Caritasov dom Sv. Ana obilježio tri desetljeća djelovanja

Autor: Marina Pauletić 02.10.2023

mate_uzinic_foto_pgz_

Dom Sv. Ana pruža psihosocijalnu podršku ženama i djeci žrtvama obiteljskog nasilja.

Rijeka – Caritasov Dom Sv. Ana, namijenjen pružanju pomoći žrtvama obiteljskog nasilja, obilježio je tri desetljeća djelovanja.
Mate Uzinić, nadbiskup Riječke nadbiskupije, istaknuo je ovom prilikom da je potreba za postojanjem ove institucije sramota za naše društvo. Ipak, možemo biti ponosi što smo nešto poduzeli. Sv. Ana je pionir na ovom području i kroz svoj rad, ustanova je mnogim ženama omogućila novi početak, zaključio je nadbiskup Uzinić.

“Obiteljsko nasilje je bolna stvarnost koja pogađa mnoge, prvenstveno žene i njihovu djecu”, kazala je zamjenica župana Medarić u svom pozdravnom obraćanju dodavši kako se osjećaj nesigurnosti i straha koji prate ovakve situacije ne može podcijeniti, a sigurne su kuće postale neprocjenjive institucije koje pružaju utočište i nadu žrtvama. Izrazila je žaljenje što postoji potreba za institucijama ovakvoga tipa te je pozvala na sprječavanje svih oblika nasilja, procesuiranje i sankcioniranje nasilnika te pružanje podrške i zaštitu žrtvi.

Sigurne kuće poput ove pokazuju da zajednica brine o žrtvama obiteljskog nasilja i da svatko zaslužuje priliku za siguran, zdrav i sretan život, zaključila je Medarić koja je ujedno u ime Primorsko-goranske županije primila zahvalnicu na potpori i suradnji pri djelovanju Doma.

Ravnateljica Doma Sv. Ana Željka Frković i ravnateljica Caritasa nadbiskupije Rijeka Marija Faustina Kovačević predstavila su presjek dosadašnjeg rada, dok je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović stava kako se uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja u školski sustav te skorašnjim uvođenjem zdravstvenog odgoja daje doprinos borbi protiv nasilja u obitelji.

Dom Sv. Ana pruža psihosocijalnu podršku ženama i djeci žrtvama obiteljskog nasilja. Smještaj se osigurava u trajanju do godinu dana. Uz uslugu smještaja korisnicima se osigurava, prehrana, higijena i zdravstvenu skrb, pružanje pravne podrške i pomoć pri ostvarivanju socijalnih prava. Djeci se omogućuje nastavak školovanja, a ženama pomoć pri stjecanju obrazovanja i zapošljavanju. Glavni cilj je osamostaljenje korisnika kroz savjetodavni i terapijski rad te podršku u roditeljstvu i razvoju samopouzdanja. Kroz kreativne radionice omogućuje se izražavanje doživljaja, a prihod od prodaje predmeta koristimo za izlete i nagrađivanje volontera.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...