Možemo! Rijeka: "Gradska vlast ignorira kulturnu scenu i potpuno zanemaruje ključna mjesta riječke društvene i kulturne povijesti"
Autor: Nikola Cvjetović 13.10.2023
Upozorili su gradsku vlast na štetne posljedice nastavka ignoriranja kulturne scene i potpunog zanemarivanja ključnih mjesta riječke društvene i kulturne povijesti, poput kultnog Palacha, Hartere i Teatra Fenice.
Rijeka - U sjedištu stranke Možemo! u Rijeci održana je u petak konferencija za medije na kojoj su gradska vijećnica Iva Davorija i član gradskog odbora za kulturu Renato Stanković upozorili gradsku vlast na štetne posljedice nastavka ignoriranja kulturne scene i potpunog zanemarivanja ključnih mjesta riječke društvene i kulturne povijesti, poput kultnog Palacha, Hartere i Teatra Fenice.
''Još 8. kolovoza ove godine postavili smo pitanje gradskim vlastima zašto se više od 2 godine nije pokrenuo natječaj za upravljanje prostorom Omladinskog kulturnog centra Palach, odnosno zašto se natječaj nije raspisao u ožujku ove godine, kako je bilo najavljivano. Dobili smo odgovor da se naknadno tražilo mišljenje Ministarstva kulture RH o sadržaju natječaja te da će natječaj biti raspisan u rujnu. Međutim, mišljenje Ministarstva kulture RH traženo je tek u svibnju, od odgovora Ministarstva kulture RH prošlo je 3 mjeseca, a natječaj još uvijek nije raspisan. Za razliku od ekspeditivnih zaključaka kojima se spornim kulturnim sadržajima dozvoljava korištenje atraktivnih prostora na Korzu bez naknade, očito je da je kultni Palach, koji je desetljećima dom važnim riječkim kulturnim organizacijama i generacijama Riječanki i Riječana, svjesno bačen na kraj liste prioriteta. Ova neizvjesna situacija s Palachom samo je jedan od primjera koji pokazuje da trenutna kulturna politika ovog grada potpuno ignorira izvaninstitucionalnu i urbanu kulturnu scenu i zanemaruje ključna mjesta riječke društvene i kulturne povijesti'', započela je Iva Davorija.
''Da aktualnu gradsku vlast ne zanima ni urbana kultura ni potrebe kulturne scene u Rijeci, pokazuje i nedavna odluka koja je izbrisala Marganovo u Harteri kao mjesto gdje se smiju organizirati javna događanja. To je posljednji čavao u lijesu tog prostora, koji je u potpunosti zaboravljen završetkom EPK i programa koji se tamo održavao, a u kojem je sudjelovala čitava zajednicu građana, udruga i organizacija koje su tamo i prije EPK i tijekom EPK godinama održavale programe. Posljednji čavao u lijesu prostora koji je iznjedrio i svojevremeno najpopularniji glazbeni festival urbane glazbe u Hrvatskoj, koji se na tom mjestu održavao nakon sloma Tvornice papira. Koliko je poznato, dijelovi objekata i kanjona u Marganovu zaista jesu opasni, ali nitko nema pojma ni kakvi zahvati su potrebni da se otkloni opasnost, ni koliko bi to koštalo, a kamoli da se išta radi po tom pitanju. Time se pokazuje da će gradska vlast radije pustiti da Marganovo i Hartera u potpunosti propadnu, ne samo programski, već i fizički, nego da se aktivno bavi tim toliko važnim prostorom. To je zaista porazno i pokazuje da gradska vlast, a i druge političke stranke, ne razumiju zašto je urbana kultura važna za identitet grada i zašto moramo imati barem viziju za budućnost Hartere, a onda i akcijski plan i mjere kojima se ta vizija može sprovesti.'', naglasio je Renato Stanković.
''Da Grad Rijeka ima barem nekakvu kulturnu strategiju, dobili bismo dobar dio odgovora na sva ova pitanja, ali to nažalost nije slučaj. Zbog te činjenice nije ni jasno koji su uopće gradski prioriteti kada govorimo o kulturnoj baštini, prostorima za kulturu i kulturi općenito. Dakle ne znamo ništa o Palachu, ne znamo ništa o Harteri, ne znamo ništa o Teatru Fenice, što smo nedavno također problematizirali na tematskoj sjednici Odbora za kulturu, ne znamo ništa o lansirnoj rampi Torpedo, ne znamo koja je budućnost Exporta... U međuvremenu, sredstva za javne potrebe u kulturi su niska, što rezultira time da Kulturna vijeća mogu kultnim riječkim manifestacijama poput Ri Rocka ili suvremenim progresivnim programima dodijeliti samo smiješno mala sredstva. Postavljamo stoga pitanje – ne bi li bilo jednostavnije i poštenije da aktualna gradska vlast javno izjavi da joj kultura nije važna, odnosno barem da je slogan ''novi ritam grada'' potpuno ironičan'', dodao je Stanković.
''Opasnost ovakvog stava aktualne gradske vlasti je to da će nemar i pasivnost u upravljanju kulturnim resursima, i materijalnim i financijskim, rezultirati time da se izvaninstitucionalna kultura u Rijeci provincijalizira, odnosno da se svede isključivo na komercijalne zabavne programe, programe koji služe turističkoj promociji i profitu. Time će se izgubiti važan dio identiteta ovog grada te isključiti veliki dio naših sugrađanki i sugrađana u participiranju i uživanju u kulturnim sadržajima, koje očito idu ka nekakvoj elitizaciji i komercijalizaciji. Smatramo kako ignoriranje ovdje navedenih problema ne smije i ne može biti smjer jedne, navodno, progresivne političke stranke koja je dio svog imidža izgradila upravo na račun urbane kulturne scene koju sada svjesno zapušta. Stoga ovim putem želimo informirati javnost o tome što se događa, kao i upozoriti gradsku vlast da je njihova trenutna kulturna politika potpuno neadekvatna te očekujemo odlučnije i asertivnije korake u upravljanju i zaštiti kultnih riječkih kulturnih resursa'', zaključila je Davorija.