Međunarodni znanstveni skup ”Djetinjstvo 360 stupnjeva” na temu Biološke varijacije u djetinjstvu – kineziološka perspektiva
Autor: Nikola Cvjetović 14.01.2025
U suradnji s vrhunskim znanstvenicima iz područja kineziološke edukacije iz Slovenije i Hrvatske, na ovom je znanstvenom skupu bilo riječi o suvremenim spoznajama o aktualnom stanju i razvoju dječje motorike, suvremenom djetinjstvu i cjelovitom razvoju djeteta.
Rijeka - U organizaciji Centra za istraživanje djetinjstva Sveučilišta u Rijeci, na Učiteljskom fakultetu je održan 1. međunarodni skup ”Djetinjstvo 360°” na temu „Biološke varijacije u djetinjstvu – kineziološka perspektiva“.
Djelatnost Centra za istraživanje djetinjstva je provedba interdisciplinarnih istraživanja u podržavanju i razvijanju dobrobiti djece i mladih za njihov kvalitetni rast, razvoj, odgoj i obrazovanje u promoviranju dječjih prava i učenja u skladu s dječjom prirodom u obiteljskom i institucijskom okruženju, aktivnom djelovanju u zajednici.
U suradnji s vrhunskim znanstvenicima iz područja kineziološke edukacije iz Slovenije i Hrvatske, na ovom je znanstvenom skupu bilo riječi o suvremenim spoznajama o aktualnom stanju i razvoju dječje motorike, suvremenom djetinjstvu i cjelovitom razvoju djeteta.
Znanstveni skup je organiziran s ciljem doprinosa znanosti i znanstvenih spoznaja za neposredni odgojno-obrazovni rad s naglaskom na važnost kineziološke perspektive u odgoju i obrazovanju. Intencija je da isti postane tradicionalan, da se održava svake godine te da bude spoj istraživanja i prakse.
Sudionike znanstvenog skupa pozdravnim su riječima pozdravili Lidija Vujičić ispred Centra za istraživanje djetinjstva, prorektorica riječkog Sveučilišta Senka Mačešić te zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski koji je istaknuo kako ovaj program ovog međunarodnog skupa nudi priliku za bolje razumijevanje razvoja dječje motorike i njihovog fizičkog zdravlja. „Razumijevanje bioloških varijacija ključno je za razvoj učinkovitih pedagoških metoda i stvaranje zdravog okruženja u školama i obiteljima, a time i za poboljšanje kvalitete života naše djece. Svi mi, kao društvo, imamo odgovornost pružiti djeci sve što im je potrebno kako bismo im omogućili uspješan početak života i razvili zdrave navike za budućnost. Rijeka se ponosi time što podržava ovakve inicijative i ponosna je što je domaćin ovog važnog skupa“, rekao je Palčevski i podsjetio da je Rijeka prvi grad u Hrvatskoj koji je od ove godine eksperimentalno u svoje osnovne škole uveo program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja koji se provodi kao izvannastavna aktivnost s ciljem razvoja zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.
Lidija Vujičić je zahvalila riječkom Sveučilištu i Gradu Rijeci na podršci u organizaciji ovog skupa za koji se nada da će se nastaviti održavati i u budućnosti. „Cilj ovog međunarodnog skupa je doprinos znanosti i znanstvenim spoznajama, ove godine s naglaskom na kineziološku perspektivu u odgoju i obrazovanju. Intencija je da ovaj skup u budućnosti postane mjesto istraživanja i prakse, a iduće godine imamo želju otvoriti i sekciju za mlade znanstvenike“, rekla je Vujičić.
U sklopu programa predavanja su održali profesori sa Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišta Juraj Dobrila iz Pule te sa Sveučilišta u Mariboru. Također, održana je i poster prezentacija mladih znanstvenika, a predstavljena je i znanstvena monografija „Odgajatelji u kineziološkim aktivnostima – od istraživanja do prakse“.
Suorganizatori znanstvenog skupa su Učiteljski fakultet u Rijeci, FIEPS Europe i Hrvatsko udruženje za obrazovna istraživanja.