Možemo Rijeka predstavio projekte: Novi domovi za starije i subvencija troškova smještaja – sigurnost i podrška u starijoj dobi
Autor: Portal Torpedo 13.05.2025

Želimo organizirati kvartovske dnevne boravke za samce i starije osobe koji nude obroke, podršku socijalnih službi i lokalne zajednice kako bi se spriječila društvena izolacija i loši uvjeti života. To će biti male lokalne ispostave gdje će moći dobiti savjet, podršku i uključiti se u različite aktivnosti, kaže Renato Stanković, kandidat za zamjenika gradonačelnika Rijeke
Rijeka - Možemo Rijeka! nastavlja s predstavljanjem projekata iz svojeg izbornog programa za Rijeku. Njihova programska odrednica Pravedan grad uključuje brigu o svim skupinama građana pa su, nakon najave projekata za radnike, poduzetnike, roditelje, djecu i mlade, danas predstavili projekte i programe namijenjene starijim sugrađanima i pripadnicima ranjivih društvenih skupina, od osoba s invaliditetom do žrtava nasilja.
U posljednjem popisu stanovništva u Rijeci bilo je dvostruko više stanovnika treće životne dobi nego djece do četrnaest godina, a pad sveukupnog broja stanovnika u Rijeci sve je brži – kako zbog iseljavanja, tako i zbog negativnog prirodnog rasta.
- U Hrvatskoj su svaki umirovljenik i umirovljenica s prosječnom mirovinom u riziku od siromaštva i zato postoji stvarna i velika potreba za jačanjem socijalnih politika usmjerenih na brigu za starije. Naši stariji sugrađani stvarali su ovaj grad i brinuli o njemu puno prije nas. Zato zaslužuju našu punu pažnju, poštovanje i solidarnost kojom im moramo umirovljeničke dane učiniti ispunjenima i sigurnima. U Rijeci je potrebno stvoriti nove modele i načine povezivanja starijih osoba sa širom zajednicom te spriječiti njihovu društvenu izoliranost. Naše politike Riječankama i Riječanima starije dobi nude dostojanstvenu i aktivnu starost, istaknuo je Renato Stanković, kandidat za zamjenika gradonačelnika Rijeke.
Naknade za podmirenje troškova režija osobama starije životne dobi
Iz Možemo navode i da je od ukupnog broja domaćinstava u Rijeci, više od 30 posto samačkih domaćinstava, što znači da svaki treći građanin ili građanka Rijeke žive sami, a od njih mnogi pripadaju i u skupinu starijih sugrađana.
- Želimo organizirati kvartovske dnevne boravke za samce i starije osobe koji nude obroke, podršku socijalnih službi i lokalne zajednice kako bi se spriječila njihova društvena izolacija i loši uvjeti života. To će biti male lokalne ispostave gdje samci i starije osobe mogu dobiti savjete, podršku i uključiti se u različite aktivnosti. Ovo je model koji stvara uključivu zajednicu, gdje samci i starije osobe mogu ostati neovisni, ali ne i izolirani. Također ćemo ulagati sredstva u klubove umirovljenika te razvijati suradnju sektora kulture, sporta i rekreacije te zaštite zdravlja, koji će nuditi programe usmjerene na osiguranje aktivnog i dostojanstvenog starenja, izjavio je Stanković.
Iz Možemo najavljuju i subvencioniranje cijene smještaja u domovima za starije i nemoćne, kao i da će u suradnji sa Županijom pokrenuti izgradnju doma za starije te tako odgovoriti na nedostatne uvjete, dostupnost i kapacitete javnih domova za starije.
- Svakodnevica naših umirovljenika i starijih sugrađana mora biti takva da se osjećaju sigurnije i mirnije jer znaju da imaju oslonac u zajednici i da zajednica solidarno brine o njima. U tom smislu, osigurat ćemo jednokratne naknade za podmirenje troškova režija osobama starije životne dobi, uz prethodno utvrđivanje imovinskog cenzusa i raspoloživog dohotka, i osigurat ćemo besplatan javni prijevoz za umirovljenike. Ojačat ćemo subvencije starijim osobama za prisustvovanje kulturnim i društvenim programima te ponuditi adekvatnije novčane naknade poput božićnica i uskrsnica, ističe Stanković.
