[FOTO] Kako je Rječina hranila Rijeku

Autor: Sanja Tumara 10.03.2022

mlinovi_recina_2022__6_ Kanjon Rečine

Kažu da je uz Rječinu u 19. stoljeću postojalo 27 mlinova. Nažalost, osim sačuvanog i zaštićenog Gašparovog te ostataka Matešićevog i mlina Žakalj, ostali su sačuvani samo u knjigama.

mlinovi_recina_2022__2_ Tunelić Žakalj

Rijeka – Znate li da je kanjon Rječine 1985. godine proglašen zaštićenim objektom prirode? Možda to neki od vas nisu znali, ali sigurno znate da je „Šetnica uz Rječinu“, markirana pješačka staza, kao stvorena za bijeg iz grada. Bilo da krenete od Školjića pa uz bivšu Harteru ili se spuštate stazom od Trsata kraj Banskih vrata ili, pak, s Orehovice kraj sunčanog sata, uz Rječinu vas čeka prava bajka.

Matešićev mlin i mlin Žakalj, odnosno njihovi ostaci, svjedoci su nekog drugog i davno prošlog vremena, zaboravljenog, kao što su i oni sami gotovo zaboravljeni. Odolijevaju oni i dalje, premda ih je priroda gotovo u potpunosti preuzela i više ih ne pušta iz zelenog zagrljaja. Nažalost, šetnica nije u najboljem stanju, a i po smeću odbačenom posvuda okolo moglo bi se štošta zaključiti o svima nama, posebno o onima koji bi o tome trebali voditi brigu.

mlinovi_recina_2022__1_

Gotovo nevjerojatno danas zvuči ono što o mlinu Žakalj možemo naći, primjerice, na stranicama Riječke baštine, da je „mehanizam novoga mlina bio napravljen prema američkoj, poslije belgijskoj, tehnologiji i imao je osamnaest kamenih kola. Na strojevima je bilo zaposleno više od stotinu radnika. Žito je dolazilo iz Rusije, Rumunjske, Banata, a brašno se izvozilo u Englesku, Francusku, Brazil, Njemačku i Balkan“. Mlin je radio do kraja prvog svjetskog rata, a danas, je, vidimo, potpuno zapušten i ostao je kao još jedan od svjedoka vremena velike riječke gospodarske prošlosti.

mlinovi_recina_2022__3_

Na lijevoj obali Rječine smjestio se, pak, Matešićev mlin. Kažu da se u njemu proizvodilo 300 vagona brašna dnevno, a dio je tog brašna zatim putovalo čak do Brazila, dok i danas postoji tunel za dovod vode do mlina. Nakon što je stradao u požaru, nisu ga obnavljali.

Zapisi kažu da je uz Rječinu u 19. stoljeću postojalo čak 27 mlinova no malo je toga ostalo sačuvano od te industrijske baštine. Zato kad idući put krenete šetati uz Rječinu, sjetite se da je naša Rječina/Ričina/Rečina zaista hranila cijeli ovaj kraj.

pocket icon

Kako je Rječina hranila Rijeku

Više sa portala torpedo.media ...