Izložba nagrađivane čileanske umjetnice Patricije Domínguez u Rijeci
Autor: Nikola Cvjetović 04.10.2024
Instalaciju će u Rijeci predstaviti kustosica izložbe Daniela Berger Prado.
Rijeka - U organizaciji udruge Drugo more, u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka) bit će predstavljena video instalacija 'Matrix Vegetal' čileanske umjetnice Patricije Domínguez. Otvorenje njezine prve samostalne izložbe u Hrvatskoj održat će se u četvrtak, 10. listopada u 19 sati.
Instalaciju će u Rijeci predstaviti kustosica izložbe Daniela Berger Prado, koja navodi kako instalacija kombinira eksperimentalnu etnobotaniku, južnoameričko kvantno razmišljanje, fikciju snova i tehnologije organske povezanosti kako bi proširila percepciju i bolje razumjela djelovanje biljnog i duhovnog svemira. Polazeći od botaničke znanstvene fantastike, video instalacija predlaže obnovu komunikacije između ljudskog i više-od-ljudskog (eng. more-than-human), predstavljajući vizije, učenja i putove koje pruža biljni svemir i nudeći poetsku perspektivu suvremenog postojanja, zamršeno isprepletenog sa Zemljom.
Video instalacija je umjetnička interpretacija iskustva koje je Domínguez doživjela kao učenica Amadora Aniceta, iscjelitelja iz regije Madre de Dios u Peruu. Aniceto je od strane samih biljaka odlikovan titulom 'Glavnog liječnika flore i faune svemira' zbog svoje svete i mistične povezanosti s biljnim svemirom.
Pod njegovim vodstvom, umjetnica je aktivirala intimni proces povezivanja sa živim znanjem. Kako bi to postigla, nastojala je postići privremeno odvajanje od digitalne matrice, aktivirajući umjesto toga savez s vegetalnom (biljnom) matricom. Na taj način, uspostavila je vezu sa svetim prirodnim jezikom koji nadilazi ljudsko, povezujući se s planetarnom memorijom i njezinom drevnom, ali uvijek novom mudrošću. Instalacija tako postaje prijedlog za razumijevanje biljnog svijeta kroz spoznaje kvantne mehanike, ali i obrnuto, poziv na sagledavanje biljaka kao portala za ulazak u kvantni svijet.
Izložba je sastavljena od dva videa. Amador Aniceto daje glas jednom, pripovijedajući kako je njegova osobna povijest i genealogija duboko povezana s moći biljaka, koja se od davnina prenosi generacijama. Kao kreativni, umjetničko-botanički odgovor, Patricia Domínguez u drugom videu predlaže vlastitu interpretaciju iskustva boravka u Madre de Diosu s iscjeliteljem.
Nakon otvorenja, izložbu je moguće razgledati do 31. listopada, u radnom vremenu galerije od ponedjeljka do petka od 11 do 13 i od 17 do 20 sati, te subotom od 17 do 20 sati. Ulaz je slobodan.
O umjetnici
Rođena 1984. u Santiagu, Patricia Domínguez je umjetnica i organska tehnologinja koja živi i radi u čileanskom gradu Puchuncavíju. Okupljajući eksperimentalna istraživanja iz etnobotanike, ekstraktivizma i iscjeliteljskih praksi, njezin rad usmjeren je na praćenje digitalnih i duhovnih odnosa između živih vrsta u sve korporativnijem kozmosu. Kroz radove predlaže poetsku viziju suvremenog života kao duboko povezanog sa Zemljom. Osnivačica je eksperimentalne platforme za etnobotanička istraživanja Studio Vegetalista. Magistrirala je likovnu umjetnost na Hunter Collegeu u New Yorku 2013. godine, a kroz program njujorškog Botaničkog vrta dobila je 2011. godine i diplomu botaničke ilustratorice. Dobitnica je više nagrada, a radove je izlagala diljem svijeta, uključujući samostalne izložbe u Novom muzeju u New Yorku, u WAMx-u u Finskoj, u CentroCentro u Madridu, Gasworksu u Londonu, na bijenalima u Oslu, Pragu, Cornellu, Gwangju, Buenos Airesu, te na manifestacijama kao što su Transmediale, EMAF, Women in New Media, i dr.
Razgovor s kustosicom u petak u 17 sati
Izložba je rezultat suradnje Drugog mora s čileanskom kustosicom hrvatskih i slovenskih korijena, Danielom Berger Prado, koja je zaposlena u muzeju moderne i suvremene umjetnosti Museo de la Solidaridad Salvador Allende u Santiagu. Kustosica će dan nakon otvorenja izložbe, u petak 11. listopada u 17 sati, održati u velikoj dvorani Filodrammatice razgovor o aktivnostima muzeja kroz tematiku suvremenih umjetničkih praksi i istraživanja ideja sjećanja i solidarnosti unutar i izvan institucija.
Daniela Berger Prado završila je kustoski program na Royal College of Arts u Londonu. Predaje suvremenu umjetnost i izložbene prakse na Universidad Alberto Hurtado u Santiagu. Nakon višegodišnjeg rada kao nezavisna kustosica, od 2016. godine je u svojoj matičnoj instituciji realizirala niz izložbi, zanimajući se ponajprije za političke i ženske umjetničke prakse.
Razgovor će se održati na engleskom jeziku, uz slobodan ulaz.