Možemo će ponuditi i podršku inovativnim oblicima međugeneracijske suradnje i brige za starije. Takvi projekti uključuju otvaranje prostora za zajednički boravak školske djece, studenata i starijih osoba u cilju razmjene vještina, znanja i različitih oblika međugeneracijske pomoći pri čemu stariji postaju aktivni članovi zajednice i u njoj imaju važnu ulogu.
Potpora udrugama koje brinu o ranjivim skupinama građana
Hana Paleka, kandidatkinja Možemo za zamjenicu gradonačelnika Rijeke, pojasnila je da Možemo u ranjive skupine društva, osim starijih osoba, ubraja i osobe s invaliditetom, bolesne osobe u samačkim domaćinstvima, onkološke pacijente, nezaposlene i teško zapošljive građane i građanke, kao i one s niskim primanjima te ovršene. Također i žene žrtve obiteljskog nasilja, obitelji s više djece, samohrane i udomiteljske roditelje, sugrađane bez zdravstvene zaštite, bivše zatvorenike, beskućnike te tražitelja azila.
- Svi oni trebaju pomoć šire zajednice, a želim dodati i da nove statistike pokazuju kako 10 do 20 posto djece ima neki oblik razvojnih ili emocionalnih problema te da poremećaji mentalnog zdravlja djece i mladih čine značajan udio u bolestima u adolescenciji. Dakle i djecu i mlade koji su u riziku od poremećaja mentalnog zdravlja moramo ubrojiti u ranjive skupine, navodi Paleka te dodaje da se Rijeka već može pohvaliti da je u ranijim godinama sustavno ulagala u socijalne politike, ali da u zadnje vrijeme postoji puno prostora za napredak.
- Za istinsku pravednost potrebno je stalno razmatrati koliko su trenutne mjere socijalnog programa učinkovite i pomažu li doista ranjivim skupinama.
Iz Možemo najavljuju da će ojačati i graditi odnose Grada s državnim institucijama i organizacijama civilnog društva koje brinu o ranjivim skupinama, kako bi socijalne mjere odgovarale suvremenim izazovima poput starenja stanovništva, novih oblika zapošljavanja ili samohranog roditeljstva i jednoroditeljskih obitelji.
- Proširit ćemo program socijalnih inovacija kao što je socijalno mentorstvo gdje se osobnim kontaktom i vodstvom građanima olakšava ostvarivanje socijalnih prava te se na temelju toga stvaraju baze podataka pomoću kojih će biti moguće detektirati ključne probleme naših osjetljivih građana. Svakako ćemo pomoći u rješavanju egzistencijalnih problema kućanstava koja su u riziku od energetskog siromaštva te uspostaviti fond za krizne jednokratne naknade, najavila je Paleka.
Suradnju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, civilnog društva, učilišta i poslodavaca u Možemo smatraju bitnom za osmišljavanje programa povratka ranjivih skupina na tržište rada. U tome, smatraju, javna uprava može pomoći poticanjem ili subvencioniranjem programa prekvalifikacija, dokvalifikacija i cjeloživotnog učenja te spajanjem s potrebama zajednice. Iz Možemo najavljuju i da će osigurati sredstva za riječke udruge koje nude organizaciju slobodnog vremena djeci i mladima koji su u riziku od siromaštva.
