Možemo! Rijeka o javnim financijama i poreznoj politici: Za koga radi gradska vlast? Skrivena cijena populističkih poteza
Autor: Marina Pauletić 04.04.2025

- Pravedan i efikasan porezni sustav temelji se na povjerenju građana da se javni novac koristi odgovorno i u korist svih, a ne da se kroz populističke poteze teret kasnije prebacuje na one koji si to najmanje mogu priuštiti. Dugoročno, takav pristup ne vodi ni ekonomskoj održivosti ni društvenoj koheziji, već samo još većem jazu između onih koji imaju moć donositi odluke i onih koji te odluke plaćaju, rečeno je na konferenciji.
Rijeka – Na današnjoj konferenciji za medije stranke Možemo!, Nebojša Zelič, kandidat za gradonačelnika Rijeke, i Hana Paleka, članica stranke Možemo! Rijeka govorili su o skrivenoj cijeni populističkih poteza u Rijeci. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
Danas smo ovdje da bismo razgovarali o financijama našeg grada – o tome kako se puni, kako se troši proračun Grada i tko zapravo snosi teret odluka gradske vlasti. Upravo zbog slabog razumijevanja ove teme, mnoge političke stranke o gradskim financijama govore kroz populističke termine: smanjit ćemo prirez ili porez koji plaćaju građani ili rezat ćemo nepotrebne troškove proračuna.
Tijekom prošle kampanje SDP i sadašnji gradonačelnik Marko Filipović, u sklopu političkog programa predložili su smanjenje prireza u Rijeci, što su i proveli tijekom aktualnog mandata. Taj potez prikazan je kao rasterećenje građana, no već tada smo upozoravali da je to populistički potez koji dugoročno ne donosi korist većini, nego uglavnom onima s višim prihodima.
Građanima s prosječnom plaćom smanjivanje stope prireza od 1 posto godišnje, donijelo je mjesečnu uštedu od 1 euro.
Pritom se, naravno, smanjivao važan proračunski prihod Grada od prireza, izvora koji je tradicionalno najstabilniji. Iz prihoda od prireza Grad je financirao, primjerice, plaće odgojitelja u vrtićima, produženi boravak u školama, socijalnu pomoć građanima, subvencionira usluge komunalnih društava kako bi one za građane bile povoljnije i slično. Od prireza se moglo financirati gotovo sve što nije izgradnja komunalne infrastrukture, jer se ona financira iz komunalne naknade, istaknula je članica Možemo! Rijeka Hana Paleka na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Domu stranaka.

Veći troškovi svima, ušteda bogatima
- Kada je HDZ na nacionalnoj razini, odnosno Vlada RH, ukinula prirez i uvela mogućnost da gradovi uvedu različite stope poreza na dohodak, odnosno raspon više i niže stope, Grad Rijeka je odlučio odrediti stopu poreza na dohodak ekvivalentnu obećanju o smanjenju prireza. I ponovo je gradski proračun ostao bez važnih, stabilnih prihoda.
Što se dogodilo nakon uvođenja tih smanjenih stopa poreza, a ranije smanjenja prireza?
Gradska vlast se okrenula povećanju cijena komunalnih usluga - 2022. smanjili su prirez za 1 posto, kako je i obećano, ali je građanima za 60 posto porasla cijena odvoza otpada, za 20 posto cijena putnih karata za Autotrolej, za 300 posto cijena pokazne karte za umirovljenike, te cijena parkinga za 20 posto.
Onda je 2023. uslijedilo isto smanjenje prireza kao i prethodne godine, ali je povećana cijena karata za javni gradski prijevoz autobusom za 14 posto i cijena vode za 10 posto. I prošle i ove godine smanjen je porezni prihod prema predizbornom obećanju, ali opet 2025. raste cijena odvoza otpada za 60 posto. Drugim riječima, ono što je trebalo biti rasterećenje građana kroz poreznu politiku, zapravo se kompenzira kroz veće račune za komunalne i javne usluge.
U nekim drugim gradovima, u kojima je pak HDZ na vlasti, dogodio se sličan trend, isto uzrokovan populističkom mjerom smanjenja prireza – od povećanja cijena vodnih usluga u Zadru za 63 posto, do povećanja cijena pokaznih karata za 51 posto u Vinkovcima. To nije pravedna politika, jer veći troškovi komunalnih usluga jednako pogađaju sve građane, neovisno o njihovim mjesečnim primanjima. A smanjenje prireza ili poreza na dohodak veću uštedu u novčaniku donosi bogatijima.
Porezna politika ne smije biti poligon za populizam. Kada se povlače ishitreni i populistički potezi pa se porezne stope smanjuju bez jasne strategije otkud nadoknaditi tako izgubljene prihode, onda se financijske rupe moraju krpati povećanjem cijena osnovnih usluga. Na taj način građani su prevareni i gube povjerenje u sustav.
Ovo igranje poreznim prihodima nije samo pitanje ekonomske održivosti, nego je to i ozbiljan udar na poreznu disciplinu. Ako vlast šalje poruku da su porezi nešto što se može smanjivati radi političkih bodova, i to bez posljedica, onda dugoročno podriva cijeli sustav javnih financija, zaključuje Paleka.
