[VIDEO] EKO BROD Riječke tvrtke u misiji kreiranja ekološki prihvatljivih putničkih plovila
Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 12.10.2022
Projekt Eko brod će omogućiti postizanje značajnih ušteda i veće ekonomičnosti operiranja plovilom, zadovoljavanje najnovijih standarda zaštite okoliša, produljenje radnog vijeka plovila kod prenamijenjenih plovila i visoku razinu stručnosti pomoraca u operiranju ekološki prihvatljivim plovilima.
Rijeka - Četiri riječke renomirane tvrtke u području pomorstva i tehnologije MEP d.o.o., Sarda d.o.o., Conmare d.o.o. i Zorović d.o.o. okupile su se u provedbi zajedničkog projekta EKO BROD koji potiče prelazak na ekološki prihvatljiva putnička plovila. Projekt EKO BROD sastoji se od inovativnog paketa komplementarnih proizvoda i usluga koje uključuju projektiranje i instalaciju brodskih sustava, aplikaciju za praćenje potrošnje i edukaciju pomoraca na jedinstveno osmišljenom brodskom simulatoru.
Tvrtke su se okupile u jeku pandemije, 2020. godine, s ciljem uspostavljanja dugoročnog dobavljačkog lanca vrijednosti i zadovoljavanjem potreba tržišta za prelaskom na ekološki prihvatljiva plovila, a svaka osigurava svoje stručno znanje. MEP d.o.o. je kao nositelj projekta zadužen za projektiranje i izvođenje sustava za kritično napajanje i besprekidne sustave napajanja u pomorstvu, Sarda d.o.o. je projektni partner za razvoj aplikacija za pomorski prijevoz, Conmare d.o.o. će osigurati projektiranje brodskih sustava, a Zorović d.o.o. će održavati edukacije pomoraca kroz svoj jedinstveni edukativni program za pomorce na tržištu. Danas na projektu rade 24 osobe, a u budućnosti se taj broj planira povećati.
Projekt Eko brod će omogućiti postizanje značajnih ušteda i veće ekonomičnosti operiranja plovilom, zadovoljavanje najnovijih standarda zaštite okoliša, produljenje radnog vijeka plovila kod prenamijenjenih plovila i visoku razinu stručnosti pomoraca u operiranju ekološki prihvatljivim plovilima. Posebnu korist Eko brod nosi za integratore kojima će omogućiti veću dodanu vrijednost i tržišnu zastupljenost vlastitih proizvoda i usluga, a prvi od njih je brodogradilište Tehnomont Pula gdje je izrađena prva verzija hibridnog pogona.
Provedba projekta sufinancira se putem poziva na dostavu projektnih prijedloga: INTEGRATOR, iz Europskog fonda za regionalni razvoj, program OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta je 7.102.258,37 HRK, od čega su bespovratna sredstva 3.454.527,56 HRK.
Više od projektu saznajte na www.ekobrod.eu web stranici putem koje možete kontaktirati EKO BROD i uključiti se u projekt.