rijeke više malo što može iznenaditi – desetljeća SDPove vlasti učinila je građane otpornima na doktrinu šoka, a dva su ključna problema koja predugo traju: KAPACITETI VRTIĆA & PRAVA I UVJETI RADA DJELANIKA

Akcija_mladih_masa_mazgan_iva_rincic_unija_kvarnera-02485

KAPACITETI VRTIĆA

Kada je riječ o vrtićima kojima je osnivač Grad Rijeka svake se godine ponavlja problem neupisane djece - lani ih je bilo preko 200 da bi se naknadno i nakaradno vatrogasnim mjerama tražilo rješenje i otvarali prostori. Već desetljećima svakog lipnja Grad Rijeka riječku djecu dijeli na upisane i one ispod crte (kao da je to najnormalnija stvar), pri čemu razlika nije samo u statusu, nego i cijeni (upis djece u vrtiće drugih osnivača roditelje dođe znatno skuplje). Ne imati mjesta u gradskim vrtićima nakon 30 godina kontinuiteta nije opcija – ili ne bi smjela biti opcija!

Nedostatak kapaciteta o neodgovarajući uvjeti kronično su prisutni u nekim dijelovima – Grad je prijavio vrtić Gardelin na obnovu, a Rastočine na izgradnju na drugi Vladin poziv - prema onom što saznajemo odobreno je 27% (1. 600 085 eura, procjena je bila oko 6 mil eura) - naše je pitanje što će Gradonačelnik poduzeti, s obzirom da smo se o vrtiću Rastočine naslušali već nekoliko predizbornih kampanja? Hoće li i na koji način ići u obnovu Gardelina i izgradnju Rastočina.

PRAVA I UVJETI RADA DJELANIKA

Iako se pokušava sakriti, istina o stanju u nekim vrtićima izlazi na vidjelo – ne samo da djeca borave i lošim uvjetima, nego i djelatnici - ad hoc rješenja daju ad hoc uvjete. Umjesto da otvaramo vrtiće budućnosti, naša vlast djeci nudi podrume, tavane, kuhinje – je li to zaista najbolje što možemo ponuditi djeci?

Predstavnici odgajatelja i sindikata godinama upozoravaju na kršenje zakona u pogledu visine njihovih primanja - oni eto nisu dovoljno bezobrazni i glasni, vole svoj posao i neće izaći na ulice. E pa sad je i njima dosta, nije pitanje samo koliko nešto košta i je li skupo, nego koliko vrijedi (a njihov rad vrijedi ili bi barem trebao vrijediti). Od ove vlasti eventualno višu cijenu vrtića kojom će se ispuniti obaveze, no kako su svjesni da bit o bio nepopularan potez, ostaje nam status quo i nova obećanja.

ŠTO PREDLAŽEMO:

- hitno ispunjavanje zakonske obaveze prema svim zaposlenicima
- ispunjavanje državnog pedagoškog standarda u svim vrtićima zbog dobivanja realne slike broja upisanih (uključujući zatvaranje neprihvatljivih prostora)
- sastanak u ministarstvu s razmatranjem opcija financiranja vrtića
- revizija uvjeta upisa - roditelji godinama upozoravaju na čitav niz nelogičnosti i propusta
- usklađivanje troška boravka djece u gradskim i drugim vrtićima (dodatak od 30 eura je proizvoljan)
- osmišljavanje mjera za daljnje unapređenje statusa odgajateljima

Kritika gradonačelnika Filipovića:

Iako odavno alarm za uzbunu zvoni, gradonačelnik Filipović se i dalje češka i ne poduzima adekvatne korake za rješavanje problema u gradskom sustavu. Gasi jedan požar, druga dva buknu. Problemi se gomilaju, radnici su nezadovoljni, sustav je pred kolapsom. Umjesto rješavanja, gradonačelnika se viđa na društvenim događanjima i putovanjima, pokazujući time potpuno nezainteresiranost za probleme građana.

Grad je servis dužan osigurati kvalitetne usluge građanima, te je krajnje vrijeme da čelna osoba Grada Rijeke konačno poduzme korake za rješavanje navedenih problema. Ako to ne zna, ne želi ili ga ne zanima - svakako je vrijeme da Rijeka dobije vlast koja će konačno povesti grad u budućnost.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...