- Paradoksalno, upravo je HDZ na nacionalnoj razini donio odluku o oporezivanju nekretnina, a sada njihov kandidat u Rijeci najavljuje drastično smanjenje tog poreza. Još je apsurdnije da Denis Vukorepa predlaže smanjenje poreza na nekretnine upravo u trenutku kada Rijeka ima čak 13.810 praznih stanova (po podacima Državnog zavoda za statistiku), što jasno pokazuje da tržište nekretnina ne funkcionira u korist građana i da je ovakav potez nužan kako bi se spriječile špekulacije i potaknulo korištenje postojećeg stambenog fonda. Opasan je to populizam i nerealno poimanje javnih financija koje zanemaruje osnovnu logiku proračuna. Tvrdnje da će smanjiti poreze do krajnjih granica, a istovremeno osigurati više investicija i novih radnih mjesta, jednostavno ne stoje – javne usluge, infrastruktura i razvoj financiraju se upravo iz tih prihoda, navodi Nebojša Zelič, kandidat za gradonačelnika Rijeke, dodajući da su vrlo opasne i “izjave poput one koju je dala kandidatkinja za gradonačelnicu Petra Mandić o osnivanju odjela koji će srezati sve nepotrebne troškove”.
Prevara koja najviše pogađa građane s nižim prihodima
- Mi na to odgovaramo da upravljanje gradskim proračunom nije isto što i vođenje korporacije. U korporacijama i privatnim tvrtkama svaki trošak mora imati uporište u projekciji ili planu buduće zarade. Jer korporaciji je to jedan od temeljnih ciljeva - zarada. U takvom razmišljanju o javnim financijama, Mandić bi izdvajanja za socijalni program ili kulturu lako mogla proglasiti nepotrebnim troškom jer od tih troškova Grad nema i ne može imati plan kasnije zarade.
Grad Rijeka nije korporacija, niti javne financije funkcioniraju po principu ‘rezanja troškova’ kao ostvarivanja nekog primarnog cilja. Nasuprot toj jednostavnoj rečenici o rezanju troškova, pristup javnim financijama treba se temeljiti na učinkovitom upravljanju prihodima i rashodima, na strateškom investiranju i osiguravanju dugoročne održivosti proračuna. Izjave Petre Mandić podsjećaju na određeni, aktualan politički pristup koji zagovara oštre rezove, ukidanje raznih institucija i drastična smanjenja troškova pod izlikom povećanja učinkovitosti, pri čemu se često zanemaruju dugoročne posljedice takvih poteza na kvalitetu života građana. Ne može rješenje problema biti gašenje gradskih tvrtki poput Rijeka plusa i prebacivanje određenih djelatnosti u druge firme, primjerice onih djelatnosti vezanih uz promet u Autotrolej, koji već ima gomilu posla oko poboljšavanja javnog prijevoza. Eksperimentalnih restrukturiranja i reorganizacija smo već imali i previše. Potrebno je postaviti odgovornu upravu kao što smo tražili još prije četiri godine, prilikom zadnje reorganizacije, a koja će biti primarno usmjerena na kvalitetu usluge koju pružaju i odgovarajuće uvjete rada.
Isticali smo i prije da naglasak gradskih izdvajanja iz proračuna treba biti na ulaganjima u javne usluge i projekte koji podižu kvalitetu života svih građana. Od izgradnji vrtića, preko nižih cijena komunalnih usluga, do ulaganja u društvene djelatnosti koje povezuju građane i zajednicu čine aktivnijom. U prihodovnoj strani proračuna izuzetno je važno povući i europska sredstva te privući investicije koje će potom povećati gradske prihode – ali to treba činiti transparentno, uz očuvanje javnog interesa. Rijeci treba odgovorna i progresivna fiskalna politika, a ne korporacijski recepti rezanja koji često vode smanjenju kvalitete javnih usluga, potplaćenosti radnica i radnika i dugoročnoj šteti za građane.
Zato Možemo neće obećavati smanjenje poreza i zato upozoravamo građane, na primjeru aktualnog gradonačelnika, gdje ih može dovesti davanje povjerenja onima koji populistički obećavaju i onda provode smanjenja poreznih davanja. Dovest će ih do poskupljenja usluga.
U doba visoke inflacije, povećanja troškova života i rastućih stopa rizika od siromaštva te socijalnih nejednakosti, ovakav pristup dodatno urušava standard građana. Oni koji imaju najviše – i dalje imaju najviše koristi od smanjenja poreznih davanja. A oni koji jedva spajaju kraj s krajem – opet su ti koji na kraju ne mogu platiti uvećane komunalne račune.
Naša vizija je Rijeka u kojoj se javni novac koristi odgovorno, u kojoj svi imaju jednaku priliku za dostojanstven život i u kojoj se gradske financije vode u interesu građana, a ne političkih kalkulacija.
Rijeka koja ne radi protiv svojih ljudi, već s njima i za njih, poručio je Zelič.