Mjesec svjesnosti o seksualnom nasilju i Međunarodni Dan traperica – važno je pružiti podršku žrtvama
Autor: Marina Pauletić 28.04.2025

Međunarodni dan traperica, tzv. Denim Day se, na globalnoj razini, obilježava zadnje srijede u travnju, u sklopu Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju.
Rijeka – Povodom završetka Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju i obilježavanja Međunarodnog dana traperica, Udruga SOS Rijeka obratila se javnosti kako bi istu informirala o važnosti prevencije i suzbijanja seksualnog nasilja, kao i važnosti pružanja podrške osobama koje su preživjele takav oblik nasilja.
Međunarodni dan traperica, tzv. Denim Day se, na globalnoj razini, obilježava zadnje srijede u travnju, u sklopu Mjeseca svjesnosti o seksualnom nasilju. Vezuje se uz odluku Visokog talijanskog suda iz 1999. godine, kada je odbacio presudu za silovanje 18-godišnje djevojke od strane 45-godišnjeg instruktora vožnje, pravdajući to “činjenicom” da je djevojka nosila uske traperice, što je bio “dokaz” da je seks bio konsenzualan. Takva je odluka potvrdila mitove o tome zašto su žene silovane kao i već dobro znanu patrijarhalnu taktiku okrivljavanja žrtve i prebacivanja odgovornosti za silovanje na bilo koga i što, osim na samog silovatelja.
- Udruga SOS Rijeka feministička je organizacija koja pruža podršku žrtvama partnerskog i seksualnog nasilja te je za sada jedina organizacija u Primorsko- goranskoj županiji – te jedna od svega tri u čitavoj Hrvatskoj - specijalizirana za rad s osobama koje su preživjele seksualno nasilje. Trenutačno provodimo projekt „Što ti se dogodilo? – Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje“, kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Projekt je svojevrsni nastavak projekta “Podrška osobama koje su preživjele seksualno nasilje – jačanje novih centara za podršku”, koji je SOS Rijeka provodila od 2022. do 2024. godine, objašnjavaju iz Udruge.
Novi projekt usmjeren je na pružanje sveobuhvatne podrške ženama koje su preživjele seksualno nasilje, s posebnim naglaskom na povećanje dostupnosti specijaliziranih usluga u lokalnoj zajednici. Kroz rad Savjetovališta za žrtve obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja, kao i kroz edukativne i preventivne aktivnosti, projekt doprinosi izgradnji i jačanju sustava podrške ženama koje su preživjele seksualno nasilje. U fokusu projekta su neposredna psihološka i primarna pravna podrška žrtvama seksualnog nasilja, inovativni terapijski pristupi u radu s traumom, informiranje i podrška stranim državljankama (migrantkinjama, izbjeglicama, turistkinjama), osnaživanje stručnjakinja koje rade sa žrtvama nasilja, a dio su neformalne mreže ženskih organizacija protiv seksualnog nasilja te javne kampanje usmjerene na prevenciju seksualnog nasilja i podizanje svijesti u zajednici.