Forum građana u Dječjoj kući – „Obrazovanje – pravo, a ne dar“

Autor: Marina Pauletić 17.03.2025

art_kuca_rijeka_2024_w800-52067 Foto: arhiva

Što je potrebno mijenjati kako bi obrazovanje (p)ostalo pravo svakog djeteta, a ne dar koji neka država može i ne mora dati? Kako postići ravnotežu i smanjiti obrazovne nejednakosti? Zašto je uopće važan rani i predškolski odgoj i obrazovanje?

Rijeka – U četvrtak, 20. ožujka u Dječjoj kući u Rijeci, s početkom u 17:30 sati, održat će se četvrti po redu Forum u sklopu projekta „Obrazovanje – pravo, a ne dar“ u organizaciji udruge Sidro – odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću

Na skupu će istaknuti gosti govoriti o važnosti i vrijednosti ranog uključivanja djece u sustav obrazovanja, izazovima na prvoj stepenici formalnog odgoja i obrazovanja, obrazovnim nejednakostima i pitanjima kako osigurati da svako dijete u Hrvatskoj ima jednako dostupan, priuštiv, siguran i kvalitetan vrtić.

Uvaženi gosti su predstavnik Osnivača vrtića, gospodin Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, prof.dr.sc. Jasna Krstović, savjetnica rektorice Sveučilišta u Rijeci, predstavnici Ureda pravobraniteljice za djecu, Jasna Crnčić, mag. praesc. educ., ravnateljica Dječjeg vrtića More Rijeka, stručnjaci praktičari, odgojitelji i magistri Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja

Projekt „Obrazovanje – pravo, a ne dar“ jedan je od sada već brojnih uspješno provedenih europskih projekata Udruge Sidro, i za cilj ima podići svijest o važnosti obrazovanja, važnosti sprječavanja bilo koje vrste diskriminacije djece, nužnosti smanjivanja obrazovnih nejednakosti i to od najranije dobi, na prvoj stepenici formalnog obrazovanja, u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, te utjecati na izmjene propisa na nacionalnoj i lokalnoj razini. Projekt je podržan sredstvima Impact4Values programa Unije - Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV), kojim upravlja slovensko – hrvatski konzorcij u sastavu Zaklada Solidarna, Zaklada Slagalica s hrvatske strane, te CNVOS u Sloveniji, u suradnji s Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Nakon uspješno održanih Foruma u Zagrebu, Osijeku i Splitu, te Okruglih stolova u Rijeci i Zagrebu, ovo je posljednji Forum u projektu.

Polazeći od činjenice kako obrazovanje nedvojbeno počinje u vrtiću, programima Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (RPOO), svjesni smo kako je ono, iako Ustavom jamčeno pravo, ipak nedostupno svakom djetetu u Republici Hrvatskoj. Čak i kada jest dostupno, nije jednako priuštivo ni kvalitetno. Upravo ova prva stepenica formalnog obrazovanja vrijednost je koju je EU prepoznala kao prioritet i pravo svakog djeteta. Stoga je nužno potrebno osvješćivati javnost o vrijednostima i važnosti prve stepenice obrazovanja i utjecati na donositelje odluka u cilju osiguravanja jednako dostupnog, sigurnog, priuštivog i kvalitetnog vrtića za svako dijete.

Cijeli je niz izazova u ovom području, kako pred osnivačima, tako i pred onima koji upravljaju dječjim vrtićima, i zasigurno najviše pred odgojiteljima, tim visokoobrazovanim stručnjacima koji su nositelji odgojno obrazovnih procesa u vrtićima. Zbog tih izazova danas u Republici Hrvatskoj nedostaje gotovo 7.000 odgojitelja, a mjesta u dječjim vrtićima ima za tek nešto više od 60% djece rane i predškolske dobi.

- Što je potrebno mijenjati kako bi obrazovanje (p)ostalo pravo svakog djeteta, a ne dar koji neka država može i ne mora dati? Kako postići ravnotežu i smanjiti obrazovne nejednakosti? Zašto je uopće važan rani i predškolski odgoj i obrazovanje? Na ta ćemo pitanja tražiti odgovore u ovom, vjerujemo, konstruktivnom susretu, navode organizatori.

Udruga Sidro najveća je strukovna udruga u Hrvatskoj, djeluje četiri godine i danas okuplja više od 35.000 osoba, ponajviše odgojitelja, stručnih suradnika, drugih zaposlenika vrtića, ali i roditelja djece rane i predškolske dobi. Naši volonteri i zaposlenici svakodnevno pružaju pravnu, pedagošku i psihološku podršku svim kategorijama članova, a sve u cilju da se svakom djetetu, svakom roditelju te neizostavno svakom tko s djecom radi, pruži pravovremena i odgovarajuća podrška.

- Skup počinje u 17:30 sati, predviđeno trajanje oko sat vremena, ulaz je slobodan. Pozivamo sve zainteresirane da dođu poslušati, ali i uključiti se pitanjima u dijalog o mogućim dobrim praksama i rješenjima. Pozivamo odgojitelje, stručne suradnike, zdravstvene voditelje, ravnatelje, studente, predstavnike JLS-ova u riječkom prstenu i šire. Svakako pozivamo i roditelje i obitelji djece ove dobi, jer je ovo jedinstvena prilika da okupimo sve dionike u sustavu, razmijenimo iskustva, promišljanja i brige, te čujemo neke odgovore, pozivaju organizatori.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...