Hirnig Pavić: Osim nutritivne vrijednosti, med ima i niz povoljnih učinaka na zdravlje
Autor: Marina Pauletić 02.04.2025

Na tržištu i na policama velikih trgovačkih centara danas se nalazi tzv. med iz Kine koji se prodaje po znatno nižoj cijeni od one koju su formirali pčelari. „Mnogi su tako uvjereni da se, konzumirajući taj med, hrane zdravo, a zapravo ne znaju da to što jedu nije med, već šećerni sirup“, objašnjeno je na predavanju.
Rijeka – Za samo jednu teglicu meda, vrijedne namirnice koja nam može zasladiti život na zdrav način, pčelinje društvo u prosjeku preleti put jednak šest orbita oko Zemlje. To je samo jedna od brojnih zanimljivosti koje je u okviru predavanja na temu „Pčelinji proizvodi kao dodaci prehrani“ u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke u ponedjeljak iznijela dipl. inž. prehrambene tehnologije, Tatjana Hirnig Pavić, ujedno i nutricionistica.
Riječ je o prvom u nizu predavanja koje Savez pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije Apiliburnija, organizira prvenstveno radi edukacije građana o pčelinjim proizvodima i svim benefitima njihove redovite konzumacije, ali i zbog povezivanja i upoznavanja pčelara s područja Primorsko-goranske županije s građanima kao krajnjim korisnicima njihovih proizvoda.
„Kroz predavanja i radionice intenzivirat ćemo i suradnju naših članova s brojnim stručnjacima, posebice nutricionistima, s obzirom da je pojam „zdrave prehrane“ nešto o čemu svakodnevno slušamo i čitamo, posebice prilikom plasiranja nekih novih proizvoda na tržište. Upravo zbog činjenice što živimo u vremenu u kojemu nas s raznih strana doslovno bombardiraju mnoštvom namirnica s etiketom „zdravo“, važno je podsjetiti da je „zdravlje“ posvuda oko nas, a da u tom pregrštu svega i svačega zaboravljamo na ono najvažnije što nam daju priroda i pčele, kao i na ono što proizvedu brojni OPG-ovci s ovog područja. Sve to javnosti želimo još više približiti i pčelare učiniti vidljivima“, izjavio je predsjednik Saveza Dražen Kamber.
Tomu je dodao da se na tržištu i na policama velikih trgovačkih centara danas nalazi tzv. med iz Kine koji se prodaje po znatno nižoj cijeni od one koju su formirali pčelari. „Mnogi su tako uvjereni da se, konzumirajući taj med, hrane zdravo, a zapravo ne znaju da to što jedu nije med, već šećerni sirup. Upravo stoga želimo uspostaviti što kvalitetniju suradnju sa stručnom javnosti i građanima te ih nizom događanja koje planiramo, želimo upoznati s cijelim procesom proizvodnje meda, vrstama s područja Primorsko-goranske županije, ali i s pčelarima, kako bi se izravno s njima mogli povezati“, naglasio je Kamber.
„Med treba konzumirati u razumnim količinama, radi njegove visoke energetske vrijednosti. Svatko može pronaći „svoj“ med, s obzirom na veliki izbor okusa i oblika. Osim nutritivne vrijednosti, med ima i niz povoljnih učinaka na zdravlje. Ostali pčelinji proizvodi, kao što su pelud, propolis, matična mliječ, mogu biti dragocjeni dodatci prehrani koji će nam pomoći u održavanju zdravlja i borbi protiv infekcija, upala štetnog djelovanja slobodnih radikala, štetnih organizama“, naglasila je između ostalog Hirnig Pavić.
Sva predavanja otvorena su za javnost, a građani imaju priliku i postaviti pitanja. Tako je ovom prilikom razbijen mit o tome da se svojstva meda umanjuju ako se jede metalnom, odnosno inox žlicom, što naravno nije točno.
Jedan od ključnih ciljeva Saveza u vremenu koje slijedi je javnost upoznati sa pčelarenjem i pristupima ovoj iznimno kompleksnoj djelatnosti koja je multidisciplinarna, s obzirom da zahtijeva znanja iz meteorologije, botanike, anatomije i biologije pčele i mnoga druga znanja. Dakle, pčelar nije samo čovjek koji drži košnice i u određeno vrijeme otvori „slavinu“ kako bi iz nje potekao med. Pčelar je puno više od toga, posebice danas kada je prisiljen prilagođavati se klimatskim i mnogim drugim promjenama, učiti, usavršavati se i primjenjivati nove tehnologije pčelarenja.
Podsjetimo da su članice Saveza pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije Apiliburnija četiri velike pčelarske udruge i to Pčelarska udruga Učka iz Opatije, Pčelarska udruga Milutin Barač iz Rijeke, Pčelarska udruga Medun iz Fužina te Pčelarska udruga Smreka iz Vrbovskog, Savez broji više od 250 pčelara sa gotovo 8.000 košnica u svim dijelovima Primorsko-goranske županije.
Iduće predavanje na redu je već 17. travnja ove godine, kada će, također u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, dr.sc. Gordana Kenđel Jovanović, nutricionistica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, voditeljica laboratorija za unaprjeđenje prehrane, govoriti o prehrani trkača, postizanju snage i brzine uz primjenu mednih proizvoda.