Grad Rijeka, prvi grad u Hrvatskoj koji je pristupio Globalnoj mreži gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi WHO
Autor: Nikola Cvjetović 29.11.2024
Rijeka je do sada kroz Europsku mrežu zdravih gradova predstavljala svoje aktivnosti na europskoj razini.
Rijeka - Grad Rijeka, kao prvi grad u Hrvatskoj, pristupio je Globalnoj mreži gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi Svjetske zdravstvene organizacije. U sklopu ovog događaja predstavljen je i hrvatski prijevod publikacije „Stvaranje okruženja prilagođenih dobi u Europi“ (Creating age-friendly environments in Europe) u čijoj je izradi na engleskom jeziku sudjelovao i Grad Rijeka
Rijeka je do sada kroz Europsku mrežu zdravih gradova predstavljala svoje aktivnosti na europskoj razini. Sudjelovanjem u radu Globalne mreže gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi to će od sada mogla činiti i na svjetskoj razini. Povezujući se s globalnom zajednicom posvećenoj poticanju okruženja prilagođenih starijoj dobi. Rijeci se otvaraju nove mogućnosti za suradnju s drugim članovima na razvijanju inovativnih rješenja.
Globalna mreža gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi (The WHO Global Network for Age-friendly Cities and Communities) trenutno okuplja 1606 gradova i zajednica iz 53 zemlje. Ova Mreža osnovana je 2010. godine s ciljem povezivanja gradova, zajednica i organizacija širom svijeta koje imaju zajedničku viziju da svoju lokalnu zajednicu učine pogodnim mjestom za starenje.
Pristupanje Grada Rijeke ovoj globalnoj mreži uslijedilo je nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija prepoznala Rijeku kao Grad koji prednjači u inovativnom radu u stvaranju okruženja prilagođenog starenju i pružanju podrške starijim osobama. Sudjelovanje u radu ove Mreže je besplatno, odnosno za članstvo u Mreži nije potrebno plaćati članarinu.
Uručenju certifikata kojim Grad Rijeka, kao prvi grad u Hrvatskoj, pristupa Globalnoj mreži gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi Svjetske zdravstvene organizacije su uz Marka Filipovića, gradonačelnika Rijeke nazočili i Jasna Grgurić Malović, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života te Jadran Mandekić, viši stručni suradnik za projekt „Zdravi grad“
Certifikat je gradonačelniku Filipoviću uručio dr. Yongjie Yon, tehnički službenik za starenje i zdravlje, Odjela za zdravstvene politike i sustave zemalja, Regionalnog ureda WHO-a za Europu.
Dr. Yon je prigodom uručenja certifikata istaknuo kako Svjetska zdravstvena organizacija namjerava popratiti pristupanje Rijeke, kao prvog hrvatskog grada koji pristupa Mreži te kao grada koji je već jako puno učinio u ovom području, objavama za medije koje će biti dostupne na web stranicama i drugim kanalima Svjetske zdravstvene organizacije. U sklopu ovog događaja Yon je javnosti predstavio i hrvatski prijevod publikacije „Stvaranje okruženja prilagođenih dobi u Europi“ (Creating age-friendly environments in Europe). U izradi originalne publikacije na engleskom jeziku i njenom prevođenju na hrvatski jezik Grad Rijeka je direktno sudjelovao kroz rad u Radnoj skupini za zdravo starenje.
Publikacija sadrži alate koji pomažu kreatorima lokalnih politika u naporima da se stvori okruženje pogodno za zdravo starenje na lokalnoj razini, a Dr. Yon je naglasio kako je želja Globalne mreže gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi da se publikacija objavi na stranicama Grada Rijeke kako bi bila dostupna svim gradovima i općinama u Hrvatskoj, ali i šire, koje su posvećene radu u području zdravog starenja. Samu publikaciju na hrvatskom jeziku Svjetska zdravstvena organizacija distribuira i drugim zemljama u široj regiji.
Hrvatski prijevod ove publikacije prvi puta je predstavljen na gerontološko-javnozdravstvenom skupu „Zdravo starenje za sve“ te sastanku Radne skupine za zdravo starenje Europske mreže zdravih gradova, održanom 25. i 26. rujna 2024. godine u Zagrebu, na kojem je također sudjelovao Grad Rijeka.
Gradonačelnik Filipović istaknuo kako ovo priznanje ne odražava samo našu posvećenost u sadašnjem trenutku, već je rezultat više od tri desetljeća kontinuiranog rada na osiguravanju kvalitetnog života za naše starije sugrađane. Priključenjen inicijativi Zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije 1990. godine Rijeka je dosljedno postavljala prioritet na stvaranje okruženja prilagođenog potrebama starijih osoba. Filipović je posebno istaknuo prvu Strategiju zdravog starenja iz 2009. godine, koja i danas služi kao primjer dobre prakse diljem Europe. “Uspostavili smo programe poput povećanja digitalne pismenosti starijih osoba, kroz besplatne tečajeve informatičkog obrazovanja, internetsku stranicu penzici.rijeka.hr i mnoge druge inicijative koje smanjuju digitalni jaz. Glavni fokus Rijeke bio je poboljšanje socijalne i ekonomske dobrobiti starijih osoba putem programa usmjerenih na njihovu socijalnu uključenost, tjelesnu aktivnost i edukaciju. Socijalni program Rijeke obuhvaća brojne mjere pomoći osobama koje su posebno ekonomski ugrožene. Grad također izravno surađuje sa svojim starijim građanima blisko surađujući s najvećom lokalnom udrugom za starije osobe te financirajući neke njihove programe. Nadalje, Tematska skupina za zdravo starenje u okviru inicijative “Rijeka – Zdravi grad”, koju čine lokalni dionici čiji je rad usmjeren na povećanje zdravlja i dobrobiti starijih osoba, kao i predstavnici samih starijih osoba, omogućava izravni utjecaj na gradske politike.
Rijeka već dugi niz godina surađuje s Maticom umirovljenika grada Rijeke, te kroz Javni natječaj za financiranje projekata i programa iz područja zdravstva, socijalne zaštite i unapređenja kvalitete života sufinancira njezine projekte „Subvencionirana prehrana za umirovljenike“ i „Klubovi umirovljenika Matice umirovljenika grada Rijeke“. Na području Rijeke djeluje 16 klubova umirovljenika, smještenih u raznim dijelovima grada kako bi bili dostupni čim većem broju umirovljenika i starijih osoba.
Kontinuiranim članstvom u Europskoj mreži zdravih gradova u svim fazama od 1998. godine, Rijeka je stekla reputaciju jednog od pionira stvaranja okruženja prilagođenih dobi u Europi. Svoju predanost radu na međunarodnom nivou Rijeka je potvrdila i dugogodišnjim djelovanjem u sklopu Radne skupine za zdravo starenje Europske mreže zdravih gradova, kojoj je pristupila 2004. godine te je tako postala i jedan od članova osnivača. Kroz rad u skupini Rijeka je postala jedan od prvih europskih gradova koji je razvio i usvojio strategiju i akcijski plan zdravog starenja (Strategija zdravog starenja u Rijeci 2009. –2013.), koju Europska mreža i danas koristi kao primjer dobre prakse, te je sudjelovao u izradi publikacije „Stvaranje okruženja prilagođenih dobi u Europi“, koja sadrži alate koji pomažu kreatorima lokalnih politika u naporima da se stvori okruženje pogodno za zdravo starenje na lokalnoj razini.