Sufinanciranje ugradnje liftova u zgradama u kojima žive osobe s invaliditetom
- Naši sugrađani s invaliditetom ili težom pokretljivošću nerijetko su isključeni iz društvenih zbivanja jer su im mnogi prostori, nažalost, nedostupni. Zato ćemo javne prostore, izgradnjom rampi i drugih efikasnih rješenja, učiniti pristupačnima građanima smanjene pokretljivosti. Također ćemo sufinancirati trećinu troškova ugradnje liftova u višestambene zgrade od najmanje tri etaže, ali i niže ako u njima žive osobe s invaliditetom. Naime, stanari mogu temeljem Zakona o upravljanju i održavanju zgrada od države zatražiti da im sufinancira trećinu troškova ugradnje liftova. A uz dodatno sufinanciranje od strane Grada, stanari takvih zgrada imat će pokriveno 66 posto troškova ugradnje liftova, ističe Paleka.
Savjetovalište za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih
Iz Možemo najavljuju i osnivanje Savjetovališta za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih te zapošljavanje potrebnog stručnog kadra uz osiguravanje sustavne podrške za roditelje. U suradnji sa Sveučilištem žele razviti modele društveno korisnog učenja kroz koje će studentice i studenti odgovarajućih struka pružati odgovarajuću podršku djeci i adolescentima s poteškoćama.
A uz destigmatizaciju mentalnog zdravlja, u suradnji sa školama i udrugama, radit će na informiranju djece i mladih o uslugama koje su im dostupne za očuvanje mentalnog zdravlja. Paralelno će, kažu, dugoročno raditi na tome da škole imaju kadrove za podršku mentalnom zdravlju djece i adolescenata te ih financirati sredstvima europskih fondova.
Stambene zajednice za žrtve nasilja i edukacija o prevenciji nasilja
- Osnovat ćemo stambene zajednice namijenjene žrtvama nasilja, jer smatramo da je sigurno stanovanje za žrtve nasilja prvi korak ka boljem životu. Također, u suradnji s udrugama, osmislit ćemo i provoditi edukacije o prevenciji nasilja. Takva edukacija treba biti dostupna široj javnosti te stručnjakinjama i stručnjacima u javnim institucijama socijalne skrbi, zdravstva, pravosuđa i obrazovanja koji su u kontaktu sa žrtvama nasilja, smatra Hana Paleka.
Najavila je i da će Možemo na razini gradske uprave osnovati radnu skupinu za ravnopravnost spolova, za borbu protiv rodne nejednakosti i rodno uvjetovanog nasilja, koja će surađivati s udrugama, stvarati akcijske planove i mjere te voditi statističke podatke o svim relevatnim pitanjima za oblikovanje lokalnih politika u skladu s načelom ravnopravnosti spolova.
- Naravno, ojačat ćemo i socijalne usluge za ranjive skupine koje su prepuštene samo podršci udruga, poput LGBTIQ+ zajednice, Romkinja i Roma i ostalih marginaliziranih skupina, kaže Paleka.
Realni programi umjesto lažnih obećanja: Stabilan gradski proračun osigurava zaštitu socijalno ugroženih
Paleka je na kraju podsjetila da se svi ovi projekti i programi mogu ostvariti stabilnim proračunskim prihodima te ponovila da su obećanja kandidata koji nude širinu javnih programa za građane i istovremeno značajna smanjenja poreza na dohodak - nerealna.
- Porezni prihodi čine 44 posto ukupnog prihoda Grada, a 92 posto tih prihoda je upravo porez na dohodak. Ovi projekti o kojima smo danas govorili financiraju se upravo iz poreznih prihoda Grada. Smanjenje tih prihoda, kakvo najavljuju pojedini kandidati, stvara rupu u proračunu od 30 milijuna eura. To potencijalno znači ne samo nemogućnost realizacije ovih programa, nego i dokidanje dosadašnjeg standarda zaštite socijalno osjetljivih skupina građana.
U zadnjem tjednu pred izbore Možemo će predstaviti i dio izbornog programa namijenjenog razvoju kulture i sporta u Rijeci, a sve građane pozvali su da izađu na izbore 18. svibnja i zaokruže listu broj 6 za gradonačelnika i zamjenike gradonačelnika Rijeke, te listu broj 6 za članove Gradskog vijeća Grada Rijeke čiji je nositelj Nebojša Zelič.