[VIDEO/FOTO] KBC Rijeka obilježio Svjetski dan Parkinsonove bolesti 2025.
Autor: Marina Pauletić 11.04.2025

Prema istraživanjima, broj oboljelih od Parkinsonove bolesti udvostručio se u posljednjih 25 godina, a očekuje se da će do 2040. godine broj oboljelih premašiti 20 milijuna.
Rijeka – Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka, u suradnji s Udrugom „Parkinson i mi“ i Katedrom za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravstva, i ove je godine obilježila Svjetski dan Parkinsonove bolesti. Moto ovogodišnjeg događanja u Hrvatskoj jest: „Ostanite fizički i mentalno aktivni unatoč parkinsonizmu“, uz stalni moto Europske udruge za Parkinsonovu bolest: „Ujedinjeni protiv Parkinsonove bolesti“.

Program obilježavanja održao se danas na riječkom Korzu s ciljem podizanja svijesti javnosti o ovoj progresivnoj neurološkoj bolesti koja pogađa više od 16 500 građana Hrvatske. Predstavnici Udruge su na infopunktu dijelili informativne i promotivne materijale te crvene tulipane, simbol borbe protiv Parkinsonove bolesti. Osmišljen je i „mentalni kutak“ u kojem su psiholozi pružali podršku oboljelima. Istovremeno, fizioterapeuti su vodili individualne vježbe (terapija dual task) kako bi potaknuli na fizičku aktivnost, a zahvaljujući Eliju Bašanu bilo je i plesa koji olakšava pokret i nošenje s posljedicama bolesti. Program se nastavio predavanjima u Gradskoj vijećnici gdje su stručnjaci i suradnici riječke neurologije održali edukativna predavanja o medicinskim novostima i tretmanima za lakši život s Parkinsonovom bolesti.
„Danas obilježavamo ovaj dan s ciljem podizanja svijesti i zdravstvene pismenosti kako bi ljudi prepoznali simptome i što ranije se javili liječniku. Time se bolest usporava i sprječavaju se teži oblici bolesti koji remete kvalitetu življenja i skraćuju život. Pored samog starenja populacije, moderan način života, socijalni i ekonomski uvjeti, izoliranost i posljedične promjene navika starijih osoba, nažalost, pridonose kasnijem prepoznavanju bolesti u uznapredovanoj fazi. Stoga svi zajedno potaknimo zajednicu na adekvatnu brigu o bližnjima. KBC Rijeka nastavlja intenzivno raditi na mjerama prevencije i liječenju neuroloških bolesti, a u tom procesu glavni nam je partner sustav obiteljske medicine. Naši neurolozi pak prate svjetske trendove liječenja neuroloških bolesti, a u Hrvatskoj su dostupni svi lijekovi registrirani u Europskoj uniji. Ako pojedini lijek nije na listi HZZO-a, na temelju mišljenja liječnika specijalista i odobrenja bolničkog povjerenstva, svaki pacijent može lijek dobiti na račun proračuna bolnice. U mom mandatu od 2020. godine niti jedan takav zahtjev nije odbijen i jamčimo da će svaki bolesnik dobiti najbolju terapiju u skladu s onim što struka zaključi da je za tog pacijenta najbolje“, istaknuo je ravnatelj Alen Ružić.

Parkinsonova bolest najbrže je rastući neurološki poremećaj na svijetu, od kojeg trenutno boluje više od 10 milijuna osoba. Prema istraživanjima, broj oboljelih od Parkinsonove bolesti udvostručio se u posljednjih 25 godina, a očekuje se da će do 2040. godine broj oboljelih premašiti 20 milijuna. Udruga „Parkinson i mi“ osnovana je 2010. godine s ciljem unaprjeđenja života oboljelih od Parkinsonove bolesti. Okuplja više od četiri stotine bolesnika koji kroz edukaciju, terapiju, savjetovanje i povezivanje s različitim stručnjacima uče kako se lakše nositi s bolešću u svakodnevnom životu te kako pomoći drugim oboljelima. Udruga ima podružnice u Rijeci, Zadru, Zagrebu i Splitu, gdje se na sličan način obilježio ovaj dan.