Europski parlament prozvao i Hrvatsku: Pobačaj bi morao biti temeljno pravo

Autor: Sanja Tumara 11.04.2024

hod_za_slobodu_zivot_kolaz_rijeka_2023__3__w1024-25109 Foto: arhiva

Zastupnici zahtijevaju da pravo na pobačaj postane temeljno pravo, da države članice u potpunosti dekriminaliziraju pobačaj, da EU prestane financirati skupine koje se bore protiv prava na izbor te da obrazovanje o seksualnosti i odnosima bude dostupno svima.

Rijeka – Europski parlament na svojoj je plenarnoj sjednici u Bruxellesu, s 336 glasova za, 163 protiv i 39 suzdržanih, usvojio rezoluciju kojom traži da se u Povelju Europske unije o temeljnim pravima doda i pravo na siguran i zakonit pobačaj, izvijestio je Europski parlament u svom priopćenju. Taj su zahtjev podnijeli već više puta.

U članku 3. Povelje navodi se da „svatko ima pravo na tjelesnu autonomiju, slobodan, informiran, potpun i univerzalan pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima te svim povezanim zdravstvenim uslugama bez diskriminacije, uključujući pristup sigurnom i zakonitom pobačaju”.

Euro zastupnici osudili su „nazadovanje u pogledu prava žena i sve pokušaje ograničavanja ili ukidanja postojeće zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava te rodne ravnopravnosti koji se odvijaju u cijelom svijetu, uključujući u državama članicama EU-a“.

U tekstu rezolucije pozivaju države članice da u potpunosti dekriminaliziraju pobačaj u skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije iz 2022. te da uklone i suzbiju prepreke pobačaju. Također, Parlament poziva Poljsku i Maltu da ukinu svoje zakone i druge mjere kojima se on zabranjuje i ograničava.

Zastupnici nisu zadovoljni time što u nekim državama članicama liječnici odbijaju napraviti pobačaj, a ponekad i cijele zdravstvene ustanove, temeljem klauzule o „prizivu savjesti”, često u situacijama u kojima bi bilo kakvo kašnjenje ugrozilo život ili zdravlje pacijenta.

U tom se kontekstu, među državama koje postavljaju praktične prepreke za izvođenje pobačaja, navodi i Hrvatska.

Metode i postupci pobačaja trebali bi biti obvezni dio kurikuluma za liječnike i studente medicine, navodi se u tekstu. Države članice trebale bi osigurati pristup cijelom nizu usluga povezanih sa spolnim i reproduktivnim zdravljem i pravima, uključujući i dobi prilagođen sveobuhvatan odgoj u području spolnog i reproduktivnog zdravlja i prava. Trebalo bi staviti na raspolaganje dostupne, sigurne i besplatne metode kontracepcije te savjetovanje o planiranju obitelji, te posebno paziti da su dobro obaviještene ranjive skupine. Žene koje žive u siromaštvu nerazmjerno su pogođene pravnim, financijskim, društvenim i praktičnim preprekama i ograničenjima pobačaja, kažu zastupnici, pozivajući države članice da uklone te prepreke.

Zastupnici su zabrinuti i zbog znatnog povećanja financijskih sredstava za skupine koje se bore protiv prava na izbor, koji obuhvaća i rodnu pripadnost diljem svijeta, uključujući i u EU. Pozivaju Komisiju da osigura da organizacije koje se bore protiv rodne ravnopravnosti i prava žena, uključujući reproduktivna prava, ne primaju financijska sredstva Unije. Države članice i lokalne vlasti moraju povećati svoju potrošnju na programe i subvencije za usluge zdravstvene skrbi i planiranja obitelji, navodi se u priopćenju.

Francuska je prva zemlja koja je u svoj ustav uvela pravo na pobačaj, učinila je to prije samo mjesec dana, 4. ožujka. Zdravstvena skrb, uključujući spolno i reproduktivno zdravlje, u nadležnosti je država članica. Promjena Povelje EU-a o temeljnim pravima kako bi se uključio pobačaj zahtijevala bi jednoglasnu suglasnost svih država članica